Nasz profile

Kasa – co powinniśmy wiedzieć?

Rozwój

Kasa – co powinniśmy wiedzieć?

Kasa – co powinniśmy wiedzieć?

Co by się stało, gdybyś zamienił miejscami bogatego przedsiębiorcę i biedaka? Jak wyglądałoby ich życie po kilku latach? Prawdopodobnie wróciliby do poprzedniego stanu – jest to związanie z wiedzą i nawykami.

Całe szczęście, że można się nauczyć odpowiedniego obchodzenia się z pieniędzmi i znacząco ułatwić sobie życie. Sposób zarządzania pieniędzmi jest dużo ważniejszy od tego, ile ich posiadasz. To kwestia inteligencji finansowej. Okres studiów jest idealny na wyrabianie dobrych nawyków i zdobywanie wiedzy na ten temat. Możesz to robić przez szkolenia, książki, wartościowe strony internetowe – nikt nie rodzi się mądrym, trzeba na to pracować, ale warto – zwróci ci się to z nawiązką. Co jest zatem istotne w zarządzaniu pieniędzmi?

Buduj źródła przychodu

Inaczej mówiąc, staraj się inwestować w to, co generuje zyski, a nie w to, co pożera twoje pieniądze. Jest wiele sposobów budowania przychodu, najprostszym są odsetki od kapitału.

Inaczej mówiąc, staraj się inwestować w to, co generuje zyski, a nie w to, co pożera twoje pieniądze

Przykładowo: zaczynając oszczędzać na początku studiów 100 zł miesięcznie, przy rocznym oprocentowaniu 8% (?) i miesięcznej kapitalizacji, po pierwszym roku twój kapitał będzie wynosił 1200zł plus 51,39 zł odsetek. W 40. roku zysk z odsetek wynosił będzie 23 972,06 zł. Wpłacasz tyle samo, a dochody z odsetek są coraz wyższe, kwota rośnie coraz szybciej. Wpłacając w sumie 48 000,00 zł, zarabiasz na odsetkach 324 180,39 zł,  po odjęciu 52 474,27 zł podatku otrzymujesz 271 706,12 zł.  Za takie pieniądze można już kupić mieszkanie. Jak to możliwe? To nie magia – to procent składany. W uproszczeniu procent składany to namnażanie odsetek od odsetek. Można go porównać do efektu kuli śnieżnej, im jest większa, tym szybciej narasta.

Bardzo istotnym czynnikiem jest tu czas. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym lepiej. Jeśli oszczędzanie rozpoczniesz 5 lat później, zainwestujesz mniej o 6000 zł, a twój zarobek skurczy się o 89 061,54 zł!

Dzięki oszczędnościom uda ci się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji spowodowanych brakiem przypływu gotówki. To bufor bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Okazje spotykają tak samo często przygotowanych i nieprzygotowanych. Mając oszczędności, będziesz mógł wykorzystać sprzyjające okoliczności. Istotne jest to, żebyś odkładał pieniądze zaraz po ich otrzymaniu, przelewając je na przykład na konto oszczędnościowe. Jeśli tego nie zrobisz, są małe szanse, że będziesz miał z czego odłożyć pod koniec miesiąca.

Unikaj zadłużenia

Pomyśl teraz o tym, że procent składny działa też w drugą stronę i pochłania twoje pieniądze, kiedy jesteś zadłużony. Bądźmy szczerzy, banki to nie instytucje charytatywne. Zarabiają dzięki oprocentowaniu. Staraj się więc unikać zadłużenia. Człowiek, podobnie jak państwo, może przez pewien czas mieć większe wydatki niż przychody, jednak w dłuższej perspektywie prowadzi to do ruiny. Dużo lepiej zarabiać na odsetkach, niż je płacić.

Są dwie drogi do pozyskania środków finansowych na inwestycje: zwiększenie dochodów lub ograniczenie wydatków – a najlepiej obie jednocześnie. Aby ograniczyć wydatki, zwróć uwagę na drobne kwoty, które wydajesz często. Kiedy je zsumujesz, może okazać się, że są to pokaźne sumy.

Zarabianie

Jestem pewien, że masz większe ambicje niż tylko zdobywanie mamony. Ważniejsze jest rozwijanie pasji. Kiedy będziesz robił to, co kochasz pieniądze przyjdą same. Poza tym, w ten sposób nie czujesz, że pracujesz. Zarabiaj więc na pasji, może to być taniec, nauka, pisanie blogów o rzeczach, które cię interesują. Bądź kreatywny. Ważne, żeby praca cię rozwijała i dawała cenne doświadczenia, najlepiej związane z tym, czym chcesz się zajmować w przyszłości. Pamiętaj, że przeciętny człowiek spędza w pracy 80 000 godzin. To prawie 1/4 życia. Zadbaj na studiach o to, żeby był to dobry czas, zdobywając wcześniej odpowiednie umiejętności.

Dawanie

Dzielenie się z innymi jest źródłem szczęścia i satysfakcji. Według badań psychologów ludzie, którzy potrafią się dzielić, są szczęśliwsi. Osobiście doświadczam tego, że im więcej daję (rownież pieniędzy), tym więcej otrzymuję. Trudno mi to nazwać zbiegami okoliczności.

Warto iść za przykładem ludzi, którym się udało. Najbogatsza kobieta na Tajwanie, prezes HTC Cher Wang, która ukończyła Uniwersytet Kalifornijski, przyznaje, że jej krokami w biznesie kieruje nie wiedza z podręczników ekonomii, lecz z Biblii. Nic dziwnego, bo ten bestseller wszech czasów odnosi się do finansów ponad 2 350 razy. Bóg wie, jak istotną dziedziną są finanse, dlatego daje na ten temat wiele praktycznych porad.

Największym wynalazkiem ludzkości jest procent składany.
Albert Einstein

Szczęśliwe życie można zapewnić sobie w dwojaki sposób: przez ograniczenie życzeń lub zwiększenie środków. Jeżeli jesteś mądry, będziesz robił i jedno, i drugie.
Benjamin Franklin

Tomasz Kruk

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę