Nasz profile

Laureaci nagrody dla młodych naukowców

Warszawa

Laureaci nagrody dla młodych naukowców

Laureaci nagrody dla młodych naukowców

W ubiegły czwartek, w auli SGH w Warszawie wręczono dyplomy laureatom XIX edycji konkursu o nagrodę im. Witolda Lipskiego przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki.

Uroczystość odbyła się w czasie inauguracji szóstej konferencji ML in PL poświęconej sztucznej inteligencji. Zwycięzcy otrzymają po 50 tysięcy złotych.

Nagrodę w kategorii teoretycznych aspektów informatyki otrzymał Adam Polak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Zwycięzcami dwóch równorzędnych nagród w kategorii zastosowań informatyki zostali Michał Nowicki z Politechniki Poznańskiej i Błażej Osiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Badania laureatów dotyczyły między innymi uczenia maszynowego, sterowania robotami i pojazdami autonomicznymi, budowania strategii w grach oraz algorytmów komputerowych korzystających z niewiarygodnych podpowiedzi.

Szansa dla młodych badaczy

Nagroda została ustanowiona w 2005 r. dla upamiętnienia Witolda Lipskiego, pioniera polskiej informatyki. Organizowany corocznie konkurs jest adresowany do naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, posiadają polskie obywatelstwo i na stałe mieszkają w Polsce.
– Start w konkursie to znakomita okazja dla młodych naukowców, by przedstawić swoje badania szerszemu gronu ekspertów. Przygotowanie do aplikacji sprawia, że naukowcy muszą często spojrzeć na swoje osiągnięcia z innej perspektywy i zaprezentować je w sposób, który przekona jury. Kluczowe nie są miejsca, w jakich pojawiły się publikacje kandydatów, ale merytoryka i innowacyjność zgłoszonych prac – mówi Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR, laureat pierwszej edycji Nagrody im. Witolda Lipskiego i członek Kapituły Nagrody.
Inicjatorami nagrody byli polscy informatycy mieszkający za granicą
Inicjatorami nagrody byli polscy informatycy mieszkający za granicą. Do 2021 r. konkurs był organizowany przez Fundację Rozwoju Informatyki związaną z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Od grudnia 2021 r. organizacją zajmuje się Fundacja Kościuszkowska. Dzięki hojności jednego z darczyńców ustanowiono nagrodę w dwóch kategoriach: teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki, każda w wysokości 50 000 zł.
Do 2022 r., w ciągu 17 lat, przyznano 24 nagrody i pięć wyróżnień. Kilkoro laureatów wybrało pracę w biznesie, jednak znakomita większość kontynuowała pracę na uczelniach, odnosząc znaczące sukcesy i zdobywając inne prestiżowe wyróżnienia krajowe i zagraniczne. Laureaci nagrody Lipskiego zdobyli między innymi siedem grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
W tym roku w konkursie rozpatrywano kandydatury 24 badaczek i badaczy z 13 instytucji. 18 osób ubiegało się o nagrodę w kategorii zastosowań, a 6 – w kategorii teoretycznych aspektów informatyki. Zgłoszenia były oceniane przez jury (Radę Nagrody), w skład której wchodzi 12 uczonych z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
https://podprad.pl/7849/krok-od-celu-co-cie-motywuje/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę