Nasz profile

Co warto wiedzieć o wakacyjnej pracy

Rozwój

Co warto wiedzieć o wakacyjnej pracy

Co warto wiedzieć o wakacyjnej pracy

Wakacje to chyba najbardziej oczekiwana przez większość studentów część lata. Trzy miesiące bez myślenia o nauce i zajęciach. Ten okres sprzyja również podejmowaniu pracy zarobkowej przez młodych ludzi. Część osób które nie chcą rezygnować z wyjazdów wakacyjnych, podejmie pracę która pozwali sfinansować takie wojaże.W okresie letnim najłatwiej znaleźć pracę w popularnych kurortach. Ponieważ, w tym okresie pojawia się tam duża liczba wolnych etatów. Stwarza to studentom możliwość zarobienia pieniędzy.

Jak szukać?

Niestety, w poszukiwaniu sezonowej pracy internet jest mało przydatny. Tam tego typu ogłoszeń jest niewie. Łatwiej ją znaleźć w gazetach lokalnych a jeśli nie ma takiej możliwości dzięki poczcie pantoflowej lub po prostu „na żywioł”. Większość pracodawców zaczyna poszukiwania już od kwietnia. Do tej grupy należą ośrodki wczasowe, w których turnusy rozpoczynają się przed wakacjami. Jednak najwięcej ofert pojawia się w maju i czerwcu. Nie są to prace ani ambitne, ani wymagające specjalnych umiejętności. Nie są też dobrze płatne, stawki wahają się średnio od 3 do 7 zł za godzinę. Jednak zarobione w ten sposób pieniądze pozwalają opłacić przejazd oraz przebywanie w ciekawym miejscu przez parę miesięcy.

Co można znaleźć

W trakcie wyjazdów wakacyjnych można znaleźć przeróżne oferty pracy. Mniej lub bardziej wymagające. Poczynając od pracy fizycznej przy zbiorach owoców sezonowych, w hoterastwie jako recepcjoniści i pokojówki, czy w lokalach gastronomicznych jako kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne. Można także, zajmować się obsługą klientów w wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy pracować w handlu obnośnym i sprzedawać lody na plaży czy kwiaty na promenadach. Można także spróbować swych sił jako sprzedawca na stoisku z pamiątkami, roznosząc ulotki czy robiąc ankiety. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą pracować jako opiekunowie kolonijni czy ratownicy WOPR.

Na co uważać

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się o formę zatrudnienia i zarobki. Jeśli istnieje taka możliwość najlepszym rozwiązaniem są dniówki bądź tygodniówki. Daję to możliwość zrezygnowania w każdej chwili z pracy. Daję to także pewność, że pracodawca wypłaci pensję w terminie. Jeśli jest to w zawarte ofercie, warto dowiedzieć się na temat noclegu. Często pracodawcy oferują warunki minimum socjalnego, po najniższym koszcie. Można się spotkać z cieknącym dachem, a także spaniem w jednym pokoju w kilka osób, bądź na zmiany, jedną łazienka lub dostępna w określonych godzinach, czy brakiem ciepłej wody. Warto rozważyć czy lepiej, nie wynająć wcześniej czegoś na własną rękę. Również, należy zoorientować się o innych możliwościach złapania pracy, gdyby pracodawca okazał się niesłowny. Należy także zapytać w jakich godzinach wykonuję się pracę. O ile przy zbieraniu truskawek jest oczywiste, że w ciągu dnia, to w gastronomii, czy handlu już nie koniecznie. Sezonowe obiekty zazwyczaj są otwarte od rana do ostatniego klienta, więc pracę można skończyć o 1 w nocy. Należy się nastawić, że będzie wykonywało się pracę przez około 12godzin, 7 dni w tygodniu.

Niejednokrotnie podejmowana wakacyjna praca jest pierwszym miejscem zatrudnienia, dlatego też należy dokładnie dowiedzieć się czegoś więcęj na temat interesującej oferty. Podstawowym kryterium zatrudnienia młodych ludzi w pracy sezonowej w turystyce, hotelarstwie i gastronomii staje się przede wszystkim dyspozycyjność i własny nocleg, niestety wiąże się to także z niewygórowanymi oczekiwaniami finansowymi. Pomimo wielu ryzyk praca wyjazdowa pozwala na sprawdzenie siebie w nietypowych warunkach, pozwala sfinansować pobyt oraz dodatkowe atrakcje. Jest to także odwiedzenie nowych miejsc i poznanie ciekawych ludzi.

(Agata Spodymek)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę