Nasz profile

„Gdańszczanie z Wilna” – uczcijmy 20. rocznicę porozumienia miast na Politechnice Gdańskiej

Aktualności

„Gdańszczanie z Wilna” – uczcijmy 20. rocznicę porozumienia miast na Politechnice Gdańskiej

„Gdańszczanie z Wilna” – uczcijmy 20. rocznicę porozumienia miast na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Otwarta zaprasza 8 września do wspólnego świętowania 20-lecia podpisania porozumienia o współpracy Gdańska i Wilna. Poznamy historie gdańszczan, rodem z Wilna, którzy mieli swój udział w rozwoju naszego miasta. Wśród atrakcji m.in. prelekcje, wystawy i degustacja wileńskiej kuchni.

Wydarzenie „Gdańszczanie z Wilna”, zorganizowane ku uczczeniu 20-lecia współpracy obu miast, odbędzie się w dniach 7-8 września ramach XV Festiwalu Wilno w Gdańsku. Uroczystości będą miały miejsce w różnych lokalizacjach, a wiele ogólnodostępnych atrakcji przygotowanych zostanie na Politechnice Gdańskiej.

7 września o godz. 16.00 na Targu Węglowym odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem Prezydenta Gdańska oraz Mera Wilna, a wieczorem, w godz. 18.30 – 20.30, w Harcerskiej Bazie Obozowej Morena – ognisko harcerskie „Trzynastackie nutki”.

8 września o godz. 9.30 zapraszamy do Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej na wydarzenie zatytułowane „Wilnianie dla Gdańska” z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i środowisk społecznych. Poznamy m.in. historię Wilnian związanych z odbudową Gdańska, sylwetki prezydentów Gdańska rodem z Wilna, czy też dzieje Wileńskiego Teatru Łątek. Uczestnicy będą mieli również okazję skosztować wileńskich przysmaków, obejrzeć wystawy poświęcone wilnianom i filmy dokumentalne, a także zakupić książki na stoiskach wydawniczych.

27 sierpnia 1998 r. władze samorządowe Wilna i Gdańska podpisały porozumienie o współpracy obu miast. Moment ten był szczególnie ważny dla tych gdańszczan, których korzenie wywodzą się z Wileńszczyzny. To właśnie w Gdańsku, po II wojnie światowej, osiedliło się wielu wygnańców z dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej, głównie z terenów obecnej Litwy. Kresowianie wnieśli spory wkład w odbudowywanie Gdańska, biorąc aktywny udział w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, są naszym dziedzictwem kulturowym.

Projekt „Gdańszczanie z Wilna”, towarzyszący XV edycji Festiwalu Wilno w Gdańsku, to inicjatywa Referatu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska, przygotowany przez Pomorski Oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, który do współpracy zaprosił Politechnikę Gdańską.

Udział w wydarzeniach organizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych.

Program wydarzenia prezentujemy poniżej. Serdecznie zapraszamy do udziału!

„Gdańszczanie z Wilna” w ramach 15. edycji Festiwalu Wilno w Gdańsku

Data: 8 września 2018 (sobota)

Miejsce: Politechnika Gdańska, Gmach Główny, ul. G. Narutowicza 11/12

Czas: 9.30 – 17.00

Parking dla gości znajduje się na ulicy Fiszera.

Harmonogram wydarzenia:

9.30 – rejestracja uczestników

10.00 – 10.30 – powitanie gości, wystąpienia Bożeny Kisiel, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej, oraz Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

10.30 – 10.50 – wystąpienie: dr Andrzej Januszajtis „Gdańsk – Wilno: co nas łączy”

11.00 – 11.20 – wystąpienie: prof. GUMed Wiesław Makarewicz „Wileńskie korzenie GUMed”

11.30 – 11.50 – wystąpienie: red. mgr Barbara Szczepuła „Prezydenci Gdańska rodem z Wilna”

12.00 – 12.30 – przerwa kawowa

12.30 – 13.00 – wystąpienie: mgr Małgorzata Abramowicz, dr Grażyna Kilarska „Marionetki szukają domu. Historia Wileńskiego Teatru Łątek”

13.00 – 13. 20 – wystąpienie: red. mgr Alina Kietrys „Kresy Konrada Łapina” (lub „Niepokoje Konrada Łapina”)

13.30 – 13.50 – wystąpienie: mgr arch. wnętrz Witold Forkiewicz, mgr inż. Andrzej Macur „Wilnianie związani z odbudową Gdańska”

14.00 – 14.20 – wystąpienie: prof. UAM Maciej Szymanowicz „Fotograficzna »Szkoła Wileńska« i jej kontynuatorzy w powojennym Gdańsku”

14.30 – 15.00 – lunch: poczęstunek wileński

15.00 – 17.00 – projekcja filmu „Mistrz scen rodzajowych“ w reż. Andrzeja Ciecierskiego, autorstwa Andrzeja Macura

Zwiedzanie wystaw:

– „Moi przodkowie rodem z Wileńszczyzny”,

– „Z Wilna do Gdańska”,

– „Jak Wilnianie oswajali Gdańsk” – artefakty wileńskie na mapie Gdańska

zwiedzanie Politechniki Gdańskiej – oprowadza mgr Barbara Ząbczyk-Chmielewska

Patronat honorowy: Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Rektor Politechniki Gdańskiej, Konsulat Litewski w Gdańsku

Patronat medialny: Dziennik Bałtycki, Radio Plus, TVP3 Gdańsk

Współpraca: Politechnika Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Liceum nr VI w Gdańsku, Szkoła Podstawowa nr 89 w Gdańsku, Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół nr 2 STO w Gdańsku, Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie, Chorągiew Gdańska ZHP, Związek Szlachty Polskiej

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę