Nasz profile

Wręczenie Nagrody Europejski Poeta Wolności

Trójmiasto

Wręczenie Nagrody Europejski Poeta Wolności

Wręczenie Nagrody Europejski Poeta Wolności

19 kwietnia, po raz ósmy, zostanie wręczona Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie o międzynarodowym zasięgu i renomie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza do swojej siedziby przy Targu Rakowym 11 na wieczór świętowania – sukcesu laureatek, piękna poezji nominowanych tomów, obecności finalistów i finalistek w Gdańsku. Działania artystyczne rozbudzą budynek IKM, który przez kilka godzin oddychać będzie poezją.

– W tym roku zrezygnowaliśmy z typowej gali wręczenia nagrody. Chcemy, by ten wieczór był otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego otwieramy przestrzeń IKM na poezję, działania artystyczne i szeroką publiczność. Każdy może wziąć udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu artystycznym, które wypełni budynek IKM, obejrzeć transmisję wręczenia nagrody, wypić lampkę wina czy porozmawiać z gośćmi festiwalu – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego IKM.

Interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne

19 kwietnia poezja zasieje swoje obrazy w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Artystki i artyści inspirowani tomami tegorocznej serii EPW – Nominacje stworzą środowisko, w którym poezja wybrzmiewać będzie poprzez obiekty, instalacje, działania performatywne, świetlne i muzyczne. Od godz. 19.00 w holach i salach IKM publiczność doświadczy przepływu wrażeń motywowanych poezją.

IKM zachęca do wędrowania po przestrzeni – samodzielnie lub ze specjalnie przygotowanymi mapkami. Wydarzenie artystyczne towarzyszy wręczeniu Nagrody EPW, ale można w nim uczestniczyć niezależnie od uroczystości – wpaść na chwilę albo przyjść na dłużej i zanurzyć się w poetycko-sensualnej przestrzeni. Instalacje i obiekty będą dostępne dla publiczności również w sobotę 20 kwietnia.

Przebieg wieczoru

Wielowymiarowe święto poezji rozpocznie się w IKM od godz. 19.00. Osoby posiadające zaproszenie, pokierowane zostaną do Audytorium (jeśli o godz. 19.00 dostępna będzie pula wolnych miejsc, organizatorzy udostępnią ją publiczności). Dla osób zainteresowanych udziałem w uroczystości, ale nieposiadających zaproszenia przygotowana zostanie specjalna strefa przy Punkcie Informacji Kulturalnej – tu będzie można komfortowo obejrzeć transmisję wręczenia nagrody. Po uroczystości, która potrwa ok. godzinę, można będzie w mniej formalnej atmosferze porozmawiać z laureatami i laureatkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami.

W trakcie uroczystości wręczenia nagrody obiekty, instalacje i działania będą dostępne dla publiczności i będzie można w nich swobodnie uczestniczyć.

Twórczynie i twórcy wieczoru:

Aleksandra Jakubczak

Elżbieta Szurpicka

Krzysztof Kaliski

Wojciech Sobolewski

Magda Jędra

Przemek Branas

Edmund Krempiński

Oraz

Tatiana Dziewanowska

Magdalena Kowala

Anna Steller

Anna Zglenicka

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowane jest w trybie dwuletnim. 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia 2024 roku. Program wydarzenia przygotowały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę