Wciąż tabu...

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

095Rafał Wiśniewski

 socjolog Instytutu Socjologii UKSW

 

Dlaczego HIV wciąż jest tematem tabu?

Jak wskazują badania CBOS, TNS OBOP, świadomość Polaków coraz bardziej wzrasta. Nie zmienia to faktu, że kiedy mówimy o chorobie np. serca czy oczu, spotykamy się z empatią i ze zrozumieniem. Natomiast jeżeli sprawa dotyczy AIDS, ludzie reagują negatywnie. Uważają, że zarażeni to przede wszystkim osoby o orientacji homoseksualnej albo narkomani. Nawet nie starają się wyjść poza stereotypowe postrzeganie tej choroby.

 

Czy opinia na temat zarażonych ulega zmianie i czym jest to uwarunkowane?

Wirus HIV był przez pewien czas nieobecny w Polsce. Wraz z transformacją ustrojową, nowa choroba pojawiła się w szerszej świadomości Polaków. Brak wiedzy na możliwości zakażenia jest jednym z czynników powodujących marginalizację zakażonych. HIV jest chorobą w pewien sposób niemoralną. Pojawiają się stwierdzenia, że chorzy są sami sobie winni zakażenia, jakby zarazili się na własne życzenie. A teraz ponoszą za to zasłużoną karę.

Dlaczego osoby zakażone HIV wciąż się ukrywają i nie biorą czynnego udziału choćby w kampaniach na ten temat?

Akcja wychodzenia z ukrycia przez zakażonych może zaskoczyć, ale czy spowoduje zmianę postawy na pozytywną? Ujawnienie się studentów zakażonych wydaje się niemożliwe, bo wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. Warto rozważyć mniej spektakularne akcje. Należy informować, że taka choroba może dotknąć osoby z różnych środowisk społecznych, w tym młodzież akademicką.

Niewiele osób interesuje się tematem HIV, dopóki nie dotknie on kogoś z ich bliskich. Osobom chorym wyjątkowo trudno jest się przyznać do swojej choroby, skoro niektórzy zdrowi obawiają się nawet podania ręki. Jak w takiej sytuacji nie czuć się izolowanym?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież