Nasz profile

Święta z perspektywy młodych – dzisiaj

Trójmiasto

Święta z perspektywy młodych – dzisiaj

Święta z perspektywy młodych – dzisiaj

„Święta. Rodzina” to spektakl w reżyserii Michała Buszewicza stworzony przez młody zespół aktorski. Usłyszymy w nim głos osób nastoletnich, którzy przyglądają się tradycji, pojęciu świętowania i spędzania wspólnie czasu przy stole. Artyści i artystki współtworzą scenariusz, choreografię i kostiumy do spektaklu. Premiera odbędzie się 20 grudnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, drugi spektakl zaplanowany jest na 21 grudnia na godz. 18.00.

Bilety: https://bit.ly/Święta_Rodzina_bilety.

Już po raz drugi Instytut Kultury Miejskiej, w ramach skierowanego do młodzieży programu #tytułwymyślimyrazem, zaprosił młode osoby do pracy z uznanymi twórcami. W procesie towarzyszyła im pedagożka teatru Dorota Ogrodzka oraz artystka wizualna Anna Królikiewicz. Za dramaturgię i reżyserię odpowiada Michał Buszewicz, nominowany w 2022 roku do Paszportu „Polityki” w kategorii teatr.

Stół zajmuje ważne miejsce 

– Nieodłącznym elementem świąt wydaje nam się stół. Stół zajmuje też ważne miejsce w mojej praktyce artystycznej. W spektaklu postanowiliśmy zrobić ze sceny stół, przy którym spędzamy najwięcej czasu w święta. Od tego, co dzieje się przy stole Michał Buszewicz rozpisał linie dramaturgiczną „Święta. Rodzina”. Potrawy, które pokazujemy, są metaforą i mają wymiar symboliczny. Nie zapominamy o tym, że opłatek jest też elementem karmiącym zrobionym z mąki i wody. Barszcz posłużył nam za farbę do obrusu uszytego z surowego płótna. Ornament na obrusie namnażał się w trakcie pracy nad spektaklem – opowiada Anna Królikiewicz odpowiedzialna za scenografię teatru. – Nie wszyscy lubią jeść to samo, nie każda osoba aktorska w ogóle lubi jeść. Osobiście nienawidzę kompotu z suszu. W „Święta. Rodzina” poruszamy także temat trudnych uczuć związanych z jedzeniem, zmuszaniem do jedzenia, o tym co wypada zjeść, czemu nie odmówimy serniczka, dokładkach, przejadaniu się – dodaje Królikiewicz.

Jak opowiadać swoje historie

– Proces teatralny ma szansę dla młodych osób stać się nie tylko okazją do rozwoju umiejętności twórczych, nauczenia się, jak opowiadać swoje historie na scenie, jak budować sytuacje performatywne. To też, w pewnym sensie, laboratorium życia razem, możliwość zdobywania i pogłębianie umiejętności komunikacji, wyrażania siebie, bycia z innymi w grupie, w pracy na rzecz wspólnego celu. Uczymy się tu od siebie nawzajem: zawodowi twórcy od osób nastoletnich i na odwrót. Każda osoba sprawdza, jak może wyrazić swoje potrzeby, ale też usłyszeć innych. Jak respektować ograniczenia innych. Jak negocjować swoje granice i wizje, jak dyskutować o pomysłach, jak spotkać się w różnych wrażliwościach, wyobrażeniach i tempach. Teatr naprawdę daje szansę na testowanie, na ile możliwa jest współpraca, wspólnota, działanie kolektywne. Myślę, że wszyscy dzięki temu procesowi trochę oswoiliśmy święta – opowiada Dorota Ogrodzka.

Zespół aktorski: Ludwik Dybowski (LM), Marianka Jóźwik, Sam Kobiela, Harper Stalke, Agata Stasiłowicz, Krystian Stawski, Nex Szmuda, Nina Tomaszewska, Agata Warżawa, Lilianna Witkiewicz.

„Święta. Rodzina”, reżyseria Michał Buszewicz, scenografia Anna Królikiewicz

20 grudnia, godz. 18.00 (premiera) i 21 grudnia, godz. 18.00. Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Bilety w cenie 22/30 zł: https://bit.ly/Święta_Rodzina_bilety.

Reżyseria: Michał Buszewicz

Scenografia: Anna Królikiewicz

Pedagożka teatru: Dorota Ogrodzka

Muzyka: Marcin Nenko

Choreografia: Agata Stasiłowicz

Kuratorka: Agata Siwiak, Ula Żebrowska

Koordynatorki: Agnieszka Salamądry, Ula Żebrowska

Producentki: Anna Kwiatkowska, Joanna Weltrowska

Kolaż: Ludwik Dybowski (LM)

Spektakl powstał w ramach programu #tytulwymyslimyrazem. Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura | Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych.

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest autorem tekstów: „Zbrodnia”, „Misja”, „Piotruś Pan” na motywach powieści Jamesa Barrie’go, „Aktorzy żydowscy”, „Ośrodek wypoczynkowy”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Kowboje”, „Powrót Tamary”. Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Nominowany do Paszportów „Polityki” w 2022 roku m.in. za współtworzony z młodzieżą spektakl „Edukacja seksualna” (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Anna Królikiewicz (ur. 1976) – artystka sztuk wizualnych. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku uzyskała w 1993, doktorat w roku 2000. Po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego objęła Pracownię Rysunku, w 2018 otrzymała tytuł profesora. W latach 2001–2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013 wykłada przedmiot Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze. Autorka wielu wystaw indywidualnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Stambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, opuszczonym sklepie rzeźniczym w Sopocie, refektarzu zakonu Kartuzów i oliwskim lesie. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka Miasta Sopot. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci; ostatnie jej prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku i synestezji.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę