Nasz profile

Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodo-wiecki

Aktualności

Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodo-wiecki

Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodo-wiecki

Jak wyglądała gdańska ulica w XVIII wieku? Co sprzedawano, w jaki sposób promowano swoje produkty? Odpowiedzią na te pytania są reporterskie grafiki Mateusza Deischa pokazujące gdańskich Wywoływaczy, czyli sprzedawców reklamujących swoje produkty charakterystycznymi zaśpiewami. Podczas wykładu Marty Krzyżowskiej z Muzeum Gdańska porównamy je z grafikami innego znanego gdańszczanina dokumentującego w swych pracach wygląd miasta – Daniela Chodowieckiego. Spotkanie z cyklu koLEKCJE odbędzie się 31 października o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

 Mateusz Deisch i Daniel Chodowiecki to jedne z najważniejszych nazwisk gdańskiej sztuki XVIII wieku. Wykład będzie prezentacją sylwetek obu grafików i ich najważniejszych dzieł. Marta Krzyżowska z Muzeum Gdańska opowie o różnicach i podobieństwach w twórczości artystów, a także o tym, jak radzą sobie na polskim i zagranicznym rynku sztuki.

– Seria graficzna Mateusza Deischa z lat 1761-1765 znakomicie wpisuje się w tradycyjny typ przedstawień marchants ambulants (sprzedawców ulicznych). Dzięki dokładności oddania detali strojów niższych warstw społecznych oraz pojawiającym się niekiedy w tle przedstawień charakterystycznym fragmentom budynków, bezspornie można powiązać ją z Gdańskiem – opisuje w przygotowywanym tekście dot. gdańskich Wywoływaczy dr Małgorzata Biłozór-Salwa.

Deisch i Chodowiecki tworzyli niemal w tym samym czasie. Co ich różniło? Czy konkurowali? Jak byli postrzegani przez odbiorców. Niewątpliwie im obu zawdzięczamy w dużej mierze to jak wizualizujemy sobie Gdańsk w jego złotych czasach. Podczas wykładu poruszone też będą kwestie związane z obecnością prac obu artystów na rynku sztuki. Regularnie można spotkać grafiki jednego bądź drugiego. Od czego zależy cena, skoro ilość egzemplarzy może być bardzo duża?

– Instytut Kultury Miejskiej, w ramach programu Medialab Gdańsk, pracuje aktualnie nad reprintem rycin Mateusza Deischa oraz rekonstrukcją i nagraniem XVIII-wiecznych zaśpiewów gdańskich Wywoływaczy uwiecznionych przez tego artystę w cyklu rycin. Premiera publikacji odbędzie się w styczniu 2020 roku w ramach Międzynarodowego Dnia Domeny Publicznej, a zaśpiewy można będzie wykorzystać już 26 października podczas Music Jam, hackatonu przygotowywanego wspólnie z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Ryciny gdańskich Wywoływaczy z zapisem nutowym ich zaśpiewów ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego można zobaczyć na stronie szukamy.org popularyzującej gdańskie zbiory obecne w domenie publicznej: http://szukamy.org/gdanscy-wywolywacze-mateusza-deischa/.

Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodowiecki. Spotkanie z cyklu koLEKCJE

Data: 31 października, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2790116611052276/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę