Nasz profile

EDYCJA 2011

W ostatni weekend (12-13 listopada 2011) na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja dla dziennikarzy studenckich MEDIONALIA.

W odróżnieniu do ubiegłego roku organizatorzy lekko rozszerzyli formułę konferencji, dodając panel i warsztaty zahaczające o marketing.

 

Ponad stu studentów powitał prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej. W szczególności docenił studentów przyjezdnych z Wałbrzycha i Łodzi. Natomiast prof. dr hab. Piotr Dominiak, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG wyraził swoje uznanie, że aż tylu studentów jest zainteresowanych rozwijaniem swojej dziennikarskiej pasji. Podziękowania dla organizatorów za zorganizowanie na uczelni technicznej tak pomysłowej konferencji wyraził Sebastian Stefański, przewodniczący samorządu studentów PG.

W sobotę, podczas pierwszego panelu Natalia Hatalska wraz z Michałem Lewandowskim dyskutowali nad tym, czy dziennikarze czy marketingowcy rządzą światem.

Po dyskusji na temat działania mediów oraz chwytów marketingowych, padła konkluzja, że to informacja rządzi światem, a monopol na przekazywanie informacji mają media. Dlatego zbudowani tą informacją studenci mogli ze spokojem w sercu wziąć udział w drugim panelu z udziałem Aleksandry Kozłowskiej z Gazety Wyborczej oraz Tomasza Słomczyńskiego z Dziennika Bałtyckiego. Pomimo tego że prelegenci nie znali się przed wejściem na salę wykładową, uczestnicy mogli poczuć ogromne porozumienie pomiędzy dziennikarzami. Prowadzili dyskusję jakby się znali i przyjaźnili od zawsze. Dzielili się swoim reportażowym, uważnym postrzeganiem świata. Aleksandra Kozłowska opowiadała jak ze zwykłego spotkania z fryzjerem doszło do arcyciekawego reportażu. Tomasz Słomczyński opowiedział jak ze spotkania z kobietą liczącą na to, że dziennikarskie wpływy uwolnią jej chłopaka z więzienia wyłuskał reportaż o namiętnej relacji pozbawionej dotyku dobywającej się w sali widzeń.

Po przerwie na obiad (Bar Mechanik) oraz wycieczce po kampusie PG z Marcinem Solskim, studenci zostali podzieleni na grupy i udali się na różnego rodzaju warsztaty.

Warsztaty z reportażu poprowadził ksiądz Sławomir Czalej, redaktor Gościa Niedzielnego. Opowiadał o pomysłach i formach pisania reportażu. Ponadto również dzielił się swoim doświadczeniem, jak można wejść głębiej w temat. Czytał reportaże, opowiadał o rozmowie z wdową po Macieju Płażyńskim oraz strażakami pływającej jednostki straży pożarnej z Gdyni. Pokazywał również fotografie. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość również słuchania reportażu radiowego.

Przemysław Gulda z Gazety Wyborczej prowadził warsztat z recenzji i pomimo chwilowego zniknięcia oczarował swoich słuchaczy wiedzą oraz otwartością na zadanie przeróżnych pytań. Dobre oceny otrzymał warsztat PRu prowadzony przez Marka Witkowskiego. Wiele studentek ekscytowało się nie tylko wyglądem prowadzącego, ale również jego przygotowaniem. Energicznie prowadzony warsztat wzbudził duży entuzjazm.

W radiu SAR grupa studentów przygotowana przez Andrzeja Wiśniewskiego miała okazję wejść na żywo podczas programu. Dużym atutem spotkania był prowadzący, który stworzył sympatyczną atmosferę i przekazał praktyczne informacje. Inna grupa studentów gościła w Radiu Gdańsk. Uczestnicy mogli porozmawiać z Dominikiem Sową i zaznajomić się z pracą radiowca. Wycieczka do TVP Gdańsk wzbudziła przeróżne emocje, jednakże Marek Ponikowski pokazał uczestnikom telewizję polską od kuchni.

W budynku Bratniaka odbywały się dwa warsztaty fotograficzne. Jeden był prowadzony w studiu przez Łukasza Rusajczyka przedstawiającego podstawy pracy ze światłem, doboru sprzętu, kompozycji i obróbki. Natomiast Michał Matysiak pokazał morze sprzętowych możliwości. Omówił szczegółowo, w jaki sposób można skompletować studio fotograficzne.

Sobota zakończyła się zorganizowaną integracją. Podczas tego czasu można było nie tylko grać w przeróżne gry, ale również wygrać cenne książki ufundowane przez wydawnictwa: Jaguar, Esprit, MAG, Replika, Erica, Pisze się, Forma, Promic, WAM, Region, Salwator, Nowy Świat, Oficynka i Area. Uczestnicy integracji zaskoczeni niespodzianką żywo reagowali na każdą wylosowaną książkę.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął Adam Hlebowicz, redaktor naczelny Radia Plus. Mówił on o tym, jak można przeprowadzić interesującą rozmowę, w jaki sposób szukać porozumienia z rozmówcą i co zrobić w momencie, gdy osoba nie może wydusić słowa na antenie. Opowiadał o swoim warsztacie i sposobach na udany wywiad.

Podczas drugiego wykładu wystąpiła Hanna Kordalska-Rosiek, pokazując dokument „Jak daleko stąd do Warszawy” o miasteczku leżącym na Żuławach, Nowym Stawie, które podobnie jak setki małych miast znalazł się na marginesie transformacji ustrojowej. Był to doskonały przykład pokazania problemu globalnego z perspektywy lokalnej. Po obejrzeniu reportażu prelegentki na sali rozległy się gromkie brawa.

Ostatnim wykładowcą był Maciej Cnota, reporter TVN. Pokazywał swoje materiały zrobione do programu „Prosto z Polski”. Maciej Cnota z niesamowitym luzem opowiadał o swojej pracy, o tym jakie osobowości telewizyjne go inspirują, i starał się odpowiedzieć na wiele pytań padających z sali. Począwszy od podania liczby osób biorących udział w ostatnich zamieszkach podczas dnia niepodległości, do techniki pozyskiwania osób do rozmowy.

Medionalia zakończyły się wycieczkami do Gazety Wyborczej, Radia Plus oraz do wielkoformatowej galerii muralu na gdańskiej Zaspie.

 

Na górę