Nasz profile

Powrót do przeszłości – retro gadżety na topie

Rozwój

Powrót do przeszłości – retro gadżety na topie

Powrót do przeszłości – retro gadżety na topie

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały gadżety czterdzieści lat temu, gdy większości z was nie było jeszcze na świecie? Jesteście ciekawi, jakimi nowinkami technicznymi ekscytowali się wtedy ludzie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje was poniższy artykuł.

 

Zegarek LCD z kalkulatorem. Nie był może bardzo użyteczny – wykonywał tylko najprostsze działania – ale w latach 80-tych był trendy. Sprzedano miliony takich zegarków. Każda licząca się firma elektroniczna wypuściła własny model. Stopniowo do podstawowej wersji zegarka z kalkulatorem dodawano kolejne funkcje, takie jak: budzik, stoper, książka telefoniczna, prosty terminarz.

The Walkman. Dzisiaj mamy malutkie odtwarzacze MP3 z radiem, dyktafonem i kolorowym wyświetlaczem, który pozwala na oglądanie zdjęć lub filmów, więc trudno sobie wyobrazić, jakim przełomem był Walkman. W 1979 roku firma Sony po raz pierwszy wypuściła na rynek przenośny magnetofon o tej właśnie nazwie. Wreszcie można było zabrać swoją ulubioną muzykę ze sobą i słuchać jej nie przeszkadzając innym. Takiego Walkmana noszono w torebce albo przyczepiano sobie do paska. W późniejszych wersjach odtwarzacza dodano funkcję radia.

Motorola DynaTAC 8000X. Uśmiechasz się na widok dużego telefonu komórkowego. Zobacz jak wyglądał pierwszy na świecie model. W 1983 roku firma Motorola wypuściła ważący kilogram przenośny telefon o wymiarach 33 x 4.4 x 8.9 cm (bez anteny). Bateria starczała na 8 godzin czuwania i 30 minut rozmowy. Jej ładowanie zajmowało 10 godzin. Telefon posiadał wyświetlacz LED i pamięć pozwalającą na przechowanie 30 numerów. Antenę określano jako zabójcza broń, bo była długa i sztywna. Sam telefon, ze względu na wymiary i wagę, nazywano pieszczotliwie cegłą.

Atari 2600. W latach 70-tych nie było Nintendo 64 czy Playstation 3. Wtedy na topie była domowa konsola wideo zaprojektowana przez firmę Atari. Pojawiła się w sprzedaży w USA na gwiazdkę 1977 roku. Mogła wyświetlać kolorową grafikę (128 kolorów) w rozdzielczości 160 x 192 pikseli. Konsolę podłączało się do telewizora. W zastawie były dwa jednoprzyciskowe dżojstiki. Na Atari 2600 napisano ponad 900 gier, w tym taki hiciory jak Mario Bross i Pac-Man. Pierwszą grą dostępną na tę platformę była kultowa Space Invaders.

Osborne 1. Obecnie sprzedaż przenośnych komputerów (laptopy, palmtopy) gwałtownie rośnie. W 1981 roku zaprezentowano pierwszy przenośny mikrokomputer o nazwie Osborne 1. Ważył 11 kilogramów, w podstawowej wersji musiał być podłączany do prądu (nie miał akumulatora), ale i tak był w tamtych czasach rewolucją. Posiadał wbudowany 5 calowy monitor CRT, klawiaturę, dwie stacje dyskietek, modem i dysk twardy. Procesor taktowany był częstotliwością 4 MHz. Sprzedawano go z pakietem oprogramowania odpowiadającemu dzisiejszemu Wordowi i Exelowi. Wszystko to zamknięte było w twardej obudowie przypominającej walizkę.

Łukasz Wysocki

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę