Nasz profile

Zadbaj o siebie

Poradniki

Zadbaj o siebie

Zadbaj o siebie

Skóra to najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała. Zdrowa i nienaruszona stanowi pierwszą zaporę przed mikroorganizmami oraz niekorzystnymi czynnikami środowiska, działającymi na nas nieustannie. Zatem o zdrowie skóry należy dbać tak samo, jak dba się o zęby. Ale uwaga! Nie daj się wciągnąć w tocząca się nieustannie marketingową grę o klienta – o ciebie. Bądź rozsądny!

Gdybyśmy przyjrzeli się naszej skórze pod mikroskopem, zauważylibyśmy, że nie jest ona strukturą jednolitą. Składa się z wielu warstw, zupełnie jak tort. Warstwa, którą oglądamy i dotykamy codziennie, to naskórek. Ciekawostką jest, że to zupełnie martwa część naszej skóry. Ale nie oznacza to, że możemy go kompletnie lekceważyć. Wręcz przeciwnie, należy dbać o jego dobrą kondycję, aby efektywnie spełniał rolę ochronną dla ukrytej pod jej pancerzykiem, ukrwionej i unerwionej skóry właściwej.

Zdefiniuj problem

Jeśli masz bardzo suchą skórę, która się łuszczy i swędzi, oznacza to, że zewnętrzne komórki naskórka straciły między sobą elastyczne połączenia. Winę za taki stan najczęściej ponoszą twarda woda, słońce lub silne detergenty. Twoim zadaniem będzie wypełnienie tych luk odpowiednim spoiwem np. tłustym kremem lub oliwką, tak aby komórki połączyły się, tworząc elastyczny płaszczyk chroniący skórę właściwą. W ten sposób unikniesz zaczerwienień i wszelkich podrażnień.

Bądź sprytny

Krem wcale nie musi być drogi. Czytaj tylko uważnie skład. Na przykład w dobrym kremie tłustym musi znaleźć się przede wszystkim baza, czyli parafina lub gliceryna, ale także witamina E (na opakowaniu szukaj określenia np. Tocopheryl Acetate) oraz Witamina A (np. Retinyl Palmitate), które mają dodatkowo zbawienne działanie na procesy regeneracyjne naszej skóry.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy kremy, których używamy, szczególnie te nawilżające, zawierają alantoinę lub pantenol. Związki te przyspieszają regenerację skóry oraz ułatwiają proces gojenia się małych ran. Działają przeciwzapalnie i ściągająco, nadają cerze zdrowy, delikatny wygląd.

Złuszczać, złuszczać i jeszcze raz złuszczać

Kolejna zasada, o której należy pamiętać przy codziennej pielęgnacji skóry, to złuszczanie martwych komórek naskórka. I wcale nie musisz wydawać ogromnych kwot na kremy peelingujące, mające zdziałać cuda. Najprostszy i najskuteczniejszy peeling możesz wykonać sama w domu. Wystarczy, że do pół kubka kawy sypanej dosypiesz łyżkę soli i łyżkę cynamonu (wspaniale napina i pobudza). Mieszankę należy zalać żelem do kąpieli w takiej ilości, żeby uzyskać konsystencję błota. I gotowe! Nic prostszego, prawda?

Zrób sobie z takiej papki peeling podczas wieczornej kąpieli. Miejsca newralgiczne, czyli uda, biodra i brzuch masuj około 15 minut. Potem to wszystko spłucz mocnym, najlepiej na zmianę zimnym i ciepłym, strumieniem wody. Kofeina ma doskonałe właściwości ujędrniające i wyszczuplające. Peeling z kawy działa antycellulitowo i wygładzająco. Jeszcze kilka dodatków, o których wspomniałam, i masz naprawdę skuteczny kosmetyk. Zaskoczą cię jego zdumiewające efekty. Po jednym takim zabiegu skóra będzie mięciutka, a różnicę zobaczysz gołym okiem.

Trądzik na celowniku. Cel, pal!

Złuszczanie jest także bardzo ważne w przypadku problemów z trądzikiem. Tutaj oczywiście odpada peeling mechaniczny, ze względu na wypryski, które można w ten sposób dodatkowo podrażnić. W takich wypadkach polecany jest peeling chemiczny (najlepiej przy użyciu α‒ i β‒hydroksykwasów), który skutecznie odblokuje zatkane pory. Trądzik bowiem nie rozwija się z innych bakterii niż te, które zasiedlają naszą skórę. Stają się one groźne dopiero, gdy znajdą się w warunkach beztlenowych, czyli gdy dojdzie do zatkania poru skóry przez nadmiar serum oraz nawarstwiające się martwe komórki naskórka. Dlatego warto zwróć uwagę na kremy do cery trądzikowej o bogatej zawartości kwasów owocowych (należących do grupy tzw. AHA) lub po prostu znanego nam wszystkim kwasu salicylowego (należącego do grupy tzw. BHA).

Źródłem kwasu salicylowego jest nasza stara dobra aspiryna, która oprócz bolącej głowy po zbyt hucznej imprezie, uleczy także twarz i usunie z niej nieproszonych gości. W sytuacjach ekstremalnych, na przykład przed wielkim wyjściem, można zastosować aspirynową kurację szokową, wystarczy tylko rozpuścić tabletkę zwykłej aspiryny w łyżce wody z dodatkiem jogurtu naturalnego. Tak powstałą papkę nałożyć na twarz i to wszystko. Resztę zrobi za was kwas salicylowy! Idealnie wysuszy i wyczyści twarz. Osobom o skórze skłonnej do podrażnień polecam najpierw wypróbować nowy specyfik w mało widocznym miejscu lub zastosować go tylko punktowo.

Z produktów komercyjnych dostępnych na rynku w walce z trądzikiem szczególnie polecam produkty firmy La Roche. Nie należą one do najtańszych, jednak polecam je ze względu na naprawdę wysoką jakość i uwierzcie nic z tego nie mam. Spróbujcie przeszukać oferty aptek internetowych, które mają znacznie niższe ceny oraz ciekawe promocje przy większych zakupach. Zbierz paczkę przyjaciół i zrób zakupy dla całej grupy, a może za zaoszczędzone pieniądze pójdziecie wszyscy na dobrą kawę do ulubionej kafejki.

Z tańszych środków, dostępnych w aptece, chcę zwrócić waszą uwagę na maść Brevoxyl, która oprócz efektu złuszczania, ma także działanie dotleniające zatkane pory. Bazuje ona bowiem na nadtlenkach, które wnikają w zatkany por, dostarczając zabójczego dla tego typu bakterii tlenu. Niestety ma ona jedną podstawową wadę – w zetknięciu z ciemnymi ubraniami odbarwia je. Zatem ostrożnie.

Na tropie gładkiej skóry rąk

Na koniec zwracam waszą uwagę na czarodziejską substancję o nazwie kwas mlekowy (w składzie kosmetyków szukajcie go pod nazwą Lactic Acid). Doskonale nawilża, wygładza i zmiękcza skórę, skutecznie wiążąc wodę w naskórku. Przyspiesza jego odnowę i wygładza go. Co ważne, wzmacnia także strukturę kolagenu skóry właściwej. Produktami, które zawierają go najczęściej (nawet te najtańsze) to płyny do higieny intymnej. Zastąp więc zwykłe mydło w płynie najtańszym płynem do higieny intymnej, a poczujesz, że można mieć gładkie dłonie, bez wydawania dodatkowych pieniędzy na drogie kremy do rąk.

Każdy klient na wagę złota

Pamiętaj, nie zawsze drogi kosmetyk będzie lepszy od tego tańszego. Na półkach sklepowych toczy się ciągle bój o każdego klienta. Cena jest jednym z elementów tej bezlitosnej strategii. Producenci wiedzą, że w przekonaniu wielu konsumentów cena oznacza jakość. Bądź sprytniejszy, kupuj z głową, a przede wszystkim czytaj składy kupowanych specyfików. Teraz już wiesz, czego masz szukać.

Nie bądź gruboskórny

Na koniec parę słów do panów. Pamiętajcie, iż nawyk dbania o swoją skórę nie jest jedynie atrybutem damskim. Musicie o tym szczególnie pamiętać, gdyż was natura obdarzyła grubszą niż u kobiet skórą, gęsto usianą gruczołami łojowymi. Dlatego wasza cera częściej się błyszczy i ma szarawy odcień.

Bez obaw, jest na to sposób i to bez tracenia cennego czasu. Wystarczy zaledwie parę sekund dziennie na nałożenie np. lekkiego kremu nawilżającego oraz maksymalnie pięć minut tygodniowo na złuszczenie zalegających, martwych komórek naskórka, abyś mógł pochwalić się wypoczęta i zdrową skórą. Teraz będziesz mógł skoncentrować się tylko i wyłącznie na wyznaczonych sobie celach. Poczuj, ile pewności siebie doda ci myśl, że świetnie wyglądasz.

(Helena Piskorska)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę