Nasz profile

Marcowe koncerty – Instyt Kultury Miejskiej

Trójmiasto

Marcowe koncerty – Instyt Kultury Miejskiej

Marcowe koncerty – Instyt Kultury Miejskiej

W marcu IKM zaprasza na dwa koncerty: 13 marca (jutro) o godz. 19.00 muzykę improwizowaną zagrają Trzaska / Håker Flaten / Nilssen-Love, a 22 marca ALA|MEDA, jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach, w składzie Jacek Buhl, Rafał Iwański, Łukasz Jędrzejczak, Piotr Michalski, Jakub Ziołek.

Bilety w cenach 40-60 zł na https://bilety.ikm.gda.pl/.

Trzaska / Håker Flaten / Nilssen-Love, 13 marca godz. 19.00

Bilety 50/60 zł, https://bilety.ikm.gda.pl/

Nieczęsto mamy okazję słuchać w Gdańsku koncertów muzyki improwizowanej wykonawców z czołówki sceny europejskiej. Do takich niewątpliwie zaliczymy dwójkę Norwegów – Ingebrigt Håker Flatena i Paal Nilssena-Lova oraz gdańskiego saksofonistę Mikołaja Trzaskę.

Ingebrigt Håker Flaten to wielokrotnie nagradzany norweski basista, improwizator i kompozytor, który od początku lat 90. stoi na czele współczesnej muzyki kreatywnej zarówno w swojej ojczystej Norwegii, jak i na arenie międzynarodowej. Być może najbardziej znany jako członek-założyciel skandynawskiej supergrupy Atomic, Håker Flaten połączył eksploracje i eksperymenty z post-free jazzem z umiejętnym wykorzystaniem atrybutów wielu innych idiomów w niezliczonych kolaboracjach, zespołach i projektach. Podobnie jego rodak, Paal Nilssen-Love jest jednym z najbardziej innowacyjnych, dynamicznych i wszechstronnych perkusistów w jazzie, free jazzie i wolnej improwizacji. Rodzice prowadzili klub jazzowy w Stavanger, a on uczył się grać na perkusji na zestawie należącym do jego ojca. Po ukończeniu studiów muzycznych w Sund folkehøgskole rozpoczął międzynarodową karierę, grając między innymi u boku szwedzkiego saksofonisty Matsa Gustafssona i amerykańskiego skasofonisty Kena Vandermarka. Pracował ze swoim trio Vandermark i Ab Baars, zespołami Large Unit, The Thing, Territory Band, był członkiem Chicago Tentet Petera Brötzmanna – to tylko niektóre z jego licznych muzycznych kooperacji. Mikołaja Trzaski przedstawiać nie trzeba. Jedno jest pewne, czeka nas prawdziwa uczta muzyczna.

ALA|MEDA, 22 marca godz. 20.00

bilety 40-50 zł, https://bilety.ikm.gda.pl/.

ALA|MEDA (wcześniej Alameda 5) to jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach. Od blisko dekady tworzy muzykę wymykającą się klasyfikacjom i łączącą rozmaite gatunki, co doprowadziło do wypracowania własnego unikalnego stylu opartego na ciągłej metamorfozie.

Nowe oblicze grupy polega na silnie synkopowanej rytmice wykonywanej przez dwóch perkusistów-perkusjonalistów (Jacek Buhl, Rafał Iwański) i basistę (Piotr Michalski), którzy tworzą rusztowanie dla dzikich post-internetowych i zdekonstruowanych elektronicznych kolaży autorstwa Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka. Ten nowy kierunek artystyczny jest „spektralny” w wielu znaczeniach: tworzy kontinuum rozmaitych muzycznych tropów, łącząc tak odmienne gatunki jak gqom, free jazz, UK bass, krautrock, IDM, post-industrial, batida w jedną różnicującą się całość.

Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości zespołu jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała

Grupę tworzy pięciu doświadczonych twórców reprezentujących różne pokolenia muzycznych innowatorów: Jacek Buhl (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Trytony), Rafał Iwański (HATI, Innercity Ensemble), Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Javva), Piotr Michalski
(3moonboys) i Jakub Ziołek (Stara Rzeka, Zimpel/Ziołek).

http://brutalitygarden.com
https://brutalitygarden.bandcamp.com
https://www.facebook.com/alamedaquintet

Instytutu Kultury Miejskiej to interdyscyplinarne miejsce prezentacji sztuki

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę