Nasz profile

WrzAWA 2.0 Festiwal reaktywacja

Warszawa

WrzAWA 2.0 Festiwal reaktywacja

WrzAWA 2.0 Festiwal reaktywacja

„Wrzyj Warszawo” – pod takim hasłem odbędzie się reaktywowany po ponad 10 latach WrzAWA 2.0 Festiwal, który odbędzie się  w dniach 9-11 lutego 2024 r. To będą trzy dni wypełnione aż siedmioma wydarzeniami specjalnymi, takimi jak spektakle, koncerty czy warsztaty. Organizatorem wydarzenia w Pawilonie Bliska 12 na warszawskim Kamionku, jest największy niezależny Teatr Pijana Sypialnia.

WrzAWA 2.0 Festiwal jest reaktywacją Festiwalu Teatralnego WrzAWA, którego pierwsza edycja odbyła się w lipcu 2013 roku w Warszawie. Było to pierwsze wydarzenie teatralne w Polsce, korzystające z nieoczywistej przestrzeni tzw. letniej miejscówki na świeżym powietrzu. Tak jak 10 lat temu pomysłodawcami i twórcami tegorocznej edycji są znani ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do sztuki teatralnej artyści z Teatru Pijana Sypialnia.

Festiwal teatralny w lutym? Dla naszego teatru nie ma rzeczy niemożliwych – komentuje  Aleksandra Gajek, pomysłodawczyni festiwalu i menedżerka Teatru Pijana Sypialnia. W karnawale wszystko może się zdarzyć. To w końcu czas hucznych zabaw oraz wspólnego świętowania. I w takiej właśnie konwencji utrzyma jest również WrzAWA 2.0 Festiwal.

Program WrzAWA 2.0 Festiwal

Piątek 9 lutego 2024 r.

  • 19:00 – Spektakl „Wodewil Warszawski” jakiego jeszcze nie było!
  • 23:59 – „Koncert o północy”

Sobota 10 lutego 2024 r.

  • 12:00 – Piosenki na śniadanie sąsiedzkie
  • 16:00 – Legowisko teatralne czyli czytanie performatywne
  • 20:30 – Spektakl „Rewia”

Niedziela 11 lutego 2024 r.

  • 12:00 – Spektakl dla dzieci „Bajka o słowach”

Warsztaty dla dzieci po spektaklu

  • 17:00 – Spektakl „Miłości”

Wodewil Warszawski jakiego jeszcze nie było!

WrzAWA 2.0 Festiwal otworzy spektakl, którego premiera miała miejsce na Festiwalu Teatralnym WrzAWA w 2013 r., zagrany ponad 100 razy w całym kraju, flagowy spektakl Teatru Pijana Sypialnia „Wodewil Warszawski”.

Tym razem „Wodewil Warszawski” będzie wyjątkowy z kilku powodów. Po spektaklu aktorzy i aktorki naszego teatru zaproszą widownię do wzięcia udziału w warszawskiej potańcówce, podczas której widzowie nauczą się polki, walczyka, sztajera, tanga i fokstrota. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia – mówi Sławomir Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia. Wydarzenie proponujemy uczestnikom w każdym wieku. Razem stworzymy taneczny wehikuł czasu do muzyki na żywo, który przeniesie nas do beztroskich czasów.  Ale to nie wszystko. W  trwania spektaklu na widzów czekają również niespodzianki, o których będziemy informowali na naszych kanałach social media.

Metafizyczny koncert o północy

Koncert o północy z piątku 9 lutego br. na sobotę 10 lutego br. to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników poezji. Wydarzenie specjalne połączy muzyczne wykonanie Psalmów Pijanej Sypialni z aktorską interpretacją poezji Mirona Białoszewskiego. Na kilkadziesiąt minut Pawilon Bliska 12 stanie się miejscem gdzie światło świec i klimatyczna muzyka uczynią ostatnią, piątkową noc karnawału klimatyczną i tajemniczą. Wraz z aktorkami i aktorami Teatru Pijana Sypialnia widownia odwiedzi przedwojenne Powązki, gdzie poezja „Osmędeuszy” Mirona Białoszewskiego splata się ze współczesnymi Psalmami Sławomira Narlocha i Daniela Zielińskiego. Osiemnaście postaci, które spotykamy na ulicach tętniącej tańcem i śpiewem Warszawy, świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest sceną dla opowieści o miłości, nadziei, przemijaniu i śmierci – opowiada Aleksandra Gajek.

Legowisko teatralne – „Karnawał w Warszawie”

Legowisko teatralne, to forma czytania performatywnego przepuszczona przez pijalniano-sypialniany pryzmat. To po prostu przepis na udane popołudnie. Festiwalowa publiczność może spodziewać się wspaniałej atmosfery, jaką gwarantuje połączenie chilloutu, sztuki, dużej dawki humoru i wygodnych puf. Aktorki i aktorzy Teatru Pijana Sypialnia przeczytają widzom sztukę “Karnawał w Warszawie” Cyryla Danielewskiego. To komedia z 1905 roku! Pijana Sypialnia znana jest z tego, że odkrywa zakurzone teksty i nadaje im nowego blasku. Tym razem na warsztat bierzemy przedwojenną sztukę, która opowiada historię pewnej rodziny z prowincji – mówi Sławomir Narloch, reżyser legowiska i dyrektor Teatru Pijana Sypialnia. Co z tego wyniknie? Tego dowiedzą się goście w sobotę 10 lutego br. o godz. 16.00 podczas wydarzenia. „Karnawał w Warszawie” to komedia omyłek, pełna zaskakujących zwrotów akcji i intrygujących postaci.

„Rewia” pełna absurdalnego humoru

Sobotni wieczór zwieńczy „Rewia” w reżyserii Stanisława Dembskiego, jeden z trzech najnowszych spektakli Pijanej Sypialni. Tworząc kolejne widowiska Teatr Pijana Sypialnia sprawdza aktualność zapomnianych konwencji i eksperymentuje ze strukturami różnorodnych form teatralnych. Tym razem dla twórców przedstawienia punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań była rewia, czyli gatunek wywodzący się z XVIII-wiecznej Francji.

Spektakl opowiada historię rodziny Rewia, której członkowie robią wszystko, żeby zajmować się zupełnie bezsensownymi sprawami. Jak się okazuje, nie jest to takie proste, bo człowiek niemal instynktownie i w każdej sytuacji szuka porządku i celu. Jak na rewię przystało, przestawienie wypełnione jest piosenkami i pełnymi dowcipu dialogami. Naturalnym elementem jest tu muzyka na żywo. Rodzą się jednak pytania. Czy beztroska zabawa jest dzisiaj możliwa? Czy w brutalnym świecie powinniśmy trwonić czas na rozrywkę? Czy śmiech jest w stanie nas oczyścić? – pyta Aleksandra Gajek, menedżerka Teatru Pijana Sypialnia.

„Bajka o słowach” dla widzów najmłodszych i nie tylko

Trzeciego dnia festiwalu w niedzielne południe najmłodsi uczestnicy festiwalu (przedstawienie familijne dla dzieci od 5 roku życia) poznają Lotkę, odważną dziewczynę, która podróżuje po najdalszych zakątkach kosmosu. Wyrusza na pełną przygód misję, żeby pomóc swojej przyjaciółce Ewce. W trakcie swojej wyprawy Lotka spotka Olka, który nigdy nie miał prawdziwego przyjaciela, zmierzy się ze Smokiem Cmokiem, który nie potrafi ziać ogniem, pomoże Mewie, która nigdy nie widziała morza i spotka Bałwanka Kulisia, który boi się zupełnie roztopić.

Przedstawienie zawiera w sobie również elementy interakcji z najmłodszymi widzami. Całość dopełnia muzyka na żywo i piosenki. Jeśli dbamy o słowa, jak o kwiaty, to one mogą zmieniać świat wokół nas na lepsze. Słowa mają magiczną moc!

„Miłości” – magia łączy się z realizmem

„Miłości” to elektryzująca, metafizyczna opowieść o wypełnianiu pustki, o życiu i życiu po życiu, o słyszeniu i słuchaniu. Wszystko w towarzystwie porywających piosenek w wykonaniu aktorek i aktorów oraz orkiestry. Muzyka z „Czułego Radia” zachwyci, wzruszy i porwie publiczność do tańca.

Słyszysz mnie? Słyszysz? A Ty? A Wy? Tak, właśnie Wy! Witamy Was w Czułym Radiu – najmniejszym radiu na świecie. „Miłości” to przeplatające się burzliwe historie Anieli – założycielki Czułego Radia oraz jego słuchaczy. Zagłębianie się w audycje radiowe jest jak zagłębianie się w dusze bohaterów. W „Miłościach” magia łączy się z realizmem, a oprócz ludzi, radia słuchają też duchy i zwierzęta – tłumaczy Aleksandra Gajek, reżyserka spektaklu „Miłości”. Czego można dowiedzieć się o sobie słuchając ulubionego radia? Czy któryś z bohaterów znajdzie odpowiedź na pytanie: Co, jeśli to radia słuchają nas? Co jest w stanie zrobić z nami Miłość lub jej brak? Co my jesteśmy w stanie zrobić dla Miłości? – pyta i dodaje Aleksandra Gajek.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę