Nasz profile

Powstaje film o ks. Franciszku Blachnickim

Multimedia

Powstaje film o ks. Franciszku Blachnickim

Powstaje film o ks. Franciszku Blachnickim

Ślązak, Polak, Europejczyk. Dzisiaj mija 103 rocznica urodzin księdza Franciszka Blachnickiego. Producenci filmu fabularnego o losach charyzmatycznego kapłana zapraszają z tej okazji do zajrzenia na plan filmowy poprzez specjalnie przygotowane dla publiczności relacje audio i video.

– Ten projekt od samego początku skupia wokół siebie fantastycznych ludzi – artystów i fachowców w swojej dziedzinie – mówi Maria Wilgus, kierowniczka produkcji i współproducentka filmu. – Ogrom pozytywnej energii i wiary, że warto opowiedzieć tę historię – to znaki rozpoznawcze tej ekipy. Dobra atmosfera na planie zachęca do zdwojenia wysiłków, by film powstał – dodaje.

Jak wyglądała praca ekipy filmowej, nagrywającej w zimowej aurze sceny rozgrywające się w środku lata?  Czy wybrany na potrzeby filmu dom dla uczestników wyjazdów oazowych przypomina ten z podkarpackiego Krościenka, który pamiętają pierwsi „oazowicze”? Między innymi na te pytania można znaleźć odpowiedź przyjmując zaproszenie producentów do zajrzenia za „filmowe kulisy”.

Relacja z planu filmowego dostępna na kanale YouTube:

Podcast z relacją z planu filmowego. Posłuchaj!

Na pierwszym, próbnym dniu zdjęciowym (8 grudnia 2023 r.), w Chorzowskim Parku Etnograficznym, spotkała się ponad trzydziestoosobowa ekipa, pracująca obecnie nad tym projektem. Dzięki przygotowanym przez producentów relacjom widzowie i słuchacze mogą zajrzeć do filmowej kuchni i towarzyszyć twórcom w zmaganiach z trzaskającym mrozem, zimowym mrokiem (który trzeba rozproszyć, by stworzyć iluzję letniego słońca) czy ciasnymi zakamarkami wiejskiej chaty.

– Ten projekt od samego początku skupia wokół siebie fantastycznych ludzi – artystów i fachowców w swojej dziedzinie – mówi Maria Wilgus, kierowniczka produkcji i współproducentka filmu. – Ogrom pozytywnej energii i wiary, że warto opowiedzieć tę historię – to znaki rozpoznawcze tej ekipy. Dobra atmosfera na planie zachęca do zdwojenia wysiłków, by film powstał – dodaje.

A jest to niemałe wyzwanie i trzeba wiele determinacji i wysiłku, by zgromadzić środki potrzebne do zrealizowania filmu fabularnego.

Zachęcamy do kontaktu wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera – zachęca Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego. – Postać tego formatu, tak ważna dla naszego regionu i kraju, warta jest upamiętnienia filmem, do powstania którego każdy może dołożyć swoją cegiełkę – dodaje.

Można dołożyć cegiełkę

Producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści, do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Można tego dokonać wpisując w deklarację podatkową KRS Fundacji Światło-Życie – 0000071891, a w polu “cel szczegółowy” słowo: FILM.

Można także wspierać produkcję przekazując darowizny na konto bankowe Fundacji Światło-Życie specjalnie dedykowane dla filmu:

89 1240 1330 1111 0010 8911 6800 (w tytule przelewu wpisując: “Darowizna na FILM”.

– Ojciec, jak nazywaliśmy księdza Blachnickiego, to postać, którą chcemy przypomnieć nie tylko starszym pokoleniom Polaków, czy „oazowiczom”, którzy mieli szczęście poznać osobiście tego wyjątkowego kapłana – mówi Andrzej Raj, Prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducenta filmu). – Pragniemy przede wszystkim opowiedzieć o Nim naszym dzieciom i wnukom. Szczególnie liczymy, że środowisko Ruchu Światło-Życie będzie aktywnie wspierać nasze wysiłki. I tak, jak kiedyś Ojciec, nie mając nic, zdobył środki na ogromne dzieła, tak teraz i nam uda się zgromadzić potrzebne fundusze, by przypomnieć postać kapłana ważnego nie tylko dla Polski i Śląska, ale także dla całej Europy.

Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.

– Już na tym etapie zaangażowaliśmy się w działania wspierające producentów – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. – Wiemy, jak dużym uznaniem cieszy się postać ks. Blachnickiego wśród publiczności filmów, które dystrybuujemy, dlatego już teraz zapraszamy także ich do zajrzenia za filmowe kulisy.

– Są takie projekty, które warto zrobić bezwzględnie – podkreśla Dominika Kluźniak wcielająca się w jedną z głównych ról kobiecych. – Niektóre rzeczy robi się ze względu na zawodowy rozwój, czy dla pieniędzy, a niektóre przede wszystkim dla idei i dlatego, że odnajduje się w danym przedsięwzięciu coś wartościowego. I takim właśnie projektem jest ten film – dodaje aktorka.

Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski, a autorką scenariusza Katarzyna Błaszczyńska. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski.

Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim zapraszamy do kontaktu z Panteonem Górnośląskim w Katowicach lub Fundacją Światło-Życie.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę