Nasz profile

Znasz język niemiecki? Bez problemu znajdziesz pracę

Rozwój

Znasz język niemiecki? Bez problemu znajdziesz pracę

Znasz język niemiecki? Bez problemu znajdziesz pracę

Z roku na rok na polskim rynku rośnie liczba inwestycji pochodzących z krajów niemieckojęzycznych, jednak dostępność pracowników ze znajomością języka niemieckiego jest ograniczona. Deficyt pracowników powoduje, że wynagrodzenia dla takich osób bywają naprawdę atrakcyjne.

Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK przeanalizowali prowadzone procesy rekrutacyjne pod kątem popularności wybranych języków obcych. Z badania wynika, że angielski to obecnie podstawa wszystkich rekrutacji, jednakże oczekiwania pracodawców do jego poziomu wzrosły – aktualnie 79% pracodawców oczekuje od kandydatów znajomości języka angielskiego na poziomie C1/C2 (poziom zaawansowany wg uniwersalnej skali Rady Europy), a 40% również znajomości słownictwa biznesowego czy technicznego. Aspekt ten jest szczególnie ważny w firmach, gdzie codzienna komunikacja ma charakter międzynarodowy lub praca wymaga działania na dokumentach technicznych sporządzanych w obcym języku. Język angielski jest również traktowany na równi z poziomem języka ojczystego zwłaszcza w branży SSC/BPO.

Jednak wraz ze wzrostem inwestycji pochodzących z krajów niemieckojęzycznych na znaczeniu zyskuje drugi język – niemiecki. Obecnie ponad 2/3 firm, z niemieckim kapitałem, w ogłoszeniach o pracę podaje wymóg bardzo zaawansowanej, zaawansowanej lub profesjonalnej znajomości języka niemieckiego.

Obecnie ponad 2/3 firm, z niemieckim kapitałem, w ogłoszeniach o pracę podaje wymóg bardzo zaawansowanej, zaawansowanej lub profesjonalnej znajomości języka niemieckiego.

Tego typu zapis możemy spotkać na stanowiskach m.in. związanych z obsługą klienta, tzw. call center – czytamy w najnowszym raporcie Pro Progressio „Nauczanie języka niemieckiego i zapotrzebowanie na osoby niemieckojęzyczne na rynku pracy”. Ewa Trojak, ekspert HRK SSC/BPO, dodaje, że najczęściej znajomości języka niemieckiego poszukują pracodawcy z branży finansów, księgowości, obsługi klienta, HR oraz wsparcia IT. Ze względu na brak pracowników z tą umiejętnością, oferowane wynagrodzenie bywa naprawdę atrakcyjne.

Jak podaje ekspertka jest ono zależne od branży – najlepiej opłacani są specjaliści IT, specjaliści z branży finansowej oraz księgowości. Oczywiście, na jego wysokość wpływ ma również staż pracy oraz lokalizacja. Wyłączając stanowiska z branży IT, specjalista w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie powyżej 6 000 zł brutto, a starszy specjalista nawet do 10 000 zł brutto. Z kolei w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu stawki te mogą być niższe, ale wraz z upływem czasu będą się one zrównywać z tymi oferowanymi w stolicy.

Według wszelkich przewidywań ekspertów rynku pracy, zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wciąż będzie rosnąć.

Według wszelkich przewidywań ekspertów rynku pracy, zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wciąż będzie rosnąć. Jakość usług świadczona przez zlokalizowane w Polsce centra usług wspólnych jest obecnie bardzo wysoko oceniania, przez co polski rynek wciąż jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, nawet pomimo rosnących kosztów pracy.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę