Nasz profile

Tradycja nr 56/ grudzień/ styczeń 2018

Magazyn

Tradycja nr 56/ grudzień/ styczeń 2018

Tradycja nr 56/ grudzień/ styczeń 2018

Za dużo, za wiele, za szybko. Pewnie takich słów używamy, gdy skarżymy się najbliższym. Za dużo, więc przechodzimy w stan tak zwanego autopilota. By odciążyć mózg i układ nerwowy potrzebujemy nawyków, planu oraz motywacji do jego realizacji.

Gdy mamy tego wszystkiego za wiele potrzebujemy rutynowych działań, pewnych i wyrobionych ruchów, powtarzalnych zadań. Właśnie z tych powtarzalnych nawyków rodzi się tradycja. Tak! Nie boimy się tego słowa i używamy go jako temat przewodni w magazynie.

Tradycja może być dobra, ale może zacząć uwierać. Uwiera, gdy tracimy jej sens, więc ona sama w sobie staje się zupełnie bez sensu. Z tego powodu narzekamy na rutynę, na niepotrzebne obrzędy lub działania. Jednak gdy pomyślimy o świętach zauważamy, że w tradycji może być też ukryta miłość i jakaś tajemnicza atmosfera.
Karolina Olinkiewicz zapytała ludzi z różnych regionów Polski o to, w jaki sposób obchodzą święta. Żyjemy w jednym kraju, ale z powodu dawnej polskiej multikulturowości w każdym regionie święta wyglądają troszeczkę inaczej.

Marta Chelińska natomiast przybliża nam święta w różnych krajach. Wielość kultur i różnorodne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia pokazuje, jak niejednolicie można świętować urodziny Jezusa. Najgorzej, jeśli zapomnimy o istocie, a skupimy się na tradycji. Wtedy zaczniemy sobie wzajemnie dokuczać i udowadniać, że moja tradycja jest lepsza. Dlaczego? Bo jest lepsza.

Skupianie się na tradycji zamiast na istocie spowodowało wiele rozłamów. A ci, którzy zachęcali do powrotu do sensu, zostali przez tradycję zmiażdżeni. Pod koniec wydania opisuję liderów zmiany i ich starania o reformę kościelnych tradycji. W naszych czasach przyglądamy się, jak papież Franciszek łamie stereotypy i nawołuje do ubóstwa, przez co bywa odsunięty i osamotniony. Ale rewolucja czasami jest potrzebna. Po co? By nadać sens tradycji albo ją zupełnie zmienić.

Karina Berk pisze o ludziach, którzy odrzucili tradycyjny sposób odżywania się. Z pewnością zastanowi was, czy to dobry pomysł i czy ci ludzie sobie nie zaszkodzą. Bo może w dziedzinie jedzenia tradycja ma jakiś swój ukryty sens.

Warto szukać sensu. Może w odpoczynku, o którym pisze Patrycja Oryl, a może w dostrzeganiu potrzeb i wychodzeniu ze strefy własnego komfortu po to, by pomóc. Bożena Giszter rozmawiała z Katarzyną Konewecką-Kołój, która założyła stowarzyszenie Piękne Anioły. Pomaga wyremontować dziecięce pokoje. Pomaga ubogim za ich uśmiech i szczęście. Jej działania budzą podziw, pomaga konkretnym rodzinom i konkretnym dzieciom. Warto pamiętać o tej organizacji rozliczając swój podatek lub po prostu jeśli chcemy zrobić coś dobrego w święta – wspomóc i wysłać trochę zaoszczędzonej gotówki.

W imieniu redakcji życzę wam dobrych świąt. Nie zapominajcie o ich istocie, bo jak zapomnicie, tradycja was zamęczy.

Katarzyna Michałowska

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Magazyn

Na górę