Nasz profile

Oratorium w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Poznań

Oratorium w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Oratorium w Teatrze Wielkim w Poznaniu

W sobotę, 21 marca, Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na „Jephthę” Georga Friedricha Händla.

Kierownictwo muzyczne nad oratorium tego wybitnego kompozytora objął Paul Esswood, ceniony kontratenor i dyrygent, zakochany w baroku. Poznańska publiczność zna go ze znakomicie przyjętej opery „Juliusz Cezar w Egipcie”, po której entuzjazm widowni podobny był temu, który znamy z koncertów rockowych… a może ba-rockowych?

Jeden z czołowych kontratenorów na świecie. Od kilku lat, wykorzystując swe ogromne doświadczenie w wykonywaniu muzyki baroku, zajmuje się także dyrygenturą. Występował zarówno na najważniejszych scenach amerykańskich, jak i europejskich, współpracował m.in. na stanowisku pierwszego kontratenora z Teatro alla Scalla. Brał także udział w wielu znaczących festiwalach, choćby w Salzburgu, Grazu, Aix-en-Provence. Jego repertuar jest niezwykle obszerny: od najważniejszych dzieł Händla, Mozarta, Haydna, przez Schumanna i Schuberta po utwory współczesnych kompozytorów. Philip Glass z myślą o nim napisał „Akhnaten”, a Krzysztof Penderecki powierzył mu partię Śmierci w „Raju utraconym”.

Paul Esswood ma w swoim dorobku przeszło 150 nagrań, wśród nich opery Monteverdiego, dzieła J.S. Bacha, m. in. nagranie wszystkich kantat pod kierownictwem muzycznym Nicolausa Harnoncourta i Gustava Leonhardta dla wytwórni Teldec.

Esswood jest profesorem Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków na różnych uczelniach muzycznych. Za swoją działalność w upowszechnianiu muzyki baroku został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Händel-Preis.

Na festiwalu w Chichester (Wielka Brytania) prowadził opery Henry’ego Purcella „The Fairy Queen” oraz „Król Artur”. W Krakowie wraz z Capella Cracoviensis wykonał „Izrael w Egipcie” Händla. Prowadził także na Varazdin Baroque Evenings Festival w Chorwacji światową premierę opery „Pompeo Magno” Cavalliego, która to realizacja została uhonorowana Nagrodą im. Ivana Lukačica.

Do Poznania Esswood przyjeżdża po raz trzeci. W 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad „Dydoną i Eneaszem” Purcella w reżyserii Daniela Stachuły, a dwa lata później poprowadził koncertowe wykonanie „Juliusza Cezara w Egipcie” Händla.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poznań

Na górę