Nasz profile

Jazzowa jesień w Bielsku-Białej

Aktualności

Jazzowa jesień w Bielsku-Białej

Jazzowa jesień w Bielsku-Białej

Festiwal pod artystycznym okiem Tomasza Stańko – Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej po raz trzynasty zgromadzi na scenie grono fantastycznych muzyków i mistrzów improwizacji związanych z prestiżową wytwórnią ECM. Tegorocznej edycji, która potrwa od 8 do 15 listopada, towarzyszy hasło „Odmienne harmonie”.

Przed uczestnikami wielka jazzowa uczta – sześć festiwalowych dni, dziewięć różnych koncertów, plejada muzycznych osobowości. W programie jest wszystko, co świeże, nośne, ważne we współczesnym jazzie, zarówno w Europie, jak i Ameryce. – mówi Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny festiwalu. – Dzięki takiemu podejściu Bielsko-Biała w ciągu ostatniej dekady zyskała miano ważnej europejskiej sceny jazzowej.

Tegoroczna Jazzowa Jesień rozpocznie się z impetem. W Bielskim Centrum Kultury zagra Maria Schneider Orchestra. Dyrygentka poprowadzi 18-osobowy zespół. We wtorek na scenę wyjdzie zespół The Bad Plus, by zagrać rasowy amerykański jazz w oryginalnym wydaniu. Na festiwalu pojawi się także norweski kwintet Mathiasa Eicka i znakomity brytyjski saksofonista Andy Sheppard. Będzie też wyrazisty brooklyński klimat – nowoczesny jazz reprezentowany przez Tima Berne’a. ECM-owską serię poświęconej brzmieniom poza jazzowym, czyli „New Series”, reprezentować będzie argentyński wirtuoz gitary Pablo Marquez. Wystąpi również Brazylijczyk Egberto Gismonti, którego wyobraźnia muzyczna nie zna granic. Światło dzienne ujrzy kolejna odsłona Tomasz Stańko Project. Na zamknięcie Jazzowej Jesieni odbędzie się koncert jazzu tradycyjnego z Wielkiej Brytanii.

ECM (Editions of Contemporary Music), która jest partnerem wydarzenia, została założona w 1969 roku w Monachium przez producenta Manfreda Eichera. Specjalizuje się w wydawnictwach jazzowych, ale nie ogranicza się do tego gatunku. Wydaje płyty takich artystów jak Keith Jarrett, Pat Metheny, Jan Garbarek, Arvö Pärt, czy Tomasz Stańko. Motto wytwórni brzmi „Najpiękniejsze brzmienie, zaraz po ciszy”.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Kocha książki, lubi szyć i produkować swoje kosmetyki. Zakręcona co jakiś czas na punkcie uczenia się czego nowego. Od wielu lat recenzuje książki. Absolwentka wydziału chemicznego na Politechnice Gdańskiej.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę