Nasz profile

Czy podjąć studia technologiczne za granicą?

Studenci

Czy podjąć studia technologiczne za granicą?

Czy podjąć studia technologiczne za granicą?

Według danych Elab Education, 10 proc. polskich kandydatów i kandydatek na studia za granicą wybrało w 2023 kierunki związane z IT i inżynierią. Jakie uczelnie cieszą się największą popularnością wśród entuzjastów nowych technologii? Jak dostać się na takie studia?

W związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii w ostatnich latach, wartość sektora technologicznego zarówno na świecie, jak i w Polsce nieprzerwanie rośnie. Pomimo kryzysu w branży, którego przejawem były masowe zwolnienia w firmach i działach technologicznych głównie w pierwszym kwartale 2023 roku, wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów, szczególnie z obszaru sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze kierunki technologiczne

Coraz chętniej młode Polki i Polacy decydują się podjąć studia technologiczne za granicą. Wiodące uczelnie ścisłe często oferują innowacyjne kierunki, których w Polsce jeszcze nie ma. Dodatkowo, na zagranicznych uniwersytetach dostępne są nowe specjalizacje oraz światowej klasy specjaliści, którzy wykładają na danej uczelni. Szczególnym zainteresowaniem wśród Polaków i Polek wybierających studia związane z IT za granicą cieszą się Informatyka, Analiza danych i Technologie gier, zaś wśród tych decydujących się na kierunki inżynieryjne popularne są Inżynieria mechaniczna, Inżynieria elektryczna czy Inżynieria lotnictwa i kosmonautyki.

Młodzi entuzjaści nowych technologii najczęściej podejmują studia w krajach takich jak Niderlandy (Delft University of Technology, Eindhoven University of Technology, University of Twente), Stany Zjednoczone (uczelnie należące do Ivy League, Massachusetts Institute of Technology, Carnegie Mellon University, California Institute of Technology, Stanford University), Dania (Technical University of Denmark, Aalborg University, University of Southern Denmark) i Irlandia (Dublin Institute of Technology), które mogą poszczycić się wysoką jakością kształcenia, a także stanowią siedzibę wielu międzynarodowych firm technologicznych.

Praktyka czyni mistrza

Wymagania rekrutacyjne na uczelnie technologiczne różnią się w zależności od wybranego kierunku, jednak w rekrutacji na wiele z nich brane są pod uwagę wyniki z matematyki, fizyki, a czasami również z chemii.

– Przygotowując się do rekrutacji na studia technologiczne warto mieć już podstawową wiedzę i umiejętności z obszaru, który nas interesuje. Można w tym celu zrobić wcześniej kurs online czy odbyć staż w firmie działającej w interesującej nas branży. Uczelnie z pewnością docenią również przygotowanie i dołączenie do dokumentów aplikacyjnych portfolio kandydata, które będzie najlepszym dowodem jego umiejętności. Nie jest to jednak obowiązkowy element aplikacji – dodaje Agata Pochwała, Elab Education Consultant.

A po studiach… kariera w Polsce?

Studia technologiczne za granicą otwierają studentom i studentkom drzwi do międzynarodowej kariery. Wiele z nich rozważa jednak również podjęcie pracy w Polsce.
– Nasz rodzimy rynek IT zajmuje trzecie miejsce pod względem konkurencyjności wśród 23 państw Europy Środkowej i Wschodniej, po Estonii i Litwie. Pomimo kryzysu, nadal charakteryzuje się dużą dynamiką, a zapotrzebowanie na specjalistów, podobnie jak płace, wciąż rosną. Na problemy ze znalezieniem pracy tym bardziej nie mogą narzekać inżynierowie. W Polsce swoją siedzibę ma również wiele dużych, międzynarodowych firm technologicznych, które chętnie zatrudniają zdolnych absolwentów zagranicznych uczelni – dodaje Agata Pochwała, Elab Education Consultant.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę