Nasz profile

EDYCJA 2019

Program konferencji Medionalia 2019

Pod koniec marca odbyła się niezwykła Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia. Nazwa wzięła się od pomysłu na Juwenalia medialne. Do Gdańska przyjechało kilkanaście redakcji mediów akademickich, by wspólnie z siedemnastoma dziennikarzami spędzić czas na spotkaniach, debacie, seminariach i wielu warsztatach. Studentów uczestniczących w Medionaliach gościły: Inkubator Sąsiedzkiej Energii na Dolnym Mieście, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz siedziba Wirtualnej Polski.

Konferencja Dziennikarzy studenckich rozpoczęła się mocnym uderzeniem, czyli spotkaniem z Edytą Żemłą. W Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii na Dolnym Mieście Anna Moczydłowska rozmawiała z dziennikarką Onetu o pisaniu reportażu. Tłumnie przybyli studenci słuchali opowieści o tym jak oczami Polskiej Armii wyglądała sytuacja w Nangar Khel, mówiła o kobietach w armii, bezsensowności wojny i polityce. – Temat spotkania z reportażem był bardzo ciekawy – mówi Maria Gil z Dziennikarskiego Koła Naukowego z Krakowa.

Spotkanie prowadzone przez Annę Moczydłowską. Edyta Żemła opowiada o swojej książce.

W sobotę Medionalia przeniosły się na Politechnikę Gdańską. Rozpoczęło się od małej integracji podczas rejestracji. Wielu studentów zawitało na konferencję do Gdańska po raz kolejny, więc była to doskonała okazja, by jeszcze przed debatą odświeżyć ubiegłoroczne znajomości.

Na auli powitała nas pani dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii dr hab. Julita Wasilczuk (prof. nadzw. PG), prodziekan ds. kształcenia Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Mariusz Deja (prof. nadzw. PG) oraz dyrektorka programowa i pomysłodawca konferencji Katarzyna Michałowska.

Po słowach skierowanych do studentów oraz powitaniu redakcji rozpoczęliśmy dyskusją pod tytułem: Jakość debaty publicznej – czy my mamy na to wpływ? W debacie wzięli udział: Marek Twaróg (Dziennik Zachodni), Anna Gumkowska (Wirtualna Polska), Maciej Drzewicki (Gazeta Wyborcza). Debatę poprowadzi – Kuba Kaługa (RMF FM). – Szczególnie pouczająca była medionaliowa debata otwierająca – podsumowuje Jędrzej Jazgar z Radia Luz z Wrocławia.

Jakość debaty publicznej – czy my mamy na nią wpływ? – Marek Twaróg (Dziennik Zachodni), Anna Gumkowska (Wirtualna Polska), Maciej Drzewicki (Gazeta Wyborcza)

Po burzliwej debacie uczestnicy mogli korzystać z pięknej pogody, która dopisała w medionaliowy weekend.

Warsztaty nowych mediów, odbyły się w czterech odsłonach. Uczestnicy mieli możliwość poznawania niezbędnych narzędzi dziennikarza przyszłości.

– Warsztaty z Olą Mokwą-Kaługą były merytoryczne i wniosły dużo skondensowanej wiedzy podanej w przystępnej formie – ocenił Jędrzej Jazgar z Radia Luz z Wrocławia warsztat pt.: Jak promować studencką redakcję –tajemnice instagrama.

Jak wypromować studencką redakcję? – tajemnice instagrama – Aleksandra Mokwa – Kaługa –Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Poruszone zostały tematy związane z tym czy warto rozwijać własne media. Barbara Jackiewicz z Radia Tczew wprowadzała studentów w tajniki zakładania własnego radia lub telewizji – Dużo wiedzy praktycznej, szczegóły formalno-prawne i fakty dotyczące uzyskania koncesji – mówi Tomasz Pietrucha z Radio Luz z Wrocławia.

Jak stworzyć niezależne radio, a może niezależną telewizję? – Barbara Jackiewicz – Radio Tczew, Telewizja Tetka TV

Uczestnicy warsztatów dowiadywali się, również jak mówić prawdę zgodnie z prawdą. O prawie prasowym i prawie autorskim mówiła radczyni prawna Dorota Senger. – Jestem zadowolony, bo było konkretnie i bez dygresji – mówi Bogumił Bronk z Kroniki Studenckiej PG. – Ogrom informacji był tak duży, że na koniec miałem wrażenie, że mózg mi się przegrzewa. Moim zdaniem piątka, na pięć punktów do zdobycia.

Jak pisać prawdę zgodnie z prawem? Jak publikować zgodnie z prawem? – prawo prasowe/ prawo autorskie – Dorota Senger – radczyni prawna

O tym jak pisać, by uwodzić czytelnika opowiadał Maciej Dybuk z Radia Gdańsk. – Podczas warsztatów otrzymaliśmy od prowadzącego „same mięso” pisarskie, aż szkoda, że nie mogliśmy poćwiczyć więcej – mówi Monika Stawińska, Magazyn Studencki „płyń Pod Prąd”.  – Warsztaty pt.: „Jak uwieść czytelników swoim tekstem?” były bardzo wartościowe – wspomina Victoria Pawlik, Radio Sygnały z Opola. – Pan Marcin opowiadał bardzo ciekawie, również na przykładach z życia.

 

Jak uwieść czytelników swoim tekstem? – Marcin Dybuk, Radio Gdańsk, bloger

Po przerwie obiadowej uczestnicy warsztatów szkolili się z dziedziny tradycyjnych mediów. Odwiedzili Kronikę Studencką na PG (Krzysztof Gojowy). – Warsztaty fotograficzne były bardzo ciekawe. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele wariacji, które można wykonać przy pracy aparatem. Po tych warsztatach zostało nam wiele pamiątek w postaci pięknych zdjęć – mówi Victoria Pawlik, Radio Sygnały z Opola.

Warsztat fotograficzny – Krzysztof Gojowy

W siedzibie Wirtualnej Polski grupę medionaliową przywitał Igor Nowiński. Poprowadził warsztat o funkcjonowaniu w social mediach.

Jak również wzięli udział w praktycznym warsztacie telewizyjnym analizując materiały TV z Piotrem Mirowiczem z telewizji Polsat.

Odbyły się również warsztaty pisarskie pt.: Jak pisać, by inni chcieli nas czytać? Prowadzone przez Katarzynę Michałowską.

Po warsztatach studenccy dziennikarze zostali zaproszeni do kultowego studenckiego klubu w Gdańsku AK PG Kwadratowa.

AK PG Kwadratowa

Tam jedną z zabaw integracyjnych, była zabawa w fake newsa. Polecamy obejrzenie tego na własne oczy:

W niedzielę konferencja przeniosła się na Uniwersytet Gdański, tam uczestnicy mogli posłuchać o dziennikarstwie telewizyjnym, radiowym i internetowym.

 

Na Wydziale Nauk Społecznych Daniel Stencel (TVN) opowiedział jak zrobić dobry wywiad biegając ze swoim rozmówcą? Na temat dziennikarstwa internetowego mówił Marcin Ręczmin dziennikarz (WP), a o dylematach dziennikarza newsowego opowiedział Kuba Kaługa (reporter w radiu RMF FM).

Jak zrobić dobry wywiad biegając ze swoim rozmówcą? – Daniel Stenzel reporter (TVN)

Dylematy dziennikarza newsowego – Kuba Kaługa reporter (radio RMF FM)

Seminaria zawsze są najcenniejszym czasem podczas całej konferencji, ponieważ można zadać wiele pytań oraz wejść w dyskusję z prowadzącym i się z nim nie zgodzić. Na koniec prowadzący seminaria weszli w dyskusję ze sobą nawzajem, więc można było dostrzec ich różne punkty widzenia oraz odkryć specyfikę pracy w radiu, telewizji czy medium internetowym.

Organizatorzy zaprosili uczestników na jubileuszową, dziesiątą, konferencję Medionalia, która odbędzie się od 20 do 22 marca 2020 roku.

Medionalia 2019 odbyły się pod patronatem pani prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Jerzego Gwizdały.

Organizatorem konferencji jest Ogólnopolski Magazyn Studencki „płyń Pod Prąd”

 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację konferencji:

Spotkanie z reportażem można obejrzeć pod linkiem:

 

Dyskusję na temat jakości debaty publicznej pod adresem:

Zapisy na konferencję: medionalia2019.konfeo.com

Kalandarz Google, dodaj wydarzenie do kalendarza

Niezbędnik – adresy i miejsca, których powinieneś się znaleźć

Miejsca debaty, warsztatów i seminariów:

Piątek, 22 marca 2019

18:00 Spotkanie z reportażemEdyta Żemła (dziennikarka Onetu, od ponad 15 lat pisze o wojsku) – „Zdradzeni. W Nangar Khel to nie żołnierze splamili honor Polskiej Armii, lecz politycy.”, „Jesteśmy na progu wojny.” i „Wir. Na linii ognia”. – ISE – Inkubator Sąsiedzkiej Energiiul. Reduta Wyskok 2, Gdańsk

Sobota, 23 marca 2019

Politechnika Gdańska, Centrum Nanotechnologii B Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość

https://campus.pg.edu.pl – budynek numer 18 na tej mapie

9:00 – 9:30 – rejestracja (teczki, identyfikatory, drobne prezenty od gdansk.pl)

9:30 – 10:00 powitanie redakcji

10:00 – 11:00 – Jakość debaty publicznej – czy my mamy na nią wpływ? – AULA na CNMiKO

Marek Twaróg (Dziennik Zachodni), Anna Gumkowska (Wirtualna Polska), Maciej Drzewicki (Gazeta Wyborcza)

Debatę poprowadzi – Kuba Kaługa (RMF FM)

11:00 – 12:00 – przerwa networkingowa

12:00 – 13:30 – Warsztaty nowych mediów – niezbędne narzędzia dziennikarza przyszłości

(sale seminaryjne na CNMiKO)

– Jak stworzyć niezależne radio, a może niezależną telewizję? – Barbara Jackiewicz – Radio Tczew, Telewizja Tetka TV – sala 206

– Jak wypromować studencką redakcję? – tajemnice instagrama – Aleksandra Mokwa – Kaługa –Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – sala 106

– Jak pisać prawdę zgodnie z prawem? Jak publikować zgodnie z prawem? – prawo prasowe/ prawo autorskie – Dorota Senger – radczyni prawna – sala 207

– Jak uwieść czytelników swoim tekstem? – Marcin Dybuk (Radio Gdańsk, bloger) – sala 105

Obiad (I tura 13:45-14:15, II tura 14:15 – 14:45) https://campus.pg.edu.pl/ – budynek 50 na tej mapie – Bar Fresh – Wydział Zarządzania i Ekonomii – ul. Traugutta 79, Gdańsk – będzie tłoczno, starajmy się szybko jeść i wpuszczać następnych do stolika. wszystko pod hashtagiem #uprzejmość oraz #zakazNarzekania

15:00 – 18:00 – Warsztaty klasycznych mediów – do wyboru:

Warsztat fotograficzny, Budynek Bratniaka (ul. Siedlicka 4), 2 piętro, p. 310 – Krzysztof Gojowy – redaktor naczelny Kroniki Studenckiej PG

Warsztat internetowy w siedzibie Wirtualna Polska – Igor Nowiński (WP) – Jak się robi social media w największej grupie wydawniczej w Polsce? – garść teorii i sporo zadań praktycznych

Warsztat radiowy – RADIO MORS – Warsztaty – UG WNS – I piętro

Warsztat TV – Jak zrobić oszałamiający materiał z nudnego wydarzenia? – warsztat z przygotowania materiału – Piotr Mirowicz (Polsat) – Wydział Chemiczny, sala 013 – w przejściu podziemny, niski parter w CHEMII „C” – należy wejść do Wydziału Chemicznego – Chemia C, prosto i schodami na dół.

Warsztat pisarski – Jak pisać, by inni chcieli nas z radością czytać? – Wydział Chemiczny PG, Chemia A, zabytkowy budynek, sala 111 i 112 – redaktor, dr Anna Iwanowska

18:00 – 22:00 Integracja plus „coś na ząb” – AK PG Kwadratowa – jeśli zostaniemy po 22:00 na imprezę – każdy musi mieć 3 zł – gotówką – na szatnię  🙂

https://campus.pg.edu.pl/ na tej mapie budynek numer 23

Niedziela, 24 marca 2019

Uniwersytet Gdański – Wydział Nauk Społecznych – najlepsze na świecie seminaria – sala C 213-214

09:45 – 11:00 – Jak zrobić dobry wywiad biegając ze swoim rozmówcą? – Daniel Stenzel reporter (TVN)

11:15 – 12:15 – Dziennikarstwo internetowe, pisać, czy nie pisać? –  Marcin Ręczmin dziennikarz (WP)

12:30 – 13:30 – Dylematy dziennikarza newsowego – Kuba Kaługa reporter (radio RMF FM)


Nasi goście:

 

 

 

Na górę