Nasz profile

Koncert w Poznaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Aktualności

Koncert w Poznaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Koncert w Poznaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada, w poznańskiej operze o godzinie 18:00 poznaniacy będą wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu koncert to okazja do przypomnienia sobie jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada. Z okazji wyjątkowości setnej rocznicy przygotowany został specjalny program: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Zostanie on wykonany przez pianistę Pawła Kowalskiego oraz orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury. Koncert poprowadzi Jaromir Trafankowski.

Dojrzałość filharmonicznego repertuaru tego koncertu wynika z przynajmniej dwóch faktów: uznania muzycznej wartości tych kompozycji, jak i znaczenia ich kompozytorów dla narodu polskiego. Zarówno Paderewski jak i Lutosławski odznaczyli się ogromnymi osiągnięciami dla Polski, więc wybór ich twórczości do programu Koncertu Marszałkowskiego nie był przypadkowy.

Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego to jeden z najbardziej znanych w repertuarze artysty. Powstawał na przełomie kilku lat. Pierwsze fragmenty dzieła datuje się na 1882 rok, a więc pisane były ręka zaledwie dwudziestodwulatka. Ostateczny kształt osiągnął 6 lat później. Jak podkreślają muzykolodzy melancholia i liryzm początkowych partii dzieła znakomicie łączą się z finałowym pełnym ekspresji rondem.

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego w pewien sposób zamyka i zbiera w sobie doświadczenia z okresu, kiedy kompozytor, jeszcze wierny ideałom przedwojennym, poszukiwał sposobu na odzyskanie klasycznej dyscypliny muzycznej oraz trzymał się blisko drogi, wyznaczonej przez twórców zafascynowanych folklorem, jak Szymanowski i Bartók. Chociaż Lutosławski miał niedługo odkryć dla siebie i dla innych odmienny świat dźwiękowy, to właśnie ten utwór reprezentuje dziś w sposób najpełniejszy te wczesne ideały, które miały się przecież jeszcze odezwać echem w jego najpóźniejszych arcydziełach.

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach, oraz wielu światowych festiwalach i instytucjach muzycznych.

Gabriel Chmura to dyrygent ceniony na całym świecie, laureat m.in. I nagrody na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. W 2013 roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, a w czerwcu 2017 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Pracował jako dyrektor muzyczny w Theater Aachen, Bochumer Philharmonic, National Arts Centre Orchestra w Ottawie (z którą odbył tournée w Ameryce Północnej, występując m. in. w Carnegie Hall) i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncertował w wielu czołowych filharmoniach świata. W Polsce często dyryguje w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Bilety na to wydarzenie można kupić pod tym adresem

Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu w ciągu ostatnich sześciu lat pracy maestro Chmury znacząco się rozwinęła. Owocem tego jest najbardziej wymagający repertuar operowy i filharmoniczny coraz częściej rozbrzmiewający w gmachu pod Pegazem.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę