Szósta edycja CASSINI Hackathon
80 uczestniczek i uczestników organizowanego w Krakowskim Parku Technologicznym CASSINI Hackathon szukało kreatywnego sposobu na zastosowanie satelitarnych danych w celu rozwiązania globalnych problemów.
– To był intensywny czas. Potrzeba było maksymalnej koncentracji, by nie ulec fizycznemu zmęczeniu czy też nie dać się rozproszyć zewnętrznym bodźcom, nieodłącznym dla tak dużego wydarzenia. Dlatego wszystkim, którzy wzięli udział w CASSINI Hackathon należą się wyrazy uznania. Nie każdy miałby odwagę i wizję, by w tak krótkim czasie zmierzyć się z rzuconym wyzwaniem – Sonia Bazan, kierowniczka zespołu Inkubatora Technologicznego KPT i koordynatorka polskiej edycji wydarzenia
Mimo że temat przewodni hackathonu brzmi bardzo technicznie, to wydarzenie kierowane było do szerokiego grona osób. Liczyła się nie tyle umiejętność biegłego posługiwania się danymi satelitarnymi, co raczej pomysłowość, elastyczność i otwartość umysłu.
Liczyła się pomysłowość, elastyczność i otwartość umysłu
To te cechy pozwalały na wypracowanie możliwego do wdrożenia pomysłu na to, jak w walce z globalnymi wyzwaniami wykorzystać szczegółowe dane kosmiczne.
Przez trzy dni na początku listopada 16 zespołów rezydujących w Krakowskim Parku Technologicznym wzbijało się orbity kreatywności, by maksymalnie wykorzystać potencjał w informacjach zbieranych w kosmosie i przesyłanych na ziemię. By opracowywane rozwiązania były jak najbardziej gotowe do wdrożenia, podczas hackathonu wszystkim zapewniono dostęp do europejskich danych kosmicznych, danych satelitarnych programu Copernicus (dane Obserwacji Ziemi), a także usług pozycjonowania i nawigacji Galileo i EGNOS. Równoległe zmagania, co w Krakowskim Parku Technologicznym, toczyły się jeszcze w 10 innych krajach.
Zwieńczeniem 72-godzinnych zmagań była prezentacja każdego z wypracowanych rozwiązań, spośród których eksperckie jury wybrało to najciekawsze. Zwyciężył zespół, który zaproponował ciekawą metodę na wykorzystanie satelitarnych danych do zapobiegania powodziom. Jak pokazały chociażby ostatnie miesiące, żywioł wody potrafi w dramatycznie krótkim czasie wyrządzić ogromne szkody. Doświadczyli tego m.in. mieszkańcy Włoch, Hiszpanii czy Rumunii.
Wykorzystanie satelitarnych danych do zapobiegania powodziom
Pierwsze miejsce zajął projekt mobilnej aplikacji WaterWatch stworzony przez zespół AquaVantage. Rozwiązanie służy obserwacji i analizie poziomu wód na podstawie danych satelitarnych.
Drugie miejsce wywalczyła drużyna NatUReSAT R&D, która pokazała aplikację do analizy stanu sieci infrastrukturalnej w trudno dostępnych zakątkach świata. Trzecie miejsce przypadło twórcom aplikacji Refugee Pathways, za pomocą której możliwe będzie analizowanie oraz przewidywanie tras migracyjnych ludzi.
Jako nagrodę, zwycięzcy otrzymali 10 000 złotych, a także będą mogli powalczyć o półroczny program mentoringowy, który obejmuje 100 godzin indywidualnych konsultacji z ekspertami.
CASSINI Hackathon to projekt zainicjonowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego.