Multimedia

Ustawa 2.0 - konstytucja dla nauki

OFMA Narodowy Kongres Nauki Profesor Wiesław Banyś

Jeżeli jesteś zainteresowany śledzeniem zmian w prawie o szkolnictwie wyższym, to znajdziesz tutaj potrzebne linki, poniżej oraz wypowiedzi, które zostały zebrane podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Pod koniec września 2017, odbył się Narodowy Kongres Nauki podczas którego została zaprezentowany projekt Ustawy 2.0. 

Nagranie obejmuje wypowiedzi z konferencji prasowej odbywającej się podczas kongresu oraz spotkań z dziennikarzami, które odbywały się w trakcie trwania kongresu.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki odbywającego się w Krakowie został oficjalnie zaprezentowany projekt ustawy 2.0. Projekt powstawał przez ponad pięćset dni, pracowano nad nim i dyskutowano szczegóły. Ustawa nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale widać wyraźnie jej założenia i kierunki. Podczas kongresu zwracano uwagę na plusy i minusy ustawy, jednak środowisko naukowe jednym głosem mówiło o potrzebie radykalnych zmian w podejściu do szkolnictwa wyższego.

 

Jeśli wolisz czytać, zajrzyj do tekstu pod linkiem: https://www.podprad.pl/studenci/2502-konstytucja-dla-nauki-wiele-sie-zmieni-ale-wszyscy-tego-bardzo-potrzebujemy

 

Wystąpienia podczas Kongresu Nauki, można oglądać pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/narodowy-kongres-nauki-transmisja-na-zywo.html
Więcej materiałów z prac nad ustawą można znaleźć pod tym adresem: https://nkn.gov.pl/
O reformie więcej: http://konstytucjadlanauki.gov.pl/
Projekt ustawy znajduje się tutaj: https://nkn.gov.pl/ustawa-2-0/

 

Zaczynamy studia! Życzenia powodzenia kieruje do studentów z całej Polski, rektor Politechniki Gdańskiej, profesor Jacek Namieśnik

Profesor Jacek Namiesnik Rektor Politechiniki Gdanskiej

Rektor Politechniki Gdańskiej, profesor Jacek Namieśnik, życzy studentom wszystkiego najlepszego z okazji rozpoczęcia roku akademickiego.
Profesor zwraca się do studentów z całej Polski i przekazuje ważną lekcję. Mówi o tym, by studenci tak łatwo się nie poddawali. Bo studia nie są tylko dla geniuszy, ale dla osób, które są pracowite i nie załamują się tak łatwo.
Koleżanki i koledzy!
Życzę wam sukcesów na studiach.
Macie szansę, że żyjecie w niezwykle ciekawych czasach. Wszystko się zmienia, także szkolnictwo wyższe. Więc, będziecie widzieli jak to jest studiować na uczelni w czasach zmiennych, ale też bardzo ciekawych.
O jedno was tylko proszę, bądźcie odporni, nie załamujcie się pierwszymi niepowodzeniami, bo studia są nie tylko dla geniuszów, ale też dla normalnych ludzi, którzy po prostu chcą studiować.
I na pewno jeżeli tą regułę przyjmiecie za prawdziwą, to uda wam się wszystko ukończyć terminie.
Wszystkiego najlepszego!

Jutro (piątek, 6 października 2017), o godzinie 10:15 w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odbędzie się uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018. 
Podczas inauguracji będzie obecny wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, który zaprezentuje założenia reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Po wystąpieniach Rektora PG prof. Jacka Namieśnika oraz Premiera Jarosława Gowina nastąpi wręczenie przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej medali i odznaczeń. 
Rektor PG prof. Jacek Namieśnik odbierze Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. Wręczone zostaną także medale za długoletnią służbę dla pracowników naszej uczelni za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Podczas uroczystości odbędzie się immatrykulacja studentów i doktorantów. Po immatrykulacji wręczone zostaną nagrody: im. prof. Romualda Szczęsnego za najlepszą pracę dyplomową oraz nagroda dla najlepszego studenta naszej Uczelni. Wydarzenie uświetni Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Czego szukasz w życiu?

Czego szukamy w zyciu

Poszukiwanie to temat przewodni zimowego wydania naszego magazynu. Dlatego studentom uniwersytetu (podobno mają najgłębsze przemyślenia) zadaliśmy pytanie: Czego szukasz w życiu? Odpowiedzi mogą być oczywiste i nieoczywiste.

Naszego magazynu poszukuj na swojej uczelni w grudniu i styczniu.

Okladka 53 Grudzien Styczen

Czy zdarzało ci się szukać czegoś bardzo długo? Opowiadamy o swoich najdłuższych poszukiwaczaniach

czego szukamy

Nie ma, a przecież powinno być. Leżało tutaj, a teraz nie ma. Potrzebuję tego w tej chwili. Każda sekunda pulsuje w głowię. Zaglądasz we wszystkie kąty i czujesz jak zimna stróżka potu spływa ci po plecach. Nie ma! Zgubiło się, ukradli, czy gdzieś leży i czeka aż to znajdę?
Każdy z nas czegoś szukał. Zapytaliśmy studentów czego szukali najdłużej.
Najbliższy magazyn będzie w temacie poszukiwanie, a ty nas znajdź w grudniu na swojej uczelni.

Realizacja:
Reporterzy - Katarzyna Michałowska, Tomasz Zapadka
Operator, montaż - Natalia Balcer

 

 

 

Zaagażuj się!

Liderzy działający w organizacjach studenckich i samorządzie opowiadają, że z nieśmiałych stali się otwarci na ludzi, nauczyli się realizować w tydzień tyle zadań, ile do tej pory wykonywali w miesiąc. Czują, że rozwinęli skrzydła i z optymizmem patrzą w przyszłość, bo włączenie się w organizację studencką lub samorząd daje bardzo dużo.

WiktorTurowskim

Dołączenie do organizacji studenckiej wymaga czasu. Angażuje się mniejszość, bo współcześnie czas studentów jest drogocenny. Jedni wolą w wolnej chwili pracować, inni uczyć się, a pozostali wybierają lenistwo. Jednakże praca w kole naukowym, organizacji studenckiej lub samorządzie może nauczyć bardzo dużo.

Moje konto