Nasz profile

Up-Cykle konkurs po raz trzeci!

Cała Polska

Up-Cykle konkurs po raz trzeci!

Up-Cykle konkurs po raz trzeci!

Kurtka ze zużytych żagli sportowych, kolekcja odzieży nawiązująca do problemu zanieczyszczonych oceanów czy upcyklinowy, ekologiczny zestaw do gotowania ryżu to zwycięskie projektu z zeszłego roku.

W marcu rozpoczęła się tegoroczna edycja konkursu. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich studentów i absolwentów kierunków artystycznych i inżynieryjnych polskich szkół wyższych.

Zgłoszenia można nadsyłać do 24 kwietnia br.

Szczegóły konkursu oraz zgłoszenia: http://www.zut.com.pl/upcykle .

Konkurs Up-Cykle ma zwrócić uwagę artystów i inżynierów na problem nadprodukcji odpadów oraz wzmożonego konsumpcjonizmu.

– Razem z uczestnikami konkursu i partnerami merytorycznymi chcemy zwrócić uwagę na problem nadprodukcji odpadów – mówi Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego i członek komisji jury konkursu. – Przedmioty, które kupujemy, pakowane są w coraz więcej opakowań, czasami nienadających się do recyklingu. Wyrzucamy w związku z tym coraz więcej produktów. Niektóre z nich mogłyby jednak zostać wykorzystane ponownie. Potrzebny jest pomysł, jak bezpiecznie wprowadzić je z powrotem do obiegu – dodaje Dzioba.

– Dlaczego? Bo kierunek, w którym powinniśmy podążać jako społeczeństwo, to minimalizacja śmieci. A nie jest to łatwe, chociażby z powodu tego, że koszty naprawy są często podobne do kosztów zakupu nowego produktu. U źródeł konkursu leżała chęć poszukiwania inspiracji i gotowych rozwiązań na ponowne wykorzystywanie różnych przedmiotów. Dość nietypowe połączenie sztuki i odpadu ma jeszcze mocniej skupić uwagę na problemie, właśnie przez to, z pozoru niemożliwe, zestawienie – mówi Michał Dzioba.

Idea upcyklingu

Idea upcyklingu zakłada powtórne wykorzystanie odpadów w procesie tworzenia produktów o wartości wyższej, niż ich części składowe. W efekcie nie tylko otrzymujemy przydatny i ładny przedmiot, ale przede wszystkim ograniczamy ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych rzeczy, co jest niezwykle istotne w dobie kurczenia się zasobów naturalnych i obserwowanych na coraz szerszą skalę zmian klimatu.

Idea upcyklingu zakłada powtórne wykorzystanie odpadów w procesie tworzenia produktów o wartości wyższej, niż ich części składowe.

Konkurs realizowany jest przy wsparciu merytorycznym Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej. Skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni kierunków artystycznych i technicznych z całej Polski.

Na czym polega konkurs?

Do wyboru są trzy kategorie, w których można zgłaszać projekty: ekologiczne opakowanie, przedmioty codziennego użytku oraz architektura ogrodowa. Warunkiem udziału w konkursie jest skuteczne zaprezentowanie źródła pochodzenia zgłaszanego utworu. Powinien zostać stworzony w co najmniej 80% z surowca pochodzącego z odpadów lub przedmiotów nienadających się do codziennego użytkowania ze względu na stan techniczny lub utratę swojej pierwotnej użyteczności. Nadanie „nowego życia” jest więc najważniejszym z warunków udziału w konkursie.

– Ogromne ilości odpadów, które wytwarzamy, nadają się jeszcze do powtórnego przetworzenia lub wykorzystania. W procesie projektowania warto uwzględniać np. odpady poprodukcyjne, które stanowią często punkt wyjścia dla stworzenia wspaniałych rzeczy. Warto też kłaść nacisk, chociażby na etapie projektowania opakowań, by po użyciu nie stanowiły one problemu dla środowiska. Wiemy, że projektanci to niezwykle kreatywni ludzie, którzy swoją wiedzą i doświadczeniami potrafią zaproponować rozwiązania istotne z punktu widzenia ekologii i środowiska. Chcemy skorzystać z tego potencjału i z niecierpliwością czekamy na projekty, które będą inspiracją dla innych, do zmiany myślenia o odpadach – mówi Oliwia Wołosiuk, sekretarz konkursu.

Konkurs Up-Cykle stawia w centrum uwagi ideę upcyklingu, a także przybliża, w wymiarze praktycznym, znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego. Zestawienie ze sobą dwóch pojęć, sztuki i odpadów, nierozerwalnie wiąże się z dziedzinami działalności ludzkiej i tylko pozornie wydaje się sobie zaprzeczać. „Piękno sztuki” i „brzydota śmieci” mają tu ze sobą korespondować w przyjętych definicjach i stwarzać nowe, nieoczywiste i ekologiczne rozwiązania.

Ważne terminy

Projekty konkursowe w trzech kategoriach: ekologiczne opakowanie, przedmioty codziennego użytku oraz architektura ogrodowa, można zgłaszać do 24 kwietnia 2022 r. II etap konkursu: prototypowanie, do którego zaproszeni zostaną wybrani uczestnicy, zakończy się 31 czerwca br. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne granty finansowe: za I miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 6 000 zł, za II – 3 000 zł i 1000 zł za trzecie miejsce. W zeszłym roku najlepsze projekty zostały zaprezentowane podczas festiwalu Gdynia Design Days.

Szczegóły konkursu oraz zgłoszenia: http://www.zut.com.pl/upcykle

Organizatorem Konkursu Up-Cykle jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Jury czeka na kreatywne pomysły wykorzystania niepotrzebnych materiałów, pokazujące, jak ponownie stają się one użyteczne i piękne. Projekty będą oceniane przez jury w składzie: Tomasz Rygalik – przewodniczący (projektant, wykładowca), Marta Hryc (pracownik naukowy ASP w Gdańsku), Marta Karwacka (specjalista ds. CSR), Michał Piernikowski (dyrektor Łódź Design Festival) oraz Michał Dzioba (prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę