Nasz profile

Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

Trójmiasto

Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

Millennium Docs Against Gravity to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach, w tym również – w Gdyni. Działamy against gravity, czyli nawet w mało sprzyjających okolicznościach brniemy do przodu, często pod prąd – wciąż wierzymy, że kino ma moc sprawczą.

Wierzymy, że każdy widz, który po obejrzeniu festiwalowego filmu postanowi zmienić coś w swoim otoczeniu na lepsze, to bezcenna wartość. Daje nam to ogromne poczucie satysfakcji, sensu i wiarę w to, że każda kolejna edycja Festiwalu zmienia nasze realia. Podchodzimy niezmiernie poważnie do upowszechniania kultury filmowej, także wśród osób mających do niej utrudniony dostęp. Na skalę niespotykaną wśród festiwali współpracujemy z ok. 30 organizacjami pozarządowymi. Wśród nich znajdują się między innymi WWF Polska, Amnesty International czy Fundacja Kultury bez Barier. Od lat zajmujemy się też intensywnie edukacją.

„W relacji ze światem” – tak brzmi tegoroczne hasło festiwalu. Odnosi się do niezwykłej wartości kina dokumentalnego, w którym jak w zwierciadle możemy się przejrzeć i dowiedzieć więcej o sobie, innych i o świecie. Hasło „W relacji ze światem” podkreśla rolę i wartość kina w naszym życiu, ale także w życiu społecznym i politycznym. Dzięki reżyserom_kom docierają do nas informacje i historie, których w innym razie nie mielibyśmy świadomości.

Julian Brave NoiseCat competes at the Kamloopa Powwow held on the campus of the former Indian residential school where the first suspected graves of students were discovered in Canada. (Credit: Emily Kassie/Sugarcane Film LLC)

–  W tak podzielonym społeczeństwie, jak nasze i w erze rozwiniętego internetu każdy chadza swoimi ścieżkami wewnątrz własnej bańki. Wszystko, co uważamy za „nie nasze” jest z reguły nie do zaakceptowania, bez wchodzenia w szczegóły. Festiwal filmów dokumentalnych ma tu do spełnienia rolę agory. Otwarci na świat ludzie wspólnie uczestniczą w seansie a później rozmawiają, dyskutują, kłócą się, uzgadniają stanowiska. Oglądamy filmy opisujące świat a ciemna sala kinowa działa terapeutycznie. Znów czujemy się razem na przekór tego, co podszeptuje nam logika mediów społecznościowych. Festiwal MDAG zawsze miał ambicję, aby być takim miejscem – miejscem konfrontacji wyobrażeń, olśnień, spotkań z nieznanym – mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart.

Filmy w programie festiwalu oferują podróż przez cały świat, pokazując jego najodleglejsze zakątki. To także podróż w głąb siebie i spojrzenie na relacje, jakie budujemy wśród najbliższych i w społeczeństwie. Oto tytuły, których nie można przegapić:

Konkursy o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, ETNOMATOGRAF i AAFF. Hity festiwalu

Jak każdego roku naszą lokalną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy i jurorki. Tym razem w składzie znaleźli się montażystka filmowa Irena Wanda Banat, ilustrator, projektant grafik Patryk Hardziej oraz dziennikarka i reporterka Dorota Karaś.

Nagrodę ETNOMATOGRAF po raz kolejny przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej. Nagrodę otrzyma reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka.

Po raz drugi wręczona zostanie również w Gdyni Nagroda All About Freedom Festival przyznawana przez Europejskie Centrum Solidarności dla filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.

Kolejna edycja festiwalu w Gdyńskim Centrum Filmowym to szansa na rozbudzenie naszej ciekawości, świadomości, wyobraźni. MDAG to nie tylko filmy, ale podróż w głąb ludzkiego doświadczenia, gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi odkrywamy różnorodne aspekty życia we współczesnym świecie, przekraczając granice kina. „W relacji ze światem” oznacza, że każdy z nas jest wpisany w szerszy kontekst społeczny, w którym buduje swoje postrzeganie rzeczywistości. Łączymy wątki z przeszłości i przyszłości, szukając połączeń pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, epokami, kulturami. Przed nami wydarzenia specjalne, spotkania, debaty; porozmawiamy o różnych aspektach współczesnych wyzwań społecznych, włączając w to zagadnienia takie, jak deepfake, relacje międzyludzkie i rozwój emocjonalny oraz ewolucja człowieka w erze nowych technologii.

Trwa sprzedaż biletów

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 19 do 25 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 25 zł odbywa się on-line na stronach www.mdag.pl (zakładka „Gdynia”) oraz www.gcf.org.pl (zakładka „Kino Studyjne”), a także stacjonarnie, w kasie Kina Studyjnego GCF.

Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe – cena jednego biletu wynosi 21 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów – cena jednego biletu spada do 19 zł. Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego GCF .

Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny. Na wydarzenie specjalne, czyli pokaz filmu „Menu przyjemności” wraz z posiłkiem obowiązuje cena specjalna: 42 złote.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronach: mdag.pl w zakładce „Gdynia” oraz gcf.org.pl.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę