Nasz profile

Jak uczestniczymy w kulturze? Przykłady z Katowic w Gdańsku

Aktualności

Jak uczestniczymy w kulturze? Przykłady z Katowic w Gdańsku

Jak uczestniczymy w kulturze? Przykłady z Katowic w Gdańsku

Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej jest w trakcie opracowywania wniosków i raportu z pierwszego, kompleksowego badania publiczności gdańskich instytucji kultury. W Katowicach podobne badanie przeprowadzono rok temu. Czego możemy dowiedzieć się o sposobach uczestnictwa w kulturze z raportów i badań? 4 grudnia o godz. 13.00 w IKM opowie o tym Karol Piekarski z Medialabu Katowice. Wstęp wolny.

Karol Piekarski przedstawi wyniki badania kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych w Katowicach i opowie o tym, jakie korzyści przynosi badaczom kultury współpraca z projektantami, programistami i badaczami danych. – Zdobywaliśmy dane za pomocą mediów społecznościowych i serwisów online oraz ankietując kilka tysięcy uczestników wydarzeń. W procesie projektowym przetwarzaliśmy „surowe” dane w wizualizacje, by zrozumieć skomplikowane procesy rządzące miastem i angażująco opowiedzieć o nich odbiorcom – komentuje.

– Dzięki badaniom opartym na danych (data-driven) możemy połączyć precyzję badań ankietowych, pozwalających zrozumieć motywacje uczestników wydarzeń, z zaletami automatycznej analizy dużych zbiorów danych, która ułatwia odkrywanie niedostrzeganych dotąd trendów i zależności. Dowiadujemy się więcej o przeszkodach korzystania z oferty kulturalnej (komunikacyjnych, geograficznych, informacyjnych), ale też badanie daje nam dużo materiału na temat skutecznego docierania z informacją do naszych odbiorców – dodaje Piekarski.

Wydarzenie jest związane z prowadzonym w 2018 roku przez Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej pierwszym, kompleksowym badaniem publiczności gdańskich instytucji kultury. Badanie trwało od sierpnia do listopada 2018 roku i wzięło w nim udział 19 instytucji i przeprowadzono 2037 ankiet. Aktualnie opracowywane są wyniki badań do publikacji.

Kultura w danych. Prezentacja raportu na temat kultury w Katowicach

Data: 4 grudnia, godz. 13.00 – 15.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/380694192671643/

Karol Piekarski – badacz kultury sieciowej, założyciel i dyrektor programowy Medialabu Katowice. Realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze związane z analizą i wizualizacją danych na temat miasta, m.in. w ramach platformy Shared Cities: Creative Momentum diagnozującej przemiany kulturalne i społeczne w ośrodkach Europy Centralnej. Opublikował m.in. Metody badania i odkrywania miasta oparte na danych (2015) oraz Kultura danych. Algorytmy wzmacniające uwagę (2017). W pracy badawczej korzysta z R i Pythona.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę