Nasz profile

Matka siedzi z tyłu – premiera komedii

Multimedia

Matka siedzi z tyłu – premiera komedii

Matka siedzi z tyłu – premiera komedii

„Matka siedzi z tyłu” to opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w jej ostatniej podróży. Ta wyjątkowa komedia z oszałamiającym islandzkim krajobrazem w tle, została przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość.

W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

W KINACH OD 5 STYCZNIA 2024

 

Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.

Ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu

Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju.

Pożegnalna podróż

Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat

Pomysł na film islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży, reżyser połączył z pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwością. Efektem tej niesamowitej pracy jest komedia i film drogi w jednym.

Hilmar Oddsson

Hilmar Oddsson jest islandzkim reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym i muzykiem. Studiował w monachijskim University of Television and Film. W pełnym metrażu zadebiutował w 1986 roku filmem Eins og skepnan deyr.

Dziewięć lat później nakręcił opowieść o islandzkim kompozytorze Jonie Leifsie Tears of Stone (1995). Kolejny film – Zimne światło (2004) przyniósł mu dwie nagrody Edda: dla najlepszego reżysera i za najlepszy film. Jest także muzykiem mającym na koncie kilka albumów.

Grand Prix

W latach 2010–2017 był dziekanem Islandzkiej Szkoły Filmowej. Matka siedzi z tyłu to jego najnowszy film, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Black Nights” w Tallinie zdobył Grand Prix oraz nagrodę za najlepszą ścieżkę dźwiękową

„Matka siedzi z tyłu” w kinach od 5 stycznia.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę