Nasz profile

Z odzysku, nie z wyzysku – warsztaty

Warszawa

Z odzysku, nie z wyzysku – warsztaty

Z odzysku, nie z wyzysku – warsztaty

Zapraszamy na kolejną – już trzecią – edycję Laboratorium Dobrej Konsumpcji! Tym razem nasze wydarzenie organizujemy pod hasłem „Z odzysku, nie z wyzysku”. Jak co roku mówimy stanowcze STOP nadmiernej konsumpcji i udowadniamy, że można inaczej.

Żyjemy w świecie niezrównoważonej produkcji i niepohamowanej konsumpcji, których konsekwencją są m.in. rosnące góry odpadów, tony plastiku w oceanach, kryzys klimatyczny, degradacja środowiska oraz wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt. Do tego wyzysk pracowników i pracownic, zwłaszcza w krajach globalnego Południa, aby wyprodukować jak najtaniej i jak najwięcej dóbr, które kupujemy, choć potem często zalegają na dnie szafy, a my nawet z nich nie korzystamy.

Materiały z odzysku są atrakcyjne, użytkowe i przede wszystkim mogą nam służyć przez lata

Jako Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie chcemy was przekonać, że alternatywne postawy są możliwe, a swoimi codziennymi wyborami możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość i budować bardziej zrównoważoną przyszłość naszej planety.

Laboratorium Dobrej Konsumpcji

Podczas tegorocznego Laboratorium Dobrej Konsumpcji będziemy pokazywać, że materiały z odzysku są atrakcyjne, użytkowe i przede wszystkim mogą nam służyć przez lata. Zamiast mnożyć śmieci, chcemy dzielić się ideą cyrkularności i niemarnowania. Dlatego z radością zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty (obowiązują zapisy), które odbędą się już 25 listopada w Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo w Warszawie.

Biorąc udział w naszych warsztatach, nabędziecie umiejętności dekoracyjnego pakowania prezentów w chusty Furoshiki, dowiecie się, jak z ceramicznych odpadów zrobić atrakcyjną mozaikę, poznacie sposoby na uszycie czapki z nienoszonego już swetra czy na upiększenie starej kurtki jeansowej, stworzycie wyjątkowe wiszące kwietniki ze sznurka. Pokażemy Wam, jak w ciekawy, niskobudżetowy i atrakcyjny sposób konsumować mniej, a jednocześnie bardziej ekologicznie.

Warsztatom towarzyszyć będzie specjalna gra planszowa, pyszna kuchnia w stylu zero waste (w zeszłym roku Bazar na Polnej zrobił furorę) oraz seans miniserialu dokumentalnego „Wonder Women”.

Serial opowiada o nieznanych superbohaterkach w czasach kryzysu klimatycznego, które na co dzień zmieniają świat, walcząc w swoich społecznościach z problemami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Będzie to pierwszy i jedyny pokaz w Warszawie.

Seans odbędzie się o godz. 17:00 i potrwa ok. 60 min (obowiązują zapisy poprzez formularz).

PROGRAM 3. LABORATORIUM DOBREJ KONSUMPCJI

Kiedy: 25 listopada (sobota), godz. 12:00-19:00

Gdzie: Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo, ul. Krucza 17, Warszawa

Udział w warsztatach jest darmowy, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada (poniedziałek). Wyniki rekrutacji wyślemy drogą mailową do 23 listopada (czwartek) do godz. 16:00.

WYPEŁNIJ FORMULARZ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

WARSZTATY DO WYBORU:

Szycie czapek typu „beanie” z materiałów z odzysku – z Anią Kokocińską i Jej firmą „Wdzianka”
Masz ukochany sweter lub bluzę z którą ciężko Ci się rozstać, ale nie nadaje się już do noszenia? Stwórz z nich nakrycie głowy podczas warsztatów z Wdzianka. Zabierz ze sobą dzianiny (koszulkę/bluzę/sweter), które rozciągają się i mają w składzie m.in.: bawełnę, wełnę, wiskozę, tencel, bambus. Im grubszy materiał, tym lepiej.

Makramowy kwietnik – z Julią Wizowską
Twoje kwiatki nie mieszczą się już na parapetach? Lubisz dekoracje z naturalnych materiałów? Przyjdź na warsztat wyplatania makramowych kwietników na gałęzi. *sznurki do zaplatania pochodzą z outletu.

Dekoracyjne pakowanie prezentów chustami Furoshiki – z krakowskim Muzeum Manggha
Podczas warsztatu poznasz techniki składania chusty tak, żeby służyła Ci jako torba, ale nie tylko, nauczysz się także jak zapakować prezent w oryginalny sposób (czy to książkę, czy butelkę wina). Przynieś ze sobą bawełnianą, kwadratową tkaninę o wielkości około 90 cm x 90 cm lub nieco większą (wym. 105 cm x 105 cm) oraz pustą standardową butelkę, taką po winie, koniecznie ze ściągniętą etykietą.

Mozaika z odpadów ceramicznych – z Katarzyną Gruzą z @mimpi_studio_
Podczas warsztatu stworzysz własną ceramiczną mozaikę, która upiększy Twój dom albo doskonale nada się jako np. podstawka pod kubek. Dzięki tym warsztatom ceramiczne odpady zyskają drugie życie.

Upcykling ubrań – ze spółdzielnią socjalną Zeroban
Podczas warsztatu będziesz mógł przerobić swoje ubrania i nadać im nową wartość. Przynieś ze sobą koszulę albo bluzę, albo kurtkę jeansową, którą chcesz upiększyć. Ważne, żeby były rozpinane z przodu, a nie wciągane przez głowę. Wszystkie printy i aplikacje do naszycia pochodzą z 2 obiegu (inicjatywa „Baba z Wrzeszcza”).
Udział w warsztatach jest darmowy!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę