Nasz profile

Ponadnarodowy projekt pomocy Dorosłym Dzieciom Alkoholików

Aktualności

Ponadnarodowy projekt pomocy Dorosłym Dzieciom Alkoholików

Ponadnarodowy projekt pomocy Dorosłym Dzieciom Alkoholików

Wzrastanie w rodzinie dysfunkcyjnej ma duży wpływ na dorosłe życie – zarówno w kontekście kształtowania relacji osobistych, jak i zawodowych. Rozumiejąc przeszłość i wynikające z niej zależności, proponujemy podjęcie pracy nad własnym rozwojem oraz włączenie się w różne formy pomocy innym (wolontariat). Zapraszamy do udziału w projekcie: „Razem w trosce o DDA”.

Inicjatywa skierowana jest do osób wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych (alkoholizm rodziców, przemoc domowa). Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) przejawiają zespół cech, który wynika z trudnego dzieciństwa oraz konieczności szybkiego przejścia z fazy dorastania w rolę dorosłego i odpowiedzialnego człowieka. W efekcie takie osoby mają duży problem w odnalezieniu się w życiu społecznym i zawodowym, bo ich dominującą aktywnością jest chęć spełniania oczekiwań innych, żeby zasłużyć na ich akceptację. Cechuje je m.in. zaniżona samoocena, lęk przed krytyką i odrzuceniem, nieadekwatne poczucie winy, brak pewności siebie, zwątpienie we własne zdolności i talenty, silny samokrytycyzm oraz brak chęci i sposobności budowania własnej ścieżki zawodowej. Wymienione wyżej aspekty składają się na tzw. syndrom DDA.

Jesteśmy już u schyłku pierwszego etapu projektu „Razem w trosce o DDA”. Praca w grupie osób dotkniętych syndromem DDA jest specyficzna. Ludzie powoli się otwierają, ale wreszcie podejmują ryzyko, by doświadczyć „siebie”, wyrazić się i przyjąć informację zwrotną od grupy. Zazwyczaj okazuje się, że takie osoby są zupełnie inaczej odbierane, niż czują to w środku. Owszem, można starać się wyćwiczyć pewne umiejętności czy zachowania, ale bez solidnego fundamentu w postaci niezachwianego poczucia własnej wartości nie da się uzyskać wartościowych i długofalowych efektów. Warsztaty prowadzone w ramach projektu dają świetną diagnozę i punkt wyjścia do dalszej, pogłębionej terapii – mówi Zbyszek Kołakowski, jeden z trenerów oraz współtwórców projektu. W ramach prowadzonych działań część z uczestników będzie mogła również odbyć praktyki zawodowe (w formie wolontariatu) zdobywając cenne doświadczenie w pracy na rzecz osób z syndromem DDA.

Cele projektu są więc jasne i proste: z jednej strony pomoc i realne wsparcie osób dotkniętych syndromem DDA, a z drugiej – działalność dydaktyczna, mająca na celu wyszkolenie odpowiedzialnych wolontariuszy, którzy umiejętnie będą sobie radzić z takimi problemami. To są dwa bieguny projektu. A najistotniejszym faktem jest to, że projekt w swym założeniu przewiduje możliwość przechodzenia z roli podopiecznych na stronę kadry opiekuńczej. Dziś jesteś w dołku? Jutro Ty możesz wyciągać pomocną dłoń, nie  z poczucia winy czy poświęcenia, ale po prostu z chęci i umiejętności pomagania A Twoje doświadczenie życiowe, umiejętnie wzbogacane kompetencjami zawodowymi,  może spowodować, że staniesz się niezastąpionym fachowcem w pracy z DDA.

Czy widzisz siebie po którejś stronie, w jednej z ról? Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomagać? Interesuje Cię profesjonalna praktyka, dzięki której zdobędziesz cenne kwalifikacje? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz twierdząco, to znaczy, że ten projekt jest adresowany do Ciebie.

Co należy zrobić? Przede wszystkim warto zapoznać się szczegółowo z programem projektu, który można znaleźć TUTAJ. A następnie trzeba już tylko podjąć decyzję i skontaktować się z realizatorami projektu, czyli Stowarzyszeniem OD-DO:

tel. 22 632-09-09 (9.00-17.00)

e-mail: od-do@od-do.org

biuro projektu / siedziba Stowarzyszenia OD-DO:

Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5 kl. II (domofon nr 9)

Aktualnie dobiega końca I edycja projektu, trwająca od stycznia do września 2014 roku. Nabór do II edycji (październik 2014 – kwiecień 2015) trwa! Nie przegap szansy! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie OD-DO oraz irlandzką organizację THE HANLY CENTRE.

 

*Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Człowiek – najlepsza inwestycja.

 

()

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę