Jacy są młodzi dorośli Polacy?
Prace nad projektem Next Generation Poland British Council rozpoczęło w dwa lata temu, kiedy świat i Polska musiały w szybkim tempie zmierzyć się z ogólnoświatowym kryzysem spowodowanym globalną pandemią koronawirusa, która nadal znacząco wpływa na nasze życie.
Uczestnicy badania (2000 respondentów z całej Polski w badaniu sondażowym i 92 uczestników 12 grup focusowych) zwracali także uwagę na inne tematy, które wydają się szczególnie istotne w Polsce w ostatnich latach, takie jak polaryzacja i dyskusja polityczna, rola i zależności pomiędzy mediami, sieciami społecznościowymi i społeczeństwem obywatelskim. Szeroko zakrojone debaty na temat zmian demograficznych i warunków ekonomicznych i społecznych młodych dorosłych żyjących dzisiaj w Polsce.
Jak młodzi Polacy i Polki radzą sobie i jak duże mają dla nich znaczenie te lokalne, krajowe i globalne kwestie? Jak rozumieją swoje miejsce w społeczeństwie i miejsce Polski w świecie? A także, co ma dla nich największe znaczenie, kiedy myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich?
Wyniki ankiety w ramach badania Next Generation i wywiadów w grupach focusowych zostały podzielone na trzy główne tematy:
Doświadczenie i postawy – ambitni optymiści stojący przed nowymi wyzwaniami emocjonalnymi i pokoleniowymi
Młodzi Polacy są nastawieni optymistycznie do swojego życia prywatnego i własnej przyszłości. Dążą do niezależności i bezpieczeństwa finansowego, satysfakcjonującej pracy, silnych relacji i dobrych więzi społecznych.
Towarzyszy im jednak niezadowolenie i niepokój w obliczu zawiłości współczesnego życia. Muszą sprostać różnym wyzwaniom i ograniczeniom obejmującym edukację, którą uważają za nieodpowiednią, brak dostępności przystępnych cenowo mieszkań, częste przypadki nadużywania alkoholu i narkotyków oraz brak ofert pracy. Negatywny wpływ na ich życie ma także obecna pandemia.
Zaangażowanie i perspektywy – obywatele świata potrafiący korzystać z technologii cyfrowych i mający mieszane uczucia wobec Polski i reszty świata
Młodzi Polacy doskonale sobie radzą z funkcjonowaniem w sferze cyfrowej. Czują więź zarówno ze swoim krajem, jak i z całym światem. Uważają, że są bardziej tolerancyjni i postępowi od poprzednich pokoleń, ale są pesymistami, jeśli chodzi o wpływ, jaki mają na sprawy wewnętrzne i globalne.
Ich zdania w kwestii korzyści płynących z integracji europejskiej, emigracji i globalizacji są podzielone.
Głos, poglądy i wartości – pozbawieni złudzeń demokraci o skrajnych poglądach
Młodzi Polacy czują, że nie mają wpływu na sferę polityczną i obywatelską, ale mają nadzieję na zmiany. Opowiadają się za demokracją, jednak wielu nie jest zainteresowanych formalną polityką. Cechuje ich polaryzacja poglądów i wartości politycznych, religijnych i społecznych.
Pomimo tego podzielają oni pragnienie większej osobistej swobody gospodarczej, większych wydatków publicznych i skuteczniejszego zarządzania, co – jak mają nadzieję – doprowadzi w przyszłości do większej tolerancji w społeczeństwie.
Na początku lutego British Council i Ambasada Brytyjska w Polsce zorganizowali debatę na temat opublikowanych w zeszłym roku wyników badania Next Generation. Raport z badania oraz rekomendacje dostępne są na stronie British Council: https://www.britishcouncil.pl/next-generation-poland.