Nasz profile

Jaskinia wolności

Aktualności

Jaskinia wolności

Jaskinia wolności

17. października klub muzyczny Parlament pękał w szwach. Nic dziwnego. Z okazji 30. lecia Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, legendarnej anarchistycznej organizacji podziemnej działającej w latach 80., na scenie gdańskiego klubu zagrały ikony polskiego punk rocka: Brudne Dzieci Sida, Moskwa i niekwestionowana gwiazda wieczoru, Dezerter.

To właśnie na muzyce tych zespołów wychowały się pokolenia naszych rodziców w szarzyźnie głębokiego PRL-u. Koncerty kapel w Jarocinie dawały poczucie wolności i swobody myślenia wbrew obowiązującym, narzuconym standardom. Istnieniu właśnie takich organizacji jak RSA zawdzięczamy skoncentrowanie opozycyjnej myśli wolnościowej wokół akcji i happeningów wymierzonych przeciwko ówczesnej władzy. Przede wszystkim jednak  fakt, że mogliśmy spotkać się na koncercie legend polskiej muzyki zasłużonych dla wolnej Polski.

Koncert otworzył występ jednoosobowego zespołu Brudne Dzieci Sida z charyzmatycznym, tradycyjnie autoironicznym „Patyczakiem” na gitarze akustycznej. Energetyczny happening rozgrzał publiczność przed weteranami festiwalu w Jarocinie, zespołem Moskwa, którego gwiazda rozbłysła w 1984 w atmosferze skandalu.

Kapela obchodząca w tym roku 30-lecie artystycznej działalności udowodniła, że mimo upływu lat jest wciąż w doskonałej formie. Długo wyczekiwana gwiazda wieczoru, legendarny Dezerter zaprezentował się zarówno w starym jak i nowym repertuarze muzycznym. W czasie koncertu mogliśmy usłyszeć niemal całą imponującą dyskografię. Zespół w składzie Jacka Chrzanowskiego na basie, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego na perkusji i Roberta „Robala” Matery nie zawiódł oczekiwań wiernych fanów. Obok dobrze znanych starszemu pokoleniu szlagierów jak np. „Ku przyszłości”, „Burdel”, „Nielegalny zabójca czasu”, nieśmiertelny „Dezerter” czy „Ile procent duszy” legenda polskiego punka sięgnęła do „świeżych”, ale doskonale znanych zebranej publiczności utworów z ostatniej płyty wydanej w 2010 roku takich jak „Jesteśmy sektą” czy „Ratuj swoją duszę”. Ponad 3-godzinny koncert zapewnił niezapomniane wrażenia muzyczne zebranej tłumnie publiczności w stosunkowo młodym wieku nie pamiętającej wydarzeń tamtych lat. Dlatego całe wydarzenie muzyczne poprzedzono dwudniową konferencją naukową przybliżającą tematykę i okoliczności działalności legend polskiego punka zorganizowaną w Teatrze Wybrzeże i na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

(Katarzyna Soczyńska)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę