Nasz profile

24-godzinny Zegar Słoneczny – unikalna rzeźba upływającego czasu w Krakowie

Kraków

24-godzinny Zegar Słoneczny – unikalna rzeźba upływającego czasu w Krakowie

24-godzinny Zegar Słoneczny – unikalna rzeźba upływającego czasu w Krakowie

Czy w mieście czas płynie inaczej? Czy zegar słoneczny może działać po zmroku? 

Trwają prace nad wykonaniem mobilnej rzeźby 24-godzinnego Zegara Słonecznego według projektu Aleksandra Rokosza, laureata międzynarodowego konkursu organizowanego przez Fundację IDEANOVA. Jeszcze w tym roku instalacja stanie w prestiżowej lokalizacji w Krakowie, przy ul. Powiśle 11 – tuż u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zegar słoneczny będzie wskazywał godzinę również po zmroku, imitując ruch Słońca

Konkurs miał charakter międzynarodowy i odbył się dwuetapowo. Swoje koncepcje wysyłali projektanci z USA, Chin, Nowej Zelandii, Meksyku a nawet Indii. Łącznie do biura fundacji, napłynęło 90 zgłoszeń, którym następnie zostały przypisane numery identyfikacyjne, tak aby jury podjęło obiektywną ocenę prac. 

Wyniki II etapu konkursu na “24-godzinny Zegar Słoneczny”, zostały ogłoszone 18 listopada 2021. Projekty oceniali najwybitniejsi specjaliści z dziedziny architektury, sztuki, astronomii i mediów branżowych oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa. Gremium Jurorskie wyłoniło laureatów II i III miejsca – II miejsce przyznano Grzegorzowi Artymińskiemu, III miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobyła Weronika Ławniczak.

Trwają poszukiwania mecenasów sztuki, deweloperów oraz włodarzy miast chętnych na realizację dwóch kolejnych zegarów słonecznych , które znalazły się na podium w międzynarodowym konkursie pn. “24-godzinny Zegar Słoneczny”. Obydwie rzeźby cechuje innowacyjność i twórcze podejście, mają dużą moc oddziaływania i skłaniają do refleksji. A co najciekawsze – są to pierwsze na świecie całodobowe, precyzyjne chronometry.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Aleksandrem Rokoszem – laureatem konkursu, który opowiada o tym czym się inspirował, w jaki sposób chce wpłynąć na percepcję przestrzeni miejskiej oraz do jakich źródeł sięgał, poszukując informacji na temat obliczeń liczbowych dla swojego zegara. 

Alek Rokosz – stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon oraz absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie razem z zespołem Zieta Studio realizuje wiele przedsięwzięć i wystaw artystycznych. Wielokrotny laureat konkursów na interwencje rzeźbiarskie w przestrzeni publicznej m.in. Kapsuła Czasu, Wierszownik w Krakowie czy Eyepiece w Vancouver. Dodatkowo działa w agencji Elab pomagając uczniom i studentom w przygotowaniu aplikacji na zagraniczne uczelnie związane z architekturą i dizajnem. 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Kraków

Na górę