Nasz profile

Podzielić się sobą – zarejestruj się w Banku Dawców Komórek Macierzystych jako Potencjalny Dawca Szpiku

Aktualności

Podzielić się sobą – zarejestruj się w Banku Dawców Komórek Macierzystych jako Potencjalny Dawca Szpiku

Podzielić się sobą – zarejestruj się w Banku Dawców Komórek Macierzystych jako Potencjalny Dawca Szpiku

Białaczka to nowotwór krwi, który atakuje niespodziewanie i w każdym wieku. Nie można jej zapobiegać czy przeciwko niej zaszczepić. Dla wielu chorych diagnoza białaczki brzmi jak wyrok – często jedyną formą uratowania życia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Kiedy leczenie typowe dla nowotworów nie pomaga, konieczny jest przeszczep szpiku. Niestety, w wielu wypadkach krewni osoby chorej nie mogą być dawcami – i rozpoczyna się szukanie dawcy niespokrewnionego, czyli – inaczej mówiąc –genetycznego bliźniaka osoby chorej. Szanse na jego znalezienie wahają się od 1:25 000 aż do 1:kilku milionów, ale wzrastają z każdą osobą, rejestrującą się w Banku Dawców Komórek Macierzystych jako Potencjalny Dawca Szpiku.

Rejestracja

Zarejestrować się jako dawca może każda osoba od 18 do 55 roku życia, ważąca nie mniej niż 50 kg, a mająca BMI nie większe niż 40, ogólnie zdrowa, która nie jest uzależniona od alkoholu, leków, narkotyków czy innych substancji. Dawcą nie może zostać osoba po przeszczepie organów lub cierpiąca na poważne choroby.

Osoba, która podejmuje decyzję o zostaniu Potencjalnym Dawcą Szpiku, musi podjąć ją w pełni świadomie i odpowiedzialnie. To decyzja niemal na całe życie – oddać szpik osobie chorej można do 60 roku życia. I nigdy nie wiadomo, w jakim momencie dostanie się telefon o tym, że jest się dla kogoś genetycznym bliźniakiem. Szansy na to, że w ciągu 5–10 lat od rejestracji zostanie się dawcą, jest 5%.

Potencjalny Dawca

Swój materiał genetyczny do Bazy Dawców Szpiku Kostnego można oddać na dwa sposoby. Albo poprzez niewielką ilość krwi, albo przez pobranie materiału genetycznego z wnętrza policzka za pomocą specjalnych pałeczek. O ile ten pierwszy sposób wymaga obecności pielęgniarki, o tyle drugi można wykonać zupełnie samodzielnie, nawet w domu – pałeczki można zamówić na stronie fundacji DKMS.

Pobieranie szpiku

Kiedy jak grom z jasnego nieba otrzymamy informację o tym, że możemy oddać komuś szpik i uratować życie, rozpoczyna się seria badań potwierdzających nasze zdrowie oraz dopasowanie genetyczne szpiku naszego i biorcy. Jeśli jest pełna zgodność, procedura pobrania szpiku może przebiec dwojako. Pierwszy sposób to pobranie szpiku kostnego z krwi obwodowej, prawie nieinwazyjne, podobne do oddawania krwi, tylko trwające dłużej. Drugi sposób, trochę bardziej inwazyjny, to niewielki zabieg odbywający się pod ogólnym znieczuleniem, podczas którego szpik zostaje pobrany z kości miednicowej. Nie ma innego sposobu uzyskiwania szpiku od dawcy i żaden z tych dwóch wymienionych nie zagraża zdrowiu czy życiu dawcy. Wszelkie pogłosy o pobieraniu szpiku z kręgosłupa czy łopatki to mity.

O sposobie pobrania szpiku decyduje lekarz, nie my, zatem niezmiernie istotne jest, aby w trakcie rejestracji na Potencjalnego Dawcę Szpiku zgodzić się na oba sposoby pobrania szpiku.

Dla Ciebie to 5 minut

Ponieważ życie osób chorych na białaczkę zależy w dużej mierze od liczby Potencjalnych Dawców zarejestrowanych w Banku Komórek Macierzystych, na całym świecie organizuje się mnóstwo wydarzeń, podczas których można się rejestrować jako Potencjalny Dawca. Tak dzieje się również w Polsce. Najbliższa akcja organizowana jest przez fundację DKMS i nosi nazwę Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie.

Na wielu uczelniach w całej Polsce odbywają się Dni Dawcy, w trakcie których można zarejestrować się jako Potencjalny Dawca Szpiku Kostnego.

Magdalena Chrzanowiecka

26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, który możemy świętować między innymi dzięki Dawcom szpiku – osobom bezinteresownie pomagającym chorym na nowotwory krwi. Fundacja DKMS razem z domem badawczym Biostat sprawdziła motywacje i bariery Polaków w badaniu: „Nowotwory krwi oraz idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych w oczach Polaków w wieku od 18. do 55. roku życia”.

Absolwentka polonistyki, wyśmienita korektorka, ale również blogerka (pannaznieba.pl). Kilka lat oddała projektowi TheFour.pl, mieszkała w Tczewie, Warszawie, a teraz we Wrocławiu. Lubi wyzwania, ludzi, bieganie i miłe spędzanie czasu. Entuzjastka, ale jednocześnie myślicielka - sami rozumiecie, jakie ciekawe połączenie!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę