Nasz profile

Cyber Elf. Spektakl Magdaleny Szpecht

Trójmiasto

Cyber Elf. Spektakl Magdaleny Szpecht

Cyber Elf. Spektakl Magdaleny Szpecht

Po wybuchu wojny, 24 lutego 2022 roku, reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa, walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki. 2 marca o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się performans Magdy Szpecht, w którym na żywo pokaże, w jaki sposób walczy w cyberprzestrzeni o prawdę. Po spektaklu z artystką porozmawia Wiktor Nowak (Instytut Dyskursu i Dialogu).

Cyber Elf. Perfromans teatralny Magdy Szpecht, 2 marca, godz. 19.00. Bilety: 30 zł, https://bit.ly/Cyber_Elf_Bilety, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11.

– Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji, obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów, czy po prostu – na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron, obrzucony bombami i całkowicie zniszczony, pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim: „дeти” obiegł cały Świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr – dosłownie i w przenośni. Co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie? – zastanawia się Magda Szpecht, reżyserka teatralna i dziennikarka.

Codzienne pole bitwy

Magdalena Szpecht postanowiła zostać cyber-aktywistką i za pomocą performansu teatralnego pokazać publiczności swoją walkę. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i in.), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Przedstawienie „Cyber Elf” jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyber-aktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające publiczności na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla odbiorców, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym można włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Po spektaklu rozmowę z Magdą Szpecht poprowadzi Wiktor Nowak z Instytutu Dyskursu i Dialogu. Będzie to inauguracja cyklu FactFlow, spotkań i warsztatów dla osób 16+ dotyczących walki z dezinformacją, fake newsami, krytycznym i świadomym odbiorem mediów.

Więcej informacji: https://medialabgdansk.pl/projekt/factflow/.

Reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht
Dramaturgia: Olga Drygas
Video: Natan Berkowicz & DZIKI
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Special thanks: Kristė Savickienė (SIRENOS) & Olga Drygas (Nowy Teatr)
Kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT
Projekt jest koprodukcją festiwalu SIRENOS w Wilnie, Nowego Teatru w Warszawie i ÆFEKT.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę