Walki robotów i wyścigi dronów – zapraszamy na Robotic Arena
Ponad 250 robotów zbudowanych przez konstruktorów z dziewięciu krajów będzie można zobaczyć na zawodach Robotic Arena, które w sobotę, 12 stycznia, rozegrane zostaną we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00.
Zawody odbywają się już po raz jedenasty, a roboty rywalizować będą w aż szesnastu konkurencjach. Po raz pierwszy zobaczymy m.in. pojedynki dronów.
– Zdalnie sterowane, latające konstrukcje i ich piloci będą ścierać się o tytuł asa przestworzy na specjalnie przygotowanym torze o wymiarach 10 m na 5 m. Na różnych wysokościach umieszczone lub zawieszone zostaną na nim przeszkody np. obręcze, które trzeba będzie pokonać – tłumaczy Mateusz Michalak, prezes działającego na Politechnice Wrocławskiej Koła Naukowego Robotyków KoNaR, które organizuje imprezę.
Kolejną nową konkurencją jest „Combat”, czyli walka robotów na piły, noże, młoty i kilofy, która toczy się w zamkniętej – dla bezpieczeństwa widzów – klatce. Z kolei dla konstruktorów bardziej pokojowych modeli robotów przygotowano konkurencję „Rescue”, czyli poszukiwanie zaginionego pluszaka w labiryncie, a następnie przetransportowanie go do bezpiecznej bazy.
Nie zabraknie także konkurencji znanych z wcześniejszych edycji turnieju, takich jak „LineFollower Drag”, „Linefollower Enhanc 3D”, „LineFollower Turbo” i „LineFollower Light”, czyli wyścigów robotów, podczas których będą liczyły się szybkość oraz sprawność.
Natomiast w trakcie „NanoSumo”, „MicroSumo Enhanced”, „MiniSumo Enhanced”, „Sumo” i „MegaSumo” zobaczymy walki robotów różniących się wielkością. Zmierzą się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i dwukilogramowe kolosy. W ostatniej konkurencji będą one wyposażone m.in. w zestaw magnesów dociskających przeciwnika do metalowego ringu.
Rewię oryginalnych robotów będzie można zobaczyć podczas konkurencji „Freestyle”, czyli turnieju dla wszystkich konstrukcji, które nie wpisują się w pozostałe kategorie. Poza wykonaniem, jury złożone z naukowców i pasjonatów, oceni pomysł i innowacyjność każdej konstrukcji.
– Będzie to największa jak do tej pory edycja imprezy. W sumie zarejestrowanych zostało 359 zawodników z dziewięciu krajów m.in. z Litwy, Rumunii i Ekwadoru, którzy zaprezentują we Wrocławiu 269 robotów – dodaje Mateusz Michalak.
XI edycję zawodów organizują Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” oraz organizacja studencka BEST Wrocław. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz marszałka woj. dolnośląskiego.
Więcej informacji o zawodach na stronie: https://www.facebook.com/events/1934822789897116/