Nasz profile

Bezpieczeństwo w sieci

Rozwój

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci

W mediach coraz częściej mówi się o tym, w jaki sposób chronić nasze dane w sieci. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zrobić to skutecznie.

Większość z nas nie musi przywiązywać szczególnej wagi do bezpieczeństwa danych, które przechowujemy na komputerze lub którymi dzielimy się w sieci. Wypadki ich utraty albo, co gorsza, kradzieży zdarzają się sporadycznie. Warto jednak zastanowić się nad tym tematem, bo zwykle okazuje się, że jedyne, co chroni nasze dane, to fakt, że nikt nie był zainteresowany ich zdobyciem.

Uważaj, co publikujesz w sieci

Dane prywatne, numery telefonów, zdjęcia – to wszystko oczywiście może służyć podtrzymywaniu kontaktów, ale w nieodpowiednich rękach może zostać wykorzystane do nękania lub kradzieży. Pokazując wnętrze mieszkania, możemy zachęcić złodzieja, a udostępniając szczegółowe dane identyfikacyjne, ułatwiamy podszycie się pod nas. Dlatego warto zastanowić się, zanim opublikujemy informacje na swój temat. Być może czasem lepiej poprzestać na bezpiecznych ogólnikach.

Jakie dane powinniśmy udostępniać ze szczególną ostrożnością:

– pełne dane teleadresowe,

– szczegóły dotyczące naszego stanu majątkowego,

– stosowane przez nas hasła,

– dane potwierdzające tożsamość (imiona rodziców, numer PESEL, nazwisko rodowe matki).

Używaj oprogramowania chroniącego komputer

To oprogramowanie, choć niemalże nigdy nie widoczne, pełni kluczową rolę w ochronie naszych danych przed uszkodzeniem lub kradzieżą. Dawniej antywirus i firewall były osobne, obecnie wchodzą w skład jednego pakietu oprogramowania mającego na celu zabezpieczenie komputera przed dostępem z zewnątrz i ochronę przed złośliwymi programami.

Warto zadbać, by program antywirusowy pochodził od znanego producenta i by był właściwie skonfigurowany (najlepiej przez informatyka). Popularnością cieszą się produkty darmowe, spośród których najczęściej wybierany jest Avast.

Oprócz korzystania z odpowiednich programów antywirusowych bardzo istotne jest również regularne tworzenie kopii zapasowych najważniejszych informacji.

Aktualizuj oprogramowanie

Wszystkie programy, z których korzystamy są nieustannie aktualizowane. Część z wprowadzanych zmian ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Jeśli więc nie instalujemy aktualizacji, narażamy się na ataki osób i programów wykorzystujących znaną im już lukę. Im wcześniej po wykryciu owa luka zostania załatana, tym mniejsza szansa, że ktoś zdoła ją wykorzystać przeciw nam.

Surfuj z głową

Nie każda strona internetowa jest bezpieczna, wiele z nich zawiera szkodliwe oprogramowanie. Choć antywirus powinien dać sobie z nim radę, dobrą praktyką jest omijanie stron niepewnych. Do takich można zaliczyć szczególnie strony zawierające treści nielegalne, pornograficzne i pirackie materiały.

Warto także dokładnie sprawdzić adres witryny, która wymaga logowania. Coraz częstszą taktyką złodziei jest tworzenie stron bardzo podobnych do oryginałów w celu wyłudzenia danych dostępowych. Na przykład strona internetowa banku, którą rozpoznać można jedynie po adresie i drobnych szczegółach w konstrukcji – np. zamiast lukasbank może pojawić się lukasbnak.

Jak widać istnieje wiele stosunkowo prostych sposobów na skuteczną ochronę własnych danych i tym samym uniknięcie niepotrzebnych kłopotów.

Michał Mietliński

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę