Nasz profile

Alicja przepłynie Kanał La Manche

Trójmiasto

Alicja przepłynie Kanał La Manche

Alicja przepłynie Kanał La Manche

Alicja Giedryś to niezwykła zawodniczka, reprezentująca sekcję pływacką osób niepełnosprawnych ruchowo w Stowarzyszeniu Rehabilitacyjno-Sportowym SZANSA START Gdańsk. Choć jej droga do celu jest pełna wyzwań, to z determinacją stawia czoło nie tylko konkurencji na pływalniach, ale również własnym granicom na otwartych wodach. 

Z wykształcenia magister filozofii oraz inżynier ochrony środowiska, Alicja nie tylko zdobywa wiedzę akademicką, ale również rozwija swoją pasję do pływania, mając aspiracje zostania trenerem. Aktualnie jest studentką na kierunku Sport na Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Alicja jest studentką na kierunku Sport na Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

Wyzwania Kanału La Manche

Kanał La Manche w prostej linii mierzy 33,1 km. Przeprawa jest rygorystycznie koordynowana przez federację Channel Swimming Association, zrzeszającą kapitanów łodzi, której zawodniczka wynajmuje na czas trwania próby. To nie tylko próba pokonania dystansu, ale także walka z niską temperaturą wody (15-18°C), zmieniającymi się i silnymi prądami oraz dużym natężeniem ruchu statków.

Podjęcie tego wyzwania oznacza dla Alicji stawienie czoła tym trudnościom w zwykłym stroju pływackim, czepku i okularach, bez użycia pianek czy innych sprzętów pływackich. Fizyczny kontakt z łodzią również jest niedopuszczalny.

Mimo dwóch nieudanych prób (lipiec 2021 i lipiec 2022) z powodów zdrowotnych, Alicja Giedryś, bogatsza o doświadczenie, planuje kolejną próbę przepłynięcia kanału La Manche w 2024 roku.

Osiągnięcia

Alicja Giedryś to nie tylko utalentowana pływaczka, ale również zdobywczyni wielu medali Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych na dystansach 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym. Jednak jej prawdziwe wyzwania zaczynają się na otwartych wodach.

Warto zaznaczyć kilka z jej ostatnich sukcesów:

  • Lipiec 2019: Extreme Baltic Challenge, Gdynia – Hel – Gdynia, dystans 36 km w czasie 10 godzin i 59 minut, będąc pierwszą kobietą, która pokonała ten wymagający dystans.
  • Marzec 2022: „Nocny Maraton Pływacki Otyliada”, 12 godzin płynięcia, przepłynięty dystans 39,4 km, zajmując pierwsze miejsce wśród kobiet i ogólne czwarte miejsce (liczba uczestników: 1162 osoby).
  • Lipiec 2022: 55 Międzynarodowy Maraton Pływacki Wpław przez Kiekrz im. Stanisława Garczarczyka, wyścig na 10 km, zajmując trzecie miejsce.

Pływackim celem Alicji jest przepłynięcie kanału La Manche, łączącego Anglię z Francją.

Przygotowania i wsparcie

Przygotowanie do takiego wyzwania to nie tylko intensywne treningi, ale także znaczne koszty. Alicja obecnie otrzymuje wsparcie od swojego klubu, trenując na obiektach uczelni i w klubie SZANSA START Gdańsk. Jednakże, sam wyjazd generuje duże koszty, które w poprzednich przypadkach pokrywała w 90% sama. Teraz szuka wsparcia zewnętrznych firm i sponsorów, aby sfinansować swój maraton.

Szacowany koszt całej realizacji marzenia wynosi między 30 a 40 tysiącami złotych. Alicja liczy na wsparcie społeczności, aby wspólnie zrealizować jej pływackie marzenie.

Podczas tygodniowych treningów, Alicję wspiera Pani Trener Hanna Klimek-Włodarczak, doświadczona trenerka i absolwentka uczelni, była trenerka kadry olimpijskiej pływaków. Jej wsparcie merytoryczne i psychiczne jest nieocenione dla zawodniczki.

Cała nasza redakcja życzy Alicji powodzenia w przygotowaniach do przepłynięcia kanału La Manche i trzymamy kciuki za kolejną próbę w 2024 roku!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę