Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodo-wiecki
Jak wyglądała gdańska ulica w XVIII wieku? Co sprzedawano, w jaki sposób promowano swoje produkty? Odpowiedzią na te pytania są reporterskie grafiki Mateusza Deischa pokazujące gdańskich Wywoływaczy, czyli sprzedawców reklamujących swoje produkty charakterystycznymi zaśpiewami. Podczas wykładu Marty Krzyżowskiej z Muzeum Gdańska porównamy je z grafikami innego znanego gdańszczanina dokumentującego w swych pracach wygląd miasta – Daniela Chodowieckiego. Spotkanie z cyklu koLEKCJE odbędzie się 31 października o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.
Mateusz Deisch i Daniel Chodowiecki to jedne z najważniejszych nazwisk gdańskiej sztuki XVIII wieku. Wykład będzie prezentacją sylwetek obu grafików i ich najważniejszych dzieł. Marta Krzyżowska z Muzeum Gdańska opowie o różnicach i podobieństwach w twórczości artystów, a także o tym, jak radzą sobie na polskim i zagranicznym rynku sztuki.
– Seria graficzna Mateusza Deischa z lat 1761-1765 znakomicie wpisuje się w tradycyjny typ przedstawień marchants ambulants (sprzedawców ulicznych). Dzięki dokładności oddania detali strojów niższych warstw społecznych oraz pojawiającym się niekiedy w tle przedstawień charakterystycznym fragmentom budynków, bezspornie można powiązać ją z Gdańskiem – opisuje w przygotowywanym tekście dot. gdańskich Wywoływaczy dr Małgorzata Biłozór-Salwa.
Deisch i Chodowiecki tworzyli niemal w tym samym czasie. Co ich różniło? Czy konkurowali? Jak byli postrzegani przez odbiorców. Niewątpliwie im obu zawdzięczamy w dużej mierze to jak wizualizujemy sobie Gdańsk w jego złotych czasach. Podczas wykładu poruszone też będą kwestie związane z obecnością prac obu artystów na rynku sztuki. Regularnie można spotkać grafiki jednego bądź drugiego. Od czego zależy cena, skoro ilość egzemplarzy może być bardzo duża?
– Instytut Kultury Miejskiej, w ramach programu Medialab Gdańsk, pracuje aktualnie nad reprintem rycin Mateusza Deischa oraz rekonstrukcją i nagraniem XVIII-wiecznych zaśpiewów gdańskich Wywoływaczy uwiecznionych przez tego artystę w cyklu rycin. Premiera publikacji odbędzie się w styczniu 2020 roku w ramach Międzynarodowego Dnia Domeny Publicznej, a zaśpiewy można będzie wykorzystać już 26 października podczas Music Jam, hackatonu przygotowywanego wspólnie z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.
Ryciny gdańskich Wywoływaczy z zapisem nutowym ich zaśpiewów ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego można zobaczyć na stronie szukamy.org popularyzującej gdańskie zbiory obecne w domenie publicznej: http://szukamy.org/gdanscy-wywolywacze-mateusza-deischa/.
Gdańscy graficy i pierwsi dokumentaliści: Mateusz Deisch i Daniel Chodowiecki. Spotkanie z cyklu koLEKCJE
Data: 31 października, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2790116611052276/