Nasz profile

Solidarni z Białorusią | Literatura na Forum

Trójmiasto

Solidarni z Białorusią | Literatura na Forum

Solidarni z Białorusią | Literatura na Forum

17 września (czwartek) o godzinie 17.30 przed Forum Gdańsk (plac -1 przy schodach teatralnych) odbędzie się spotkanie, podczas którego aktorzy związani z Trójmiastem przeczytają fragmenty twórczości białoruskich pisarzy – noblistki Swietłany Aleksijewicz oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłou.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Tym literackim gestem organizatorzy chcą pokazać, że nie są obojętni wobec wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Białorusi. Wspierają naród białoruski w jego dążeniu do przeprowadzenia demokratycznych wyborów i możliwości wyrażenia własnej opinii w ramach pokojowych protestów, które mają miejsce na terenie całego kraju.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Michałowska, a rozpocznie je słowem wstępu dr hab. Helena Głogowska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).

Fragmenty przeczytają: Grzegorz Gzyl (aktor Teatru Wybrzeże), Zofia Bartoś (aktorka Miejskiego Teatru Miniatura) oraz Jacek Gierczak (aktor Miejskiego Teatru Miniatura).

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948) – białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, w tym amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego pisarka otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka. Została także odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego oraz zdobyła Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną osobom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej.

Uładzimier Arłou (ur. 1953) – jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku. Studiował historię w Mińsku. Pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arłou’a: Requiem dla piły motorowej i Kochanek jej wysokości. Laureat pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2010 roku.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę