Nasz profile

Kontrola czy bezradność?Walka z fake newsami

Szkoła pisania

Kontrola czy bezradność?Walka z fake newsami

Kontrola czy bezradność?Walka z fake newsami

5 kwietnia (piątek) w siedzibie IKM (Targ Rakowy 11, Gdańsk) odbędzie się rozmowa Katarzyny Michałowskiej (stacja zmiana) z Konradem Piaseckim (TVN24) i Kubą Kaługą (Radio Gdańsk) na temat roli mediów w kreowaniu rzeczywistości.

WYDARZENIE

W piątek, tuż przed ciszą wyborczą, zapraszamy na otwarte spotkanie z cyklu FactFlow: pt.: Rola mediów w kreowaniu rzeczywistości. O pracy dziennikarzy w dobie fake newsów.

By podawać newsy w radiu trzeba być szybkim, zdecydowanym, zorientowanym i rzeczowym

Kuba Kaługa i Konrad Piasecki wywodzą się z radia. A radio to najszybsze medium. By tam pracować i podawać informację, trzeba być szybkim, zdecydowanym, zorientowanym, rzeczowym, ale co najważniejsze: nie można przestać myśleć.

Praca dziennikarzy w dobie zalewu fake newsów jest wyzwaniem.

Przez natłok dezinformacji nauczyliśmy się śledzić dziennikarzy, bo wiemy, że oni mają narzędzia do odcedzania prawdy od fałszu. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że dziennikarze nie są nieomylni i mogą podać niesprawdzone informacje. I co wtedy?

Podczas spotkania podejmiemy intelektualną pałeczkę i zastanowimy się w jakim punkcie czasów się znajdujemy. Czy jeszcze kontrolujemy sytuację jako dziennikarze, czy już zaczynamy odczuwać bezradność?

Jakie mamy do dyspozycji narzędzia, by sprawdzać czy dana informacja jest prawdziwa czy nie? Spojrzymy w przyszłość i porozmawiamy o tym: jak oddech sztucznej inteligencji wpłynie na dezinformację? Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób dezinformacja wpływa na dziennikarstwo i jak z nią walczą dziennikarze. A może dziennikarze wcale nie mają problemu z fake newsami? Może rola jaką sprawują od lat uwrażliwiła ich tak mocno na dezinformację, że czują jej swąd już z daleka. Poza tym, podczas rozmowy nie będziemy się bali podjąć tematu: na czym polega jakościowe i odpowiedzialne dziennikarstwo?

Koordynatorem cyklu jest Wiktor Nowak (Instytut Dyskursu i Dialogu)

FactFlow realizowany jest we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej i Instytutem Dyskursu i Dialogu. Wydarzenie wspierają Medionalia.

Zapraszam!

Katarzyna Michałowska

Katarzyna Michałowska – reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat). Od ponad 20 lat szkoli młodych dziennikarzy, a na Uniwersytecie Gdańskim (na wydziale dziennikarstwa) przybliża tematykę podcastów. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia.

Konrad Piasecki – dziennikarz, reporter, publicysta i prowadzący programy, z 30 letnim stażem pracy w radiu i tv. Gospodarz codziennej Rozmowy Piaseckiego i niedzielnej Kawy na Ławę w tvn24. Autor książki „Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza”, opisującej przełomowe momenty w polskiej polityce, których był świadkiem podczas swojej pracy zawodowej.

Jakub Kaługa – dziennikarz radiowy, reporter, podcaster. Przez kilkanaście lat był dziennikarzem Faktów RMF FM. Aktualnie dziennikarz Radia Gdańsk. Kliknij w rozmowę

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Szkoła pisania

Na górę