Nasz profile

Marsz nie-milczenia

Aktualności

Marsz nie-milczenia

Marsz nie-milczenia

Z okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, odbył się w Gdańsku marsz nie-milczenia.

Grupa z zaklejonymi taśmą ustami oraz przyklejonym kodem kreskowym przeszło ulicami Gdańska. Trasa wiodła od Dworca Gdańsk Główny PKP, Huciskiem do Złotej Bramy, ulicą Długą, pod Zieloną Bramą, wzdłuż Motławy, do Targu Rybnego, następnie Podwalem Staromiejskim do ul. Heweliusza na Dworzec Główny PKP.

Uczestnicy marszu mieli usta zaklejone czarną taśmą, na ubraniach przyczepioną kartkę z kodem kreskowym z hasłem: człowiek nie jest na sprzedaż. Zaklejone usta symbolizowały strach i milczenie ofiar, kod kreskowy to, że handlarze traktują ludzi jak towar, z którego można czerpać zysk.

Przechodnie okazywali zdziwienie i pytali, dlaczego grupa ma zaklejone usta. Idące osoby rozdawały ulotki mówiące o tym, że 27 milionów ludzi jest w niewoli, średni wiek ofiar to 12 lat, natomiast tylko 1-2 % ofiar udaje się uratować, a 88% ofiar to kobiety i dzieci.

Marsz-niemilczenia to pierwsza część projektu nie-milcz.

Druga odsłona nastąpi 21 października, podczas konferencji w klubie AK PG Kwadratowa o godzinie 18:00.

Konferencja adresowana jest do studentów i studentek, by potrafili zadbać o swoje bezpieczeństwo, poznali problem handlu ludźmi oraz umieli pomóc swoim rówieśnikom w sytuacji zagrożenia.

Podczas konferencji wystąpi Daniela Sikora mówiąc o tym, że „Dziś też sprzedaje się ludzi”. Sikora zajmuje się głównie edukacją młodych ludzi, przestrzega przed handlem ludźmi i uczy w jaki sposób chronić swoją wolność, zdrowie i życie. Następny wykład, ostrzegający przed tym, by nie być ofiarą, poprowadzi Anna Bałchan, prezes Stowarzyszenia PoMOC, steetworkerka i terapeutka. Konferencję zakończy projekcja filmu dokumentalnego „Nefarious: Merchant od Souls” o współczesnych formach niewolnictwa.

Celem projektu „Nie milcz” jest informacja, prewencja oraz edukacja w temacie bezpieczeństwa:

  • Informacja w jaki sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo i przeciwdziałać przemocy wobec siebie.
  • Prewencja przez skierowanie uwagi na zachowanie osobistego bezpieczeństwa w sytuacjach takich jak imprezy masowe (sportowe i kulturalne) oraz wyjazd zagraniczny (praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa).
  • Edukacja na temat odbywającego się obecnie handlu ludźmi, rosnącego problemu naszych czasów.

Strona projektu: www.niemilcz.wordpress.com.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Redaktor naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporter, dziennikarz, podcasterka na StacjaZmiana.pl, ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Przewodniczka po muralach na Zaspie #kochamurale. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektor programowy konferencji Medionalia. Twitter: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę