Piknik naukowy w tym roku w wersji online
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do Internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8 -15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem „Klimat i my”.
Dokładny harmonogram spotkań z ekspertami i warsztatów online dostępny tutaj.
8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, które podzielone są na 3 bloki:
11.00-12.30 – propozycje dla najmłodszych
14.30-16.00 – najciekawsze eksperymenty
18.00-19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów
W dniach 10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty 110 instytucji, które przygotowały ponad 300 filmów.
Wszystkie podzielone zostały na 7 bloków tematycznych: Strefa Przyszłości, Strefa Zdrowia, Strefa Kultowych Eksperymentów, Strefa Rodzinna, Strefa „Zrób to sam”, Strefa Cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. W tym roku z powodu pandemii, został przeniesiony w strefę wirtualną. Celem pikniku upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.
Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.
Udział w Pikniku Naukowym ONLINE potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy.
