Studenci

Mem jest dobry na wszystko, czyli jak Vogue zawładnął studencką wyobraźnią

Ocena użytkowników:  / 10

Dobry mem jest jak dobra opowieść, żyje długo.

VOGUE 10 Parodia mem podprad
W połowie lutego na rynku wydawniczym zagościł magazyn "Vogue Polska". Sesja fotograficzna zainspirowała wielu. Najpierw „Vogue” zastąpiono słowem „Smogue”, ze względu na pojawiający się w tle zamglony pałac kultury, następnie ujrzeliśmy "siatkarską", polską rodzinę na tle napisu "ELBLĄGUE", by za chwilę posypały się jak rzęsisty deszcz, fotografie inspirowane tematem.
Redakcja "płyń Pod Prąd" nie mogła pominąć tego pomysłu, zwłaszcza gdy na spotkaniu redakcyjnym omówiliśmy temat starszych ludzi uwięzionych w falowcach. Za czasów PRL-u mieszkanie będące spełnieniem marzeń, obecnie stało się więzieniem dla starszych lub niepełnosprawnych osób, pełne barier komunikacyjnych.
Robiąc zdjęcia do tekstu o barierach, zdecydowaliśmy się na zabawę konwencją spoglądając z przymróżeniem oka na Vogue’a.


Nasza fotografka – Patrycja Żołyniak, z modelkami – Patrycją Oryl i Kariną Berk, zaraz po zajęciach, wyszły przed gdański falowiec, by szukać najlepszego ujęcia.

Na rozgrzewkę

Ocena użytkowników:  / 1

Chłody i temperatura minusowa, to czeka nas przez najbliższe dni. Nic, tylko zawinąć się w ciepły koc z kubkiem herbaty w ręku. Czasem jednak trzeba spod tego koca wyjść. Jak w związku z tym zachować tak potrzebne i przyjemne ciepło?

rozgrzewka

Niektóre spośród znanych sposobów na rozgrzanie się nie są zbyt rozsądne. Jednym z nich jest picie alkoholu. Choć daje wrażenie ciepła, to na dłuższą metę tak naprawdę wychładza organizm. Kolejna metoda to podkręcenie kaloryferów, skutkujące wysuszeniem powietrza w pomieszczeniu. Efekt? Osłabienie śluzówki oka, sprzyjające rozwojowi infekcji. Złudna wydaje się także potrzeba ogrzania ciała przez dodatkowe ilości cukru. To mit, że zimnych miesięcy nie da się przeżyć bez karmienia się słodyczami.

Święta Bożego Narodzenia wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy

Ocena użytkowników:  / 0

Święta Bożego Narodzenia w każdym zakamarku naszego kraju wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy.

W naszym kraju licznych tradycji i przekonań, istnieje wiele podstawowych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Są one pielęgnowane i nierzadko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to dwanaście potraw, wolne miejsce przy stole, łamanie się opłatkiem, a także śpiewanie kolęd. Każdy ma jednak małą, własną tradycję, o którą dba. Są rodziny, w których dzieci idą na dziecięcą pasterkę. Wracają z niej z żywym ogniem, symbolem światła nadziei z Betlejem, i zapalają nim świece. W innych domach wygląda się pierwszej gwiazdki, aby wraz z jej zabłyśnięciem, przystąpić do uroczystej wieczerzy.
swietaPolskie

Konstytucja dla nauki, wiele się zmieni, ale wszyscy tego bardzo potrzebujemy

Ocena użytkowników:  / 3

Pod koniec września 2017, odbył się Narodowy Kongres Nauki podczas którego została zaprezentowany projekt Ustawy 2.0.

Kongres nauki Jaroslaw Gowin OFMA
Nagranie obejmuje wypowiedzi z konferencji prasowej odbywającej się podczas kongresu oraz spotkań z dziennikarzami, które odbywały się w trakcie trwania kongresu.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki odbywającego się w Krakowie został oficjalnie zaprezentowany projekt ustawy 2.0. Projekt powstawał przez ponad pięćset dni, pracowano nad nim i dyskutowano szczegóły. Ustawa nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale widać wyraźnie jej założenia i kierunki. Podczas kongresu zwracano uwagę na plusy i minusy ustawy, jednak środowisko naukowe jednym głosem mówiło o potrzebie radykalnych zmian w podejściu do szkolnictwa wyższego.

Kilka słów do pierwszorocznych – studia to nie liceum, czyli rozpoczyna się nowy etap w życiu

Ocena użytkowników:  / 2

Koniec liceum i początek studiów to nowy etap w życiu każdego człowieka. Nie musi to oznaczać końca luzu i zabawy, lecz jest to znacząca zmiana, która pozwala wejść w dorosłe życie.

studia
Samodzielność
Kończąc szkołę średnią część osób na pewno zdecyduję się na wyprowadzkę do innego miasta. Co za tym idzie – trzeba znaleźć stancję, oswoić się z nowym otoczeniem, bliżej poznać środowisko akademickie oraz nowych rówieśników.
Jest to ekscytujące wydarzenie, ale jednocześnie opuszczenie domu rodzinnego wiąże się z wieloma emocjami – lecz nie powinno nas to zniechęcać do działania.