Nasz profile

Aktualności

Wilk

Wilk

Klemens i jego siostrzeniec Nejla mieszkają na pograniczu Norwegii i Szwecji, gdzie zajmują się hodowlą reniferów. Pewnego dnia ich stado zostaje zaatakowane przez wilka, który w Szwecji znajduje się pod ścisłą ochroną. Klemens i Nejla zabijają go. Od tej chwili ich spokojne życie zmienia się w walkę o przetrwanie.

Proces sądowy, mający doprowadzić do skazania winnego staje się polem, na którym rozgrywa się walka różnych interesów i uwidaczniają się konflikty pomiędzy członkami lokalnej społeczności, co nie pozostaje bez wpływu na relacje pomiędzy najbliższymi Klemensa. Tradycja skonfrontowana zostaje z nowoczesnością, decydując o przyszłości Nilsa.

Rozgrywający się w filmie dramat może być nie do końca  jasny dla kogoś nieobeznanego z sytuacją w Szwecji, ale nie ma to większego znaczenia, gdyż jest on tylko tłem dla bardziej uniwersalnych konfliktów na tle klasowym i etnicznym. W rodzimej Szwecji Wilk odniósł niemały sukces. (Michael Koresky)

Scenariusz pióra 72-letniej pisarki Kerstin Ekman opowiada o stopniowym wdzieraniu się człowieka i jego praw w środowisko naturalne. Zdziesiątkowana przez polowania populacja wilków północnej, dzikiej części Szwecji, liczy jedynie 150 osobników. Około 25 wilków rocznie pada ofiarom kłusownictwa, za które grozi kara do czterech lat więzienia. (Eddie Cockrell)

Tytuł oryginału: Varg
Premiera: 25 listopada 2011
Reżyseria: Daniel Alfredson
Scenariusz: Kerstin Ekman
Muzyka: Adam Norden
Zdjęcia: Håkan Karlsson
Obsada:
Klemens: Peter Stormare, Neja: Robin Lundberg, Mats: Rolf Degerlund, Anita: Marie Delleskog, Pe Nisj: Gustav Kling.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę