Nasz profile

Czekoladowe smakołyki na studenckim stole, proste pomysły, warto wypróbować w zimowy czas

Studenci

Czekoladowe smakołyki na studenckim stole, proste pomysły, warto wypróbować w zimowy czas

Czekoladowe smakołyki na studenckim stole, proste pomysły, warto wypróbować w zimowy czas

Z przyjaciółmi czy rodziną często umawiamy się na kawę. Jeśli chcemy zaprosić bliskich do siebie, mamy okazję własnoręcznie przygotować smakołyki. W stworzeniu miłej lub odświętnej atmosfery pomoże nam składnik o nieprzemijającej popularności – czekolada. 

Czekoladę lubi każdy. Można z niej wyczarować niezliczoną ilość deserów. Dzięki niej przygnębiony przyjaciel lub przyjaciółka wyjdą od nas w lepszym nastroju, a podczas wielogodzinnych rozmów doda nam energii.
Oto kilka przepisów na czekoladowe przysmaki, które pomogą wyczarować przyjemny klimat spotkania.

Kawa z czekoladą dla dwojga
Rozpuść w garnuszku pół tabliczki gorzkiej czekolady dodając pół lub całą szklankę mleka (w zależności od preferencji co do gęstości napoju) razem z 2-3 łyżeczkami cukru (zamiast cukru możesz dać czekoladę gorzką i mleczną pół na pół) oraz przyprawami – może to być kawałek kory cynamonu, kardamon lub posiekany kawałek imbiru i starta skórka z pomarańczy. Uważaj na to, żeby czekolada się nie zagotowała. W międzyczasie przygotuj dwa kubki napełnione do połowy gorącą mocną kawą. Przez sitko wlej rozpuszczoną czekoladę do kubków z kawą i gotowe!

Sos czekoladowy do moczenia owoców lub bakalii
Przygotuj owoce lub bakalie, które będziecie moczyć w sosie: truskawki, winogrona, kawałki pomarańczy, kiwi, bananów, ananasa, rodzynki, kawałki suszonej moreli, żurawinę, migdały, orzechy itp. oraz widelczyki lub wykałaczki, przy bliskiej znajomości uczestników spotkania wystarczą palce.
Na garnek z gotującą się wodą postaw miskę. Wrzuć do niej posiekaną tabliczkę (100g) gorzkiej czekolady i cukier do smaku (lub po połowie czekolady gorzkiej i mlecznej) i poczekaj aż czekolada się rozpuści. Wlej i wymieszaj z czekoladą trochę mleka lub śmietanki, tyle, żeby powstał dosyć gęsty sos. Najwygodniej będzie podać go w specjalnym fondue do czekolady, ale przy jego braku możesz rozlać sos do osobnych miseczek dla każdego gościa, a resztę trzymać w misce nad podgrzewaczem, ewentualnie podgrzać ponownie nad garnkiem z wodą, gdy zastygnie.

Ciasto czekoladowe prawie z niczego
Składniki:
1 i 1/2 szklanki (250 ml) mąki
1 szklanka cukru
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
cukier waniliowy
3 łyżki ciemnego kakao
5 łyżek oleju
1 szklanka wody
1 łyżka octu.
Wymieszaj suche składniki, możesz nawet zrobić to na blaszce, w której zamierzasz upiec ciasto. Dodaj mokre i wymieszaj. Piecz 20-30 minut (do suchego patyczka) w temperaturze 175⁰C.

Brownie według przepisu z książki How to be a domestic goddess Nigelli Lawson, bardziej skomplikowane, ale warte każdej minuty pracy.
Składniki:
375 g masła (niecałe dwie kostki)
375 g gorzkiej czekolady 70%
6 dużych jajek
1 łyżka ekstraktu z wanilii
350-400 g drobnego cukru do wypieków (1 i 1/2 szklanki – 1 i 3/4 szklanki)
225 g mąki pszennej (1 i 1/2 szklanki)
1 łyżeczka soli
300 g posiekanych orzechów włoskich (2 i 1/4 szklanki)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę wymieszać z solą, następnie przesiać i odłożyć.
Masło umieścić w garnuszku, podgrzać, zdjąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty, po tym czasie wymieszać do otrzymania gładkiego sosu czekoladowego (w razie konieczności przetrzeć przez sitko). Lekko przestudzić.
W drugim naczyniu lekko roztrzepać jajka (całe) z cukrem i wanilią (np. trzepaczką). Dodać przestudzoną czekoladę i wymieszać trzepaczką do połączenia. Dodać przesianą mąkę z solą, wymieszać. Pod sam koniec wmieszać posiekane orzechy.
Formę (np.: o wymiarach 33 x 23 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy przelać ciasto, wyrównać. Piec przez 20-25 minut w temperaturze 180ºC (lub chwilę dłużej). Gotowe brownie jest wypieczone i sprężyste z wierzchu, lepkie w środku (czekolada oblepia patyczek), ale na patyczku włożonym w środek ciasta nie powinno być śladów surowego ciasta. Wystudzić, pokroić na kwadraty.

Nie przechowywać w lodówce. Ciasta wychodzi sporo i jest naprawdę sycące, więc zazwyczaj wystarczy przygotować je z połowy porcji.

Ciasto magiczne (łatwe i szybkie w przygotowaniu)
Włącz piekarnik.
1/2 margaryny rozłóż w kawałkach na blaszce, włóż do piekarnika i rozpuść w czasie jego nagrzewania się.
Wyjmij blaszkę, gdy margaryny się rozpuści i pokrusz do niej 3 paczki ciasteczek Pettit Beurre.
Na ciastka z margaryną wylej równomiernie puszkę słodkiego mleka skondensowanego. Na to rozsyp paczkę 100-150g (trochę ponad szklankę) wiórków kokosowych tak, żeby równą warstwą przykryły mleko. Na wierzchu rozrzuć 1/2 tabliczki pokrojonej gorzkiej czekolady i ewentualnie też posiekane orzechy czy migdały.
Przykryj papierem lub folią spożywczą i naciśnij miejsce obok miejsca, żeby mleko trochę połączyło składniki.
Po zdjęciu papieru czy folii włóż formę z powrotem do piekarnika i piecz w 200⁰C ok 20 min. (w piekarniku z termoobiegiem w niższej temp. – 180⁰C). Z tych proporcji wyjdzie niezbyt duża blaszka.
Rozejrzyj się za dobrą czekoladą i niech jej moc uprzyjemni każde Twoje spotkanie!

Dlaczego warto jeść gorzką czekoladę w umiarkowanych ilościach?
Czekolada zawiera kofeinę i teobrominę pobudzające układ nerwowy, zmniejszając senność i znużenie. Teobromina dodatkowo rozluźnia mięśnie płuc, ułatwiając oddychanie. Czekoladowe flawonoidy przyczyniają się do poprawy funkcjonowania naszego układu krążenia. Dzięki wysokiej zawartości żelaza i magnezu w jednej kostce, przysmak zmniejsza poziom stresu, męczliwość mięśni, irytację.

Składnikiem czekolady jest tryptofan potrzebny do wydzielania serotoniny – neuroprzekaźnika i hormonu poprawiającego nastrój. Smakołyk zawiera również fenetylaminę, stymulującą centra odczuwania przyjemności w ciele. Fenetylamina to czekoladowa amfetamina, wywołująca podekscytowanie, uczucie atrakcyjności i podniecenia seksualnego. Czekolada zawiera również w witaminy z grupy B, a także witaminę E, A i K.

Warto pamiętać, że minerały, składniki odżywcze i witaminy znajdują się w ziarnach kakaowca. Wartościowa czekolada powinna mieć powyżej 70 proc. kakao.

Ale uwaga! Czekolada ma wysoką wartość energetyczną – 100 gramów to w zależności od jej rodzaju około 500–600 kalorii. Spalenie ich wymaga więc półgodzinnego szybkiego biegu lub wchodzenia po schodach, godzinnego aerobiku, intensywnego tańca lub koszykówki oraz dwóch godzin umiarkowanej jazdy na rowerze.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Pisze teksty kulinarne i z pogranicza psychologii. Jako redaktor d.s. patronatów, uczyła się bezlitośnie redagować każdą nadesłaną notkę prasową. Pracuje jako nauczyciel i mentor. Lubi podróże, gotowanie, spacery w lesie. Nie cierpi pośpiechu i kłótni.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę