Nasz profile

Zabawa w chowanego, czyli czym jest geocaching

Rozwój

Zabawa w chowanego, czyli czym jest geocaching

Zabawa w chowanego, czyli czym jest geocaching

Chcieli od życia czegoś więcej niż tylko funkcjonowania według schematu praca – dom, aż do utraty osobowości i radości z wolnego czasu. Chcieli poczuć się beztrosko, jak wtedy, gdy odkrywali świat mając po kilka, kilkanaście lat.

W dzieciństwie tworzyli bazy na drzewach, gdzieś w krzakach i prymitywne mapy prowadzące do kryjówek. Jako dorośli trafili na geocaching, odnajdywanie za pomocą GPS rzeczy schowanych w oznaczonych skrytkach na całym świecie. I wrócili do szukania skarbów.

 Miasto inaczej

– Chciałabym w przyszłości podróżować i odkrywać świat, ale przede wszystkim znaleźć siebie. Na razie nie mogę, bo czas, bo studia, bo praca – mówi Agnieszka, dwudziestodwuletnia studentka Politechniki. – W wolnych chwilach bawię się w geocaching. Dowiedziałam się od kolegi, zapalonego poszukiwacza przygód i zaciekawiła mnie taka forma rozrywki.

Mieszka w Gdańsku prawie trzy lata. Szukanie skrytek (geocache) pozwala jej inaczej spojrzeć na miasto. – Mieszkasz obok Mariackiej i wiesz, że jest piękna – opowiada studentka. – Codziennie tamtędy przechodzisz, ale nie zachwycasz się jak za pierwszym razem. Potem we wskazówce dotyczącej skrytki czytasz: małe drzwi. I chodząc po Mariackiej, zatrzymujesz się przy każdym wejściu, oglądasz je, zwracasz uwagę na detale. Odkrywasz piękno ulicy na nowo – stwierdza. – Chciałabym szukać nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce i za granicą.

Dotąd znalazła tylko jeden cache (skarb), temperówkę, ale i tak zrobiło jej się miło. – Ktoś dołożył starań, żeby go ukryć – chwali Agnieszka.

 Mapy w meblach

Michał tworzy strony internetowe. O zabawie dowiedział się od znajomego z forum branżowego. – Nie było mi trudno przekonać się do geocachingu – twierdzi. – Przypomniały mi się czasy dzieciństwa. Bawiliśmy się z braćmi w poszukiwanie skarbów i robiliśmy dla siebie nawzajem mapy domu. W punktach kontrolnych, meblach, chowaliśmy zagadki, wiadomości i kolejne mapy. Z czasem zabawa zaczęła obejmować także piwnice i okolice domu – opowiada.

Na początku Michał szukał cache’y bez użycia GPS. Sprawdzał lokalizację skrytek w Internecie, ale często nie udawało mu się znaleźć ukrytej rzeczy. – Odkąd zainstalowałem aplikację w telefonie, poszukiwania kończą się pomyślnie – zauważa.

Za pomnikiem

Po darmowej rejestracji na www.geocaching.com, wystarczy na podstronie Hide & Seek a Cache (Schowaj i znajdź rzecz) wpisać kod pocztowy, kliknąć w nazwę geocache’a z listy, wprowadzić współrzędne do urządzenia GPS i zabawa się zaczyna. W poszukiwaniu skrytek pomóc mają wskazówki, niekiedy bardzo zagmatwane. Do każdej lokalizacji dopisana jest historia, na przykład pomnika, przy którym ukryto cache. Rozmiary kryjówek są różne – od małych, wielkości śrubki, po XXL. Znalezienie geocache’a należy wpisać do znajdującej się w nim książki poszukiwaczy (logbook). W zamian za należący już do odkrywcy skarb, trzeba zostawić coś od siebie, najlepiej o podobnej wartości materialnej. Na polskiej stronie www.geocaching.pl można podzielić się odkryciami i znaleźć mapę geocache’y na terenie kraju. Opisy niektórych skrytek są dostępne tylko dla użytkowników konta premium, płatnego 30 Euro.

 Skarb w wiadrze

Pierwszy geocache stworzył w 2000 r. pasjonat urządzeń GPS – Dave Ulmer. Amerykanin schował w lesie wiadro z fantami. Współrzędne do skrytki podał na forum użytkowników nawigacji. Zainteresowani tą aktywnością, znajdowali cache i dzielili się odkryciami z pozostałymi forumowiczami. Zabawa zachęciła wielu ludzi do tworzenia własnych skrytek. Tak powstał łańcuch wydłużający się każdego dnia.

Warto oderwać się od przytłaczającej codzienności i zacząć robić coś kreatywnego. Poza zabawą można poznać historie i zabytki. I stać się bogatszym, nie tylko o znalezione skarby, ale o przygodę, doświadczenie, a przede wszystkim wspomnienia!

Patrycja Oryl

Według strony www.geocaching.pl w Polsce znajduje się 25499 skrytek (dane z 2015 roku), z czego 21166 jest aktywnych. 67795 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę, 2886 użytkowników założyło przynajmniej jedną skrytkę.

Na stronie www.geocaching.pl znajduje się mapa Polski, na której zaznaczone są wszystkie skrytki znajdujące się na terenie całego kraju.

Istnieje polskie forum geocacher’ów, na którym poszukiwacze z całego kraju mogą się dzielić odkryciami, wskazówkami, i fotografiami: forums.groundspeak.com/GC

Na facebook’u funkcjonuje polski fanpage zabawy – Geocaching Poland, gdzie dodawane są zdjęcia  z grupowych poszukiwań skarbów oraz dokumentacje akcji (np. CITO) w których geocache’rzy biorą udział. Te same informacje można znaleźć na blogu : http://blog.geocaching.pl/.

Na blogu i na facebook’u publikowane są również skrytki tygodnia odnajdywane w różnych zakątkach Polski.

(dane z 10 kwietnia 2015, zmieniają się wraz ze znalezieniem/założeniem skrytki)

 

 

Dziennikarka z powołania. Zawsze pod prąd i pod wiatr. Odkąd umie pisać, jest z nami. Obecnie szkoli warsztat w Radiu Gdańsk. Ma dobre serce i wzięła śliczną sunię ze schroniska. Umie w język niemiecki.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę