Nasz profile

Festiwal Teatrów Ulicznych wraca i rusza w Gdańsku w lipcu

Trójmiasto

Festiwal Teatrów Ulicznych wraca i rusza w Gdańsku w lipcu

Festiwal Teatrów Ulicznych wraca i rusza w Gdańsku w lipcu

FETA wraca. Zobaczymy 17 teatrów z dziewięciu krajów – w lipcu w parku Reagana

Po dwuletniej przerwie w przestrzenie miasta wraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W dniach 7-10 lipca 2022 roku do Gdańska przyjedzie 17 teatrów z dziewięciu krajów. Na widzów czekają aż trzy premiery. Lokalizacją 24. odsłony festiwalu będzie park Reagana.

FETA wpisała się na stałe w pejzaż i kalendarz imprez Gdańska. W 2022 roku wraca w kolejnej odsłonie i nowej lokalizacji. Festiwal zawędruje na Przymorze Wielkie, a sercem FETY będzie Park im. Prezydenta Ronalda Reagana. To właśnie w tej zielonej przestrzeni będzie mieścić się centrum festiwalowe i to tu rozgrywać się będzie większość spektakli. Festiwalowe wydarzenia będą wylewać się także poza teren parku, a spektakl otwarcia odbędzie się na jednym ze szkolnych boisk na Przymorzu.

Festiwal rozpocznie się już 7 lipca (czwartek) a spektaklem otwierającym FETĘ będzie „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży w reżyserii Pawła Szkotaka z muzyką Łukasza Matuszyka. „Eurydyka” to najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem. W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Orfeusz dociera do piekła pełnego szczurów, musi zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdą, a co ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?

W programie festiwalu nie zabraknie spektakli intrygujących i przełamujących granice. Do Gdańska zawita kilkanaście polskich i zagranicznych teatrów.

Organizatorzy festiwalu pomyśleli również o najmłodszych widzach, podczas Fety zaplanowano dzienne spektakle na terenie parku (m.in. uwielbiany przez dzieci Teatr Barnaby oraz premierowe spektakle teatru Małe Mi).

Więcej informacji o programie wkrótce.

Organizatorem festiwalu FETA jest Gdański Archipelag Kultury. Oficjalnym plakatem festiwalu, jest projekt autorstwa Sylwestra Kluszczyńskiego, młodego projektanta, ilustratora, urodzonego w 1997 w Bydgoszczy. Artysta jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, obecnie studentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki. Oprócz grafiki projektowej uprawia rysunek, grafikę warsztatową i malarstwo. Ilustracje młodego twórcy są zróżnicowane, wykorzystuję on potencjał malarskiej materii, jak i prostych abstrakcyjnych kształtów. W swoich pracach często łączy ze sobą te dwa światy.

Oficjalna strona festiwalu: www.feta.pl

Cyt. za https://www.gdansk.pl/

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę