Nasz profile

Przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą

Pod Prąd

Przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą

Przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą

Jakie studia uchodzą za najbardziej perspektywiczne i dlaczego innowacyjność, interdyscyplinarność i praktyczne podejście do nauki uważane są za klucz do przyszłościowej kariery?

Dwadzieścia lat temu, za przyszłościowy, ale i najchętniej wybierany kierunek studiów uchodziła w Polsce informatyka. Dziesięć lat temu przyszli studenci najczęściej decydowali się na ekonomię i prawo.
W tym roku, za najbardziej perspektywiczne studia, zarówno w Polsce jak i za granicą, uznaje się biznes i zarządzanie.
Nie tylko jednak studia biznesowe, bo także kierunki medyczne i te związane z nowymi technologiami od lat nie spadają z pierwszych miejsc światowych rankingów popularności.
Uniwersytety na całym świecie, napędzane rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów, tworzą innowacyjne specjalizacje w obrębie wcześniej określonych obszarów naukowych. Które z nich uważane są za najbardziej perspektywiczne?

Nie tylko biznes

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy oraz rozwój nowych technologii sprawiają, że wśród kandydatów na studia zauważalne jest rosnące zainteresowanie specjalistycznymi kierunkami informatycznymi, m.in. w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, czy uczenia maszynowego. To niestety studia, które w Polsce wciąż nie są rozwinięte na poziomie, na którym kształcą uczelnie w krajach takich, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Singapur. Przyczynia się to do coraz większej liczby młodych Polek i Polaków, którzy decydują się na podjęcie specjalistycznych studiów za granicą.
Nie chodzi tutaj jednak tylko o obszar IT – w światowych rankingach kierunków i specjalizacji, które przygotowują do zawodów przyszłości pojawiają się także zrównoważona i odnawialna energia, psychologia przemysłowa i organizacyjna, robotyka i mechatronika oraz epidemiologia. To także w dużej mierze obszary słabo dostępne lub dopiero raczkujące w Polsce.
Do zawodów przyszłości można zaliczyć: zrównoważona i odnawialna energia, psychologia przemysłowa i organizacyjna, robotyka i mechatronika oraz epidemiologia
– Uczelnie w krajach takich jak Wielka Brytania, Niderlandy, czy Dania coraz częściej umieszczają w swojej ofercie kierunki innowacyjne i, co ważne, interdyscyplinarne. Łączenie kilku ścieżek daje aplikantom możliwość obcowania z różnymi dziedzinami oraz wyboru wiodącego kierunku i ułożenia programu według swoich preferencji – komentuje Agata Pochwała, Team Leader Premium Education Consulting w Elab Educational Lab, polskiej firmie pomagającej studentom w aplikacji na uczelnie zagraniczne.

Perspektywiczna interdyscyplinarność

Gabriela Szczepanik, która 2 lata temu wyjechała do Włoch, by rozpocząć naukę na słynnym uniwersytecie La Sapienza, studiuje obecnie medycynę i chirurgię – kierunek lekarski skoncentrowany na naukach ścisłych, ale jednocześnie zahaczający o tematykę kulturową, historyczną i socjologiczną.
– Przedmioty dobrane są w taki sposób, aby podczas całego procesu kształcenia dopełniały się na różnych płaszczyznach i tworzyły coraz szerszy obraz na daną dziedzinę – mówi Szczepanik. – Mamy zajęcia praktyczne w laboratoriach, muzeach i klinikach: z modelami, odczynnikami czy mikroskopami. Forma zajęć najczęściej dobierana jest pod temat, który omawiamy, a tematyka jest najróżniejsza: od fizyki medycznej przez fizjologię po zajęcia z chirurgii.
Nowocześnie wyposażone pracownie i praktyczne podejście wykładowców to elementy, których na naszych rodzimych uczelniach wciąż brakuje, a które na licznych zagranicznych uniwersytetach są już standardem. Jak mówi Gabriela, na La Sapienzy profesorowie już w trakcie studiów proponują wziąć studentki i studentów pod swoje skrzydła w czasie ich dalszej drogi edukacyjnej czy pracy w klinice.
– Na uniwersytecie jest dużo możliwości praktyk i stażów, wystarczy mieć tylko czas i chęci. Uczelnia daje również możliwość współpracy studentów z laboratoriami, która jest finansowana w ramach stypendium – dodaje Gabriela.

Przyszłościowe = najpopularniejsze?

Kamil Witczak, który studiuje Business Management na Uniwersytecie w Greenwich przyznaje, że owszem, znalazł podobny kierunek na jednej z warszawskich uczelni, jednak branża sportowa, w której chciałby się specjalizować, jest zdecydowanie lepiej rozwinięta w Wielkiej Brytanii.
– Mój uniwersytet charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników zatrudnienia w pierwszych miesiącach po ukończeniu studiów w skali Wielkiej Brytanii. Uczelnia oferuje wiele możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie, w tym również pojawiają się oferty stażu w branży, w tym w branży piłkarskiej z uwagi na współpracę uniwersytetu z Charlton Athletic F.C. – dodaje Witczak.
Nie zawsze jednak motywacjami osób wybierających studia za granicą są wyłącznie kwestie związane innowacyjnością danego kierunku czy jakością edukacji – często są to także konkretne plany zawodowe związane z danym krajem, czy zainteresowanie kulturą poszczególnego regionu i chęć poznania jej in situ.
– Choć wśród naszych aplikantów przeważają kierunki praktyczne i przyszłościowe, dużą część aplikacji stanowią także kierunki artystyczne. Wśród nich największą popularnością cieszą się design i projektowanie ubioru – dodaje Agata Pochwała. – Wybierają oni najczęściej studia w światowych stolicach mody i designu, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, czy Mediolanie, gdzie nauka pod okiem najlepszych projektantów, jest dla nich znacznie bardziej perspektywiczna niż w Polsce.
Dobrą okazją, by poznać oferty zagranicznych uczelni oraz sprawdzić proponowane przez nie ścieżki rozwoju zawodowego jest udział w Elab Education Expo, największych targach edukacji zagranicznej w Polsce. Tegoroczna, już dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się 14 października w ADN Conference Center na terenie Browarów Warszawskich. Aby wziąć udział w targach, wystarczy się zarejestrować.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę