Nasz profile

Nadchodzi Europejski Poeta Wolności 2024

Trójmiasto

Nadchodzi Europejski Poeta Wolności 2024

Nadchodzi Europejski Poeta Wolności 2024

Każda edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej przynosi świeże spojrzenie na poezję. Wielką rolę w poszukiwaniach nowych możliwości obcowania z wierszem odgrywają członkowie i członkinie Rady Programowej. To ich intuicja i pomysły nadają festiwalowi kształt. Program przyszłorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2024 roku, stworzą poetki – Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

Pewne elementy festiwalu pozostają niezmienne. Jest to czas, kiedy publiczność spotyka się z autorami i autorkami tomów nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” oraz poznaje laureatów danej edycji konkursu. Wydarzenia ogniskujące się wokół nagrody stanowią jednak tylko część programu.

Publiczność spotyka się z autorami i autorkami

– Festiwal to okazja do spotkania ekspertów z różnych dziedzin humanistyki i sztuki, do rozmowy o poezji w sposób odbiegający od utartych schematów. Jesteśmy otwarci na nietypowe formaty działań artystycznych i literackich, pragniemy trafiać z poezją do nowych grup odbiorców. Wielką rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa Rada Programowa – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego w IKM.

Kwiecień – EPW 2024

Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w kwietniu 2024 roku. Jej program stworzą Magdalena Kicińska – dziennikarka i poetka, reportażystka i redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” oraz Małgorzata Lebda – poetka, prozaiczka i badaczka, felietonistka, redaktorka i animatorka kultury. – Cieszymy się, że te świetne poetki i aktywne w sferze kultury kobiety przyjęły nasze zaproszenie do współtworzenia Europejskiego Poety Wolności. Ich wyrazisty głos, znajomość realiów sceny literackiej, otwartość na różne formy poezji i działań to wspaniałe źródło festiwalowych możliwości – dodaje Dagny Kurdwanowska.

Europejskie języki

– Z nagrodą związana jestem od kilku lat – odkąd w „Piśmie” mieliśmy okazję ją promować. Dzięki temu regularnie otrzymuję ogromny prezent: możliwość poznania poezji tworzonej w różnych europejskich językach i przekładanej przez najlepszych tłumaczy i tłumaczki. Świadomie używam słowa „prezent”, bo też tak tę nagrodę i towarzyszący jej festiwal traktuję – jako dar spotkania z wierszami pochodzącymi z różnych krajów (i wrażliwości). Kolejne tomy, które są owocem tych spotkań, zostają ze mną na długo, do wielu z nich wracam. Ta podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie nagroda, jestem więc ogromnie wdzięczna, że tym razem mogę wyrazić swoją wdzięczność współpracując przy tegorocznej edycji festiwalu – opowiada Magdalena Kicińska.

Spotkania z tłumaczkami i tłumaczami

– Od lat śledzę z uwagą wydarzenia wokół nagrody, festiwalu i serii wydawniczej Europejskiego Poety Wolności. Moja domowa biblioteka ma nawet osobną półkę na tomy wydawane w ramach nominacji, wiele z nich to książki już sfatygowane w lekturze, zaczytane, ważne, takie, którymi dzielę się z bliskimi mi ludźmi. EPW stwarza od wielu lat przestrzeń do spotkań z tłumaczkami, tłumaczami, poetkami, poetami, czytelnikami i czytelniczkami – wierzę, że wynika z tego wiele dobrego, wiele twórczego. Nad Bałtykiem spotykają się głosy z całej Europy i wybrzmiewają w poezji. Stąd moja potężna radość, że – wraz z Magdaleną Kicińską – będę miała przyjemność pracować przy programie EPW, dzieląc się swoimi doświadczeniami, pomysłami i intuicjami. To dla mnie wyróżnienie i odpowiedzialność, które przyjmuję z wdzięcznością – mówi Małgorzata Lebda.

—-

Festiwal i Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności

Gdańsk, kwiecień 2024

https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci

https://europejskipoetawolnosci.pl/

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej


MAGDALENA KICIŃSKA – dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada.

Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Autorka książek, m.in. „Pani Stefa” i tomu poezji „Środki transportu”.

Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).

MAŁGORZATA LEBDA – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019).

Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić), ukraiński (tł. Jurij Zawadski), słoweński (tł. Katarina Šalamun-Biedrzycka), duński (tł. Frej Larsen i Paweł Partyka). ’

W przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką i grzybami. Ultramaratonka (we wrześniu 2021, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”, pokonała dystans 1113 km wzdłuż Wisły).

Jej debiut powieściowy „Łakome” ukazał się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę