Nasz profile

Ludzie, ruszajmy się!

Multimedia

Ludzie, ruszajmy się!

Ludzie, ruszajmy się!

Wychowanie fizyczne to prawdopodobnie najmniej doceniane zajęcia przez studentów. Czy ktoś zadaje sobie pytanie, co by się stało jakby ich zabrakło?

Zmiany, które wchodzą w życie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym będą wymagały od studentów jeszcze większej mobilizacji do dbania o własne zdrowie.

Z raportu NIK-u, na temat uczestnictwa uczniów w zajęciach wychowania fizycznego wynika, że nie ćwiczy w szkołach ponadgimnazjalnych ponad 30 procent uczniów.

– Sprawność fizyczna młodzieży systematycznie spada – mówi Anna Kubicka, kierownik studium wychowania fizycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Studenci pierwszego roku są zdeterminowani, by zaliczyć trudny rok. Część z nich zakłada: teraz się pouczymy, a później przyjdziemy, by coś zrobić z sobą. Ale niestety, okazuje się, że jest to niemożliwe na starszych latach, ponieważ liczba przyjętych studentów do sekcji jest ograniczona – dodaje. Wielu studentów chce zrezygnować z zajęć, więc z takim wnioskiem udaje się do lekarza. – Dodatkowo, mamy wiele przypadków studentów, którzy przychodzą na medycynę i oświadczają, że do tej pory nie mieli okazji brać udziału w zajęciach wychowania fizycznego – mówi Anna Kubicka. – Od pierwszej klasy podstawówki mieli zwolnienie lekarskie. Na jakiej podstawie? Nie wiem. Bo byli to zdrowi ludzie. Jednak widziałam, że po roku zajęć osoby te zachęciły się i coś dla siebie znaleźli. Część z tych ludzi wstydzi się, że nie umie kopać piłki lub nie umie jej odbić, albo nie umie biegać. W takim wypadku wszystko zależy od odpowiedniego podejścia do studentów i odpowiedniej zachęty – podsumowuje Kubicka.

W-F nieobowiązkowy

Od tego roku zajęcia wychowania fizycznego na kilku kierunkach medycznych są nieobowiązkowe. To radykalna zmiana w podejściu do tego, do tej pory, tak ważnego przedmiotu. – Wydział lekarski, farmaceutyczny, pielęgniarstwo i położnictwo będą miały zajęcia wychowania fizycznego jako zajęcia nieobowiązkowe – mówi Anna Kubicka. – Studenci, jeśli wybiorą ten przedmiot, będą mogli skorzystać z trzydziestu godzin zajęć. Wydział nauk o zdrowiu ma również nieobowiązkowy w-f w wysokości sześćdziesięciu godzin. Natomiast ratownictwo medyczne i kierunek fizjoterapii mają zajęcia obowiązkowe, jak dawniej.

– Moim zdaniem brak zajęć wychowania fizycznego ucieszy studentów pierwszego roku. Młodzież po liceum kojarzy zajęcia ruchowe z przymusem – mówi Joanna Stróżek, pracownik SWF GUMED, trener personalny fitness. – Jednak, gdy rozmawiam ze studentami z wyższych lat, brakuje im zajęć i starają się na własną rękę znaleźć coś dla siebie – podsumowuje.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Redaktor naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporter, dziennikarz, podcasterka na StacjaZmiana.pl, ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Przewodniczka po muralach na Zaspie #kochamurale. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektor programowy konferencji Medionalia. Twitter: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę