Nasz profile

Jacy są młodzi dorośli Polacy?

Rozwój

Jacy są młodzi dorośli Polacy?

Jacy są młodzi dorośli Polacy?

Prace nad projektem Next Generation Poland British Council rozpoczęło w dwa lata temu, kiedy świat i Polska musiały w szybkim tempie zmierzyć się z ogólnoświatowym kryzysem spowodowanym globalną pandemią koronawirusa, która nadal znacząco wpływa na nasze życie.

Uczestnicy badania (2000 respondentów z całej Polski w badaniu sondażowym i 92 uczestników 12 grup focusowych) zwracali także uwagę na inne tematy, które wydają się szczególnie istotne w Polsce w ostatnich latach, takie jak polaryzacja i dyskusja polityczna, rola i zależności pomiędzy mediami, sieciami społecznościowymi i społeczeństwem obywatelskim. Szeroko zakrojone debaty na temat zmian demograficznych i warunków ekonomicznych i społecznych młodych dorosłych żyjących dzisiaj w Polsce.

Jak młodzi Polacy i Polki radzą sobie i jak duże mają dla nich znaczenie te lokalne, krajowe i globalne kwestie? Jak rozumieją swoje miejsce w społeczeństwie i miejsce Polski w świecie? A także, co ma dla nich największe znaczenie, kiedy myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich?

Wyniki ankiety w ramach badania Next Generation i wywiadów w grupach focusowych zostały podzielone na trzy główne tematy:

Doświadczenie i postawy – ambitni optymiści stojący przed nowymi wyzwaniami emocjonalnymi i pokoleniowymi

Młodzi Polacy są nastawieni optymistycznie do swojego życia prywatnego i własnej przyszłości. Dążą do niezależności i bezpieczeństwa finansowego, satysfakcjonującej pracy, silnych relacji i dobrych więzi społecznych.

Towarzyszy im jednak niezadowolenie i niepokój w obliczu zawiłości współczesnego życia. Muszą sprostać różnym wyzwaniom i ograniczeniom obejmującym edukację, którą uważają za nieodpowiednią, brak dostępności przystępnych cenowo mieszkań, częste przypadki nadużywania alkoholu i narkotyków oraz brak ofert pracy. Negatywny wpływ na ich życie ma także obecna pandemia.

Zaangażowanie i perspektywy – obywatele świata potrafiący korzystać z technologii cyfrowych i mający mieszane uczucia wobec Polski i reszty świata

Młodzi Polacy doskonale sobie radzą z funkcjonowaniem w sferze cyfrowej. Czują więź zarówno ze swoim krajem, jak i z całym światem. Uważają, że są bardziej tolerancyjni i postępowi od poprzednich pokoleń, ale są pesymistami, jeśli chodzi o wpływ, jaki mają na sprawy wewnętrzne i globalne.

Ich zdania w kwestii korzyści płynących z integracji europejskiej, emigracji i globalizacji są podzielone.

Głos, poglądy i wartości – pozbawieni złudzeń demokraci o skrajnych poglądach

Młodzi Polacy czują, że nie mają wpływu na sferę polityczną i obywatelską, ale mają nadzieję na zmiany. Opowiadają się za demokracją, jednak wielu nie jest zainteresowanych formalną polityką. Cechuje ich polaryzacja poglądów i wartości politycznych, religijnych i społecznych.

Pomimo tego podzielają oni pragnienie większej osobistej swobody gospodarczej, większych wydatków publicznych i skuteczniejszego zarządzania, co – jak mają nadzieję – doprowadzi w przyszłości do większej tolerancji w społeczeństwie.

Na początku lutego British Council i Ambasada Brytyjska w Polsce zorganizowali debatę na temat opublikowanych w zeszłym roku wyników badania Next Generation. Raport z badania oraz rekomendacje dostępne są na stronie British Council: https://www.britishcouncil.pl/next-generation-poland.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę