Strategiczne studiowanie – nie tylko praca
Zawsze zastanawiała mnie takie standardowe podejście do studiowania – idę na studia, to od razu muszę iść do pracy.
Kliknij w wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1097768651372442?ref=newsfeed
Wszystko zależy od…
Rozumiem, że to zależy od wybranego kierunku i możliwości czasowych oraz finansowych, ale osobiście nie zgadzam się z taką presją i takim podejściem, głownie jeśli ten nacisk jest na słowo: „muszę”.
Jednak smuteczek
Jakoś mnie to smuci, gdy widzę, jak studenci są przemęczeni, bo pracują i jednocześnie starają się uczyć i zaliczać sesję. Studia generują i tak mega wysoki poziom stresu, praca dodatkowo przeciąża, a brak odpoczynku powoduje, że nie ma możliwości rozładowania stresu, tylko wszystko się kumuluje. Myślę, że z tego powodu często studenci rezygnują ze studiowania lub po prostu się przygnębiają.
Trudno to pogodzić
Zdaję sobie sprawę, że ciężko to wszystko pogodzić. Ale często słyszałam (już po studiach) wyrażany żal, że ten szczególny czas przeminął i mamy w sobie smutek, że mogliśmy zrobić coś dla innych podczas studiów, a przecież był na to czas. Ale z powodu pracy i innych wyborów, właściwie nie było na to czasu.
Można poczekać
Oczywiście wychodzę z założenia pewnych określonych wartości. Jeśli od razu bardzo zależy nam na zarabianiu, to oczywiste, że szukamy pracy, ale czasami też na zarabianie można zaczekać. Przyłożyć się do rozszerzenia swoich kwalifikacji, inwestowania w siebie i zbierania różnych doświadczeń.
Zaangażuj się
Dlatego jestem promotorką i propagatorką angażowania się na studiach w organizacje studenckie, wspólnoty, wolontariaty, akcje społeczne, fundacje i stowarzyszenia, bo właśnie czas studiowania jest najlepszym czasem na tego rodzaju działania.
Ale musimy się utrzymać
Ale wiadomo, że musimy się jakoś utrzymać, bo nie każdy jest u rodziców na garnuszku. W tym może pomóc na przykład inne podejście. Poszukiwanie rozwiązania, jakim jest zdobycie stypendium. A stypendium nie musi być tylko związane z uczelnią i z wyśmienitymi wynikami w nauce.
To może być jakieś inne stypendium, które pomoże nam rozwijać nasze kompetencje naukowe i emocjonalno-społeczne. Wesprzeć nasz studencki czas w skosztowaniu różnorodnych aktywności i zrobieniu czegoś dobrego dla innych.
Rozmowa w czwartek
Z powodu tej myśli i mego niestandardowego podejścia, zapraszam studentów lub rodziców studentów na rozmowę z Kacper Kondracki z Moje stypendium na temat możliwości otrzymania różnorodnych stypendiów.
Co to zmieni w czasie naszych studiów? Oj bardzo dużo. Zdejmie nam presję finansową i rozwinie skrzydła.
Ta idea bardzo mi się podoba. Dlatego zapraszam w przyszły czwartek o 18:00!
Jeśli masz jakieś pytania lub zdania odrębna, pisz śmiało w komentarzu.
Wszystko to poruszę w tej rozmowie.